VIDEOROZHOVOR | Márdi (Vypsaná fiXa): Kompost, kterej mám doma, je dobrej, ale ještě ho nechám uležet

Vydáno 04.01.2023 | autor: Jarda Hudec

Všechno špatné k něčemu dobré. Většina hudebníků využila nedávné vynucené koncertní pauzy k tvorbě nové muziky. Také jinak nezastavitelný rychlík jménem Vypsaná fiXa načas přibrzdil, a Márdi tak mohl v klidu se svými kumpány stvořit Kusy radosti, a ještě napěchovat svůj autorský šuplík na několik roků dopředu. „Ten kompost, kterej mám doma, je dobrej, ale ještě tleje, tak ho nechám chvíli uležet…“

VIDEOROZHOVOR | Márdi (Vypsaná fiXa): Kompost, kterej mám doma, je dobrej, ale ještě ho nechám uležet VIDEOROZHOVOR | Márdi (Vypsaná fiXa): Kompost, kterej mám doma, je dobrej, ale ještě ho nechám uležet

Michal Mareda, zpěvák, kytarista a textař Vypsané fiXy na kameru prozrazuje, jak vznikly netradiční názvy jejich desek jako Fenomén, Kvalita nebo Brutální všechno, otevřeně mluví o kapelní krizi, raduje se z tetování, byť sám žádné nemá, a rozpovídal se i o největších hudebních zážitcích, které sdílí se svou ženou a dcerou.

Na úvod se však řeč logicky točí kolem aktuální desky Kusy radosti...

Druhá, podstatně delší část našeho povídání, začíná u videoklipů, které pro FiXu rozhodně nenatáčejí jen zavedení profesionálové.
„Snažím se teď hodně rozhlížet po mladých lidech, co mají fresh energy,“ dodává Márdi, a díky tomu vznikl třeba zajímavý animovaný klip k písni Hotel.

Příběh českého hitu: Vypsaná fiXa – Samurajské meče

"Kdo se v písni nedokáže vyjádřit do tří minut, tak má být zticha!"

Vypsaná fiXa se od mnohých odlišuje mimo jiné tím, že už dávno rezignovala na připravené setlisty a na svých štacích hraje zkrátka to, co ji zrovna napadne. Tedy hlavně Márdiho, který si může být jist, že jeho spoluhráči rychle a správně zareagují. Nezřídka se tak tyhle punkrockové dýchánky hodně protáhnou a „nabývají až pinkfloydovských délek“.

Velkou konkurenci zavedeným hitům představují ve „fiXím“ repertoáru nové skladby, na posledním turné dokonce Márdi, Mejla, Kryštof a Pítrs přehráli skoro celou novou desku. Jindy zas postaví jednorázový koncert na starším albu, takhle si třeba nejvěrnější fans živě vychutnají debut Brutální všechno.

Z následujícího videa se dozvíte také to, o čem si členové pardubicko-pražské party povídají na cestách a jaká témata jsou vyloženě tabu...


Vypsaná fixa
bude jedním z hlavních koncertních hostů vyhlášení Hudebních cen Žebřík – v pátek 31. března v plzeňském DEPO2015. Předprodej na jediný západočeský koncert, který je součástí jarního Kusy radosti tour, zajišťuje Ticketlive.


Rozhovor:
Jarda Hudec, video: Karel Holubička, foto: Michaela Fousková, Lukáš Zima, Kamil Klembara, Petr Tibi, Tomáš Vlach, Jarda Hudec
Témata: Vypsaná fixa, Márdi, punkrock, Žebřík

zavřít