Xindl X interview: V Česku se úspěch neodpouští, proto jsem napsal píseň o poměřování pindíků

Vydáno 30.09.2016 | autor: Jaroslav Noska

Na nové desce Kvadratura záchranného kruhu se Xindl X zaměřil na příběhy topících se lidí. "Píši portréty jiných lidí, nebo někdy i skupinky lidí, ale občas si do toho půjčím něco ze svého života," vysvětluje. V blízké době ho také čekají dvě koncertní turné. Více nám prozradil v rozhovoru přímo ve studiu DC Sound Dalibora Cidlinského, kde album vznikalo. 

Xindl X interview: V Česku se úspěch neodpouští, proto jsem napsal píseň o poměřování pindíků Xindl X ve studiu Dalibora Cidlinského. Foto: Jaroslav Noska

Jak bys popsal novou desku Kvadratura záchranného kruhu?
Myslím, že touto deskou pokračujeme v cestě, kterou jsme začali na předchozím albu Čecháček Made. V písních je slyšet více folku a jsou ještě o něco přímočařejší. Na druhou stranu je nahrávka hudebně barevnější, protože od té minulé máme v kapele o kytaru víc, což náš sound patřičně nakoplo.

RECENZE: Xindl X hází topícím se lidem záchranný kruh

Proč jsi dal albu tento název, co vystihuje?
Na desce zpívám o příbězích jednotlivých lidí, kteří se většinou topí ve vodě nebo v problémech, které jim přijdou neřešitelné stejně jako kvadratura kruhu. Takže se mi spojily tyto dva prvky, jednak záchranný kruh a kvadratura kruhu.

PÍSNĚ ODRÁŽÍ, CO SE V NAŠÍ ZEMI DĚJE

Album je dost pestré, objevují se v něm příběhy jednotlivých lidí. Kde jsi k těmto příběhům bral inspiraci? Jsou to přímo tvé zážitky?
Ne všechny zážitky jsou přímo mé. Píši portréty jiných lidí, nebo někdy i skupinky lidí, ale občas si do toho půjčím něco ze svého života. Například píseň Vítr v kešeni je napsána s myšlenkou na jednoho mého kamaráda, na kterého to dost sedí, ale něco z toho sedí i na mne. Na palubě Titanicu nebo Žáby v hrnci nevypráví příběhy jednotlivých lidí, ale jsou spíš takovým obrazem naší země, toho, co se tady momentálně děje. Na palubě Titanicu vypráví d rozpadu společnosti v době uprchlické krize a Žáby v hrnci popisují to, jak snadno se necháváme připravit o své občanské svobody. A třeba píseň Světlo na konci tunelu je taková koláž z mých pocitů z těchto věcí, co se u teď dějí.

vložte odkaz, text nemažte

Jaký byl impuls a inspirace k písni Mušle?
Od té doby, co začala být úspěšná kapela Slza, pro kterou píšu texty, často na Facebooku méně úspěšných muzikantů narážím na to, jak tuhle kapelu uráží. A většinou je z toho dost cítit, jak jsou ty urážky motivované pouhou závistí. Holt úspěch se u nás neodpouští. Tak jsem se rozhodl napsat píseň o poměřování si pindíků v tom našem malém hudebním rybníčku. I když s odstupem času vidím, že ta píseň sedí nejen na ten hudební rybník.

Jak probíhalo samotné nahrávání?
Chtěli jsme, aby nahrávka co nejvíce odrážela sound a energii naší kapely na koncertech, takže je vše hráno jen takto v pěti lidech a pěti nástrojích bez jakýchkoliv samplů či hostujících muzikantů. Pouze některé písně jsme ozdobili smyčcovými party, které na housle a kontrabas nahrál náš basista Jenda Cidlinský, jiné banjem a mandolínou, které nahrál náš pianista Dalibor Cidlinský Jr.

VIDEO: Summer All Stars vzývají Léto lásky. Zpívají Slza, Jelen, Miro Žbirka, Xindl X i Chinaski

Veškerá hudba a texty jsou tvoje práce, ale kdo další se na albu podílel?
Na aranžích se podíleli všichni muzikanti pod vedením našeho pianisty a producenta Dalibora Cidlinského Jr. Je to už čtvrtá deska, kterou s ním a s jeho bratrem Jendou dělám. Stejně jako na minulém albu zde bubnuje Emil Valach. Před dvěma lety se ke kapele připojil ještě kytarista Lukáš Bundil. Bohužel v posledním roce je příliš vytížen svou skupinou Slza, a proto se na koncertech střídá s Milanem Matouškem. Přišlo mi proto správné, aby se na desce podíleli oba. A tak v některých písních hraje Lukáš a v některých Milan.

NA TURNÉ ZALOVÍME V ARCHIVU

Chystá se k nové desce turné?
Chystají se hned dvě turné. Během října představíme desku v osmi městech na Slovensku. A dost se na to těším, protože dosud jsem na Slovensku v klubech vystupoval vždy jen sám nebo s druhým kytaristou, ale tentokrát konečně pojedeme turné s celou kapelou. Přehrajeme všechny písně z nové desky a druhou polovinu koncertu bude tvořit takové naše best of.  Další část turné proběhne na jaře a bude mít devět zastávek v Čechách a na Moravě. Na téhle části turné představíme nejen novou desku, ale taky zalovíme v archivu a oprášíme spoustu písní z prvních dvou alb, které už jsme dlouho nehráli.

V nedávné době vyšel nový klip Popelka. Plánuješ aktuálně nějaký další?
Samozřejmě by byla škoda, kdyby z desky byly jenom dva klipy. Určitě bych chtěl klipů udělat více, ale ještě nevím kdy a k jaké písni další klip bude. 

Plánuješ aktuálně něco nového, co se týká tvé další tvorby? Bavíme se teď konkrétně o scenáristice?
Vypadá to konečně nadějně s tím, že by se příští rok měl točit filmový muzikál, který jsme psali s Jakubem Somerem. Respektive nepsal jsem k filmu přímo scénář, ale spolu s Jakubem jsem k filmu napsal námět a nyní k němu skládám písničky. Podle našich indicií by se mělo na jaře začít točit a na podzim by to mělo mít premiéru. Snad to klapne, ale zatím bych nerad předbíhal, protože se v průběhu natáčení může vše pokazit.

Dále mám v šuplíku už tři roky jeden námět na divadelní hru. Nevím, jestli se někdy dostanu k tomu to dopsat, byť si myslím, že námět je dobrý a už ho mám rozepsaný poměrně podrobně, ale přece jenom času je málo. A také od října začínáme další kolečko Xindlovin, teď zase v trochu jiném formátu.

text|: Jaroslav Noska, foto: Jaroslav Noska a Universal Music

Témata: Xindl X, Ondřej Ládek, Kvadratura záchranného kruhu, Xindloviny, Slza

zavřít