Xindl X interview: Jsem rád, že moje písně v lidech rezonují, ale nechci usnout na vavřínech

Vydáno 08.08.2017 | autor: Hana Bukáčková

Xindl X prožívá úspěšný rok. Dostal cenu OSA pro nejlepšího textaře, obměnil sestavu kapely, hraje na mnoha festivalech, dokončuje písničky na nové album Slzy a na příští rok plánuje výběrovku. V rozhovoru písničkář s vlastním jménem Ondřej Ládek mimo jiné zavzpomínal na to, jak bujaře slavil svoje narozeniny na festivalu Hrady CZ nebo jak ho vyhodili z jeho vlastního koncertu.

Xindl X interview: Jsem rád, že moje písně v lidech rezonují, ale nechci usnout na vavřínech Xindl X interview: Jsem rád, že moje písně v lidech rezonují, ale nechci usnout na vavřínech

Ondro, poslední dobou je tě všude plno, nemáš pocit, že je trochu "přexindlováno"?
Spíš jsem měl takový pocit vloni. Letos to řeším víc. Třeba tím, že tento rok vydám jen jeden singl a další už dělat nebudu. A spíš se snažím psát pro jiné lidi.

Xindl X interview: V Česku se úspěch neodpouští, proto jsem napsal píseň o poměřování pindíků

Pro koho momentálně píšeš?
Letos jsem napsal písničku pro Sebastiana, pro Slzu dělám celou novou desku a také několik skladeb pro Sabinu Křovákovou. Taky mám rozjednané dvě spolupráce se dvěma o generaci staršími zpěváky - což je pro mne zajímavá výzva. Ale nevím, jestli klapne nebo ne. Často se stává, že napíšu něco, co se ve finále nerealizuje.


foto: Dalibor Konopáč

PÍSNIČKY HODNĚ RECYKLUJU

Použiješ písničky, co si interpreti nevybrali?
Hodně je recykluju. Nechám si svůj text a napíšu si novou melodii nebo naopak. Když si song nevybere, nevadí, tak mi aspoň zbyde, jinak bych si takový sám pro sebe cíleně nenapsal. Kolikrát písničky, které zůstávají v koncertním repertoáru a které mě baví hrát, jako například Popelka, vznikly původně pro někoho jiného.V čem je těžké psát pro sebe a v čem pro někoho jiného?
Když píšu pro sebe, spíš řeším, abych se neopakoval v tématech. Když píšu pro někoho jiného, většinou píšu už na hotovou hudbu. A pak je největší problém nacpat ty věty do krátkých a dlouhých slabik. Já tomu říkám, že hraju tetris.

RECENZE: Xindl X hází topícím se lidem záchranný kruh

Je těžké psát písničky pro Slzu? Přijde mi, že jim občas napíšeš krkolomné texty...
Snažím se ctít krátké a dlouhé fráze, zároveň chci, aby to nebyly blbé a ustálené fráze. Petr si vždy povzdychne: "Tys mi zase dal, teď se to musím naučit frázovat, aby se to dalo vůbec zazpívat." Ale ono často ta slova, co se hůř zpívají, jsou ta, co zaujmou pozornost. Lásky pásky proletí uchem dovnitř a ven, ale když do písničky propašuješ třeba slovo "prokrastinace", občas to toho posluchače u rádia probudí. Pak už jen stačí, aby ten text měl hlavu a patu a nebyl jen samoúčelnou kompilací probouzecích výrazů.


foto: Dalibor Konopáč

Pro koho bys rád napsal písničku?
Ono je to těžké, protože zpěváci, co mám nejradši, jsou většinou výrazně autorští. Mám rád třeba Nohavicu nebo Plíhala. Ale je nesmysl, abych pro ně psal já, to už by potom nebyli oni. Naopak největší radost mi způsobí, když napíšu písničku, která do té doby neznámého interpreta takzvaně "udělá", jako se to povedlo u Slzy se Lhůtou záruční, u The Tap Tap s Řiditelem autobusu nebo u Pavla Callty s Naštěstí.

Ceny OSA získali Xindl X, Mirai, Petr Janda nebo posmrtně Jiří Běhlohlávek

Letos jsi byl vyhlášen za nejlepšího textaře v cenách OSA v rámci uplynulého roku, jaké máš z toho pocity?
Určitě mám z toho radost, ale nechci kvůli tomu nějak usínat na vavřínech. Ale samozřejmě jsem rád, že moje písničky v lidech nějak rezonují, ať už ty moje nebo ty pro Slzu.


Xindl X vyhrál cenu OSA. Petr Klapper

Se kterým svým textem jsi nejvíc spokojený?
Těžko se vypichuje jedna písnička. Mám právě radost z toho, že celý svůj koncertní program můžu vyskládat z písniček, za nimiž i stoprocentně stojím. Momentálně mám asi nejradši Cudzinku v tvojej zemi, ke které jsem tedy napsal jen polovinu textu, druhou si napsala sama Mirka Miškechová.

NA PŘÍŠTÍ ROK PLÁNUJI BESTOFKU

Plánuješ s ní další spolupráci?
Máme napsaný další duet, ale zatím nevím, co s ním bude. Na příští rok plánuji svojí desku největších hitů. Kromě všech mých singlovek na ní bude i několik nových písní. Momentálně jich máme pět, mezi nimi i ten duet s Mirkou. Přes léto je chceme natočit a teprve až budou hotové, rozhodneme se, které z nich na desku zařadíme a ke kterým z nich budeme dělat klip. Takže uvidíme, jestli to bude zrovna k téhle.

Měl jsi někdy textařskou krizi?
Mám dojem, že ji mám pokaždé, když začínám psát novou písničku. (smích) Než jsem odcházel z bytu, tak jsem dokončil písničku pro Slzu, se kterou jsem dlouho nemohl hnout. Říkal jsem si, že klukům snad zavolám a řeknu jim, že tenhle text prostě nedám. Ale pak najednou přišel impuls a rozjelo se to a najednou to bylo hotové.

Máš svůj rádiový pořad Xindloviny, kde píšeš písničky na daná témata…
Je to hodně inspirativní, nutí mě to psát o tématech, která by mě jinak asi nenapadlo zpracovávat. Dřív jsem Xindloviny psal, aby byly jako příloha ke zpravodajství. S kolegy z rádia jsem lovili v tématech, která se aktuálně řešila. Hodně se to pak už opakovalo, takže jsme změnili koncept a začal jsem psát pro posluchače na přání. Chodí toho opravdu hodně. I když většinou jsou to tak depresivní příběhy, až si říkám, že spíš než do humoristických Xindlovin by se mi hodilo ukrást si nějaký ten příběh jako téma na desku. Ale to by mi zase přišlo jako parazitismus.
Každopádně je zajímavá výzva zvládat každý týden napsat jednu novou píseň. Ale vidím to tak, že příští rok budeme muset jet s menší frekvencí, protože z toho mám občas zavařenou hlavu a nestíhám psát jiné texty.

VIDEO: Xindl X si písničkou utahuje z Babiše a EET

ODCHOD KLUKŮ Z KAPELY VNÍMÁM JAKO IMPULS POSUNOUT SE NĚKAM DÁL

Díky tvým textům se Slza vyšplhala na pomyslný vrchol českého popu, zvýšil se zájem o jejich koncerty a kvůli tomu jsi musel obměnit svoji vlastní skupinu. Nelituješ toho?
Na jednu stranu je to škoda, s klukama, co teď tvoří Slzu, jsem dělal řadu let a hrál jsem s nimi rád. Ale přišlo mi neskloubitelné, aby s plným nasazením hráli i se Slzou i se mnou. Cítil jsem, že potřebuju kolem sebe lidi, kteří na mě budou mít více času a brát hraní se mnou jako prioritu č.1. Takže jsem obměnil kapelu. Říkám si, že to tak osud chtěl. Že je to impuls pro to, abych se posunul někam dál a nepokračoval pouze v zajetých fungujících kolejích. Přece jen s klukama jsme pod producentskou taktovkou Dalíka Cidlinského udělali už čtyři desky. A i když si za nimi stoprocentně stojím, rád bych zakusil zase nějaký jiný přístup. Vyjít ze své komfortní zóny, abych se nezacyklil a nezačal vykrádat sám sebe. Výhoda je i to, že při změně kapely jsme rozšířili koncertní sestavu o saxofon a perkuse, takže už nás je na podiu jako psů…nebo spíš Jelenů (smích).

V rámci letní festivalové sezóny hrajete i na Hradech CZ, čím si vás tento festival získal?
Jednak tím, že je to skvělá akce - jak co se týče návštěvníků, tak co se týče programu i zázemí. A navíc to, že je tahle akce putovní. Takže se přes léto můžeš těšit, že za týden se tam zase budeš vracet. Navíc se tam potkáváš dokolečka se stejnými kapelami a můžete utužovat vztahy.


Xindl X na hradě Rožmberk v rámci festivalu Hrady CZ. Foto: Pavel Sojka

Vnímáš rozdíl mezi jednotlivými zastávkami?
Ne, všude, kde jsme hráli, to bylo super. Letos to máme jasně daný, že všechny Hrady startujeme v sobotu ve dvanáct a že vždy po nás jdou Mandrage nebo No Name.

MOJE NAROZENINY NA HRADECH CZ = BUJARÝ VEČÍREK, KTERÝ SI NIKDO NEPAMATUJE

Máš s tímto festivalem spojenou nějakou historku?
Asi před dvěma lety jsem slavil v Hradci nad Moravicí svoje narozky, kluci mi nachystali dort a jak to zrovna nesli, vypadl proud, takže jsem si toho vůbec nevšiml. Trvalo deset minut, než naskočil. Takže jsem narozky slavil tím, že jsem zkoušel lidi, jestli umí zpívat a sám jsem hrál unplugged. Přišel jsem o moment, kdy mi kluci nesli dort, ale dojali mě až po koncertě. Vyústilo to potom v bujarý večírek v šatně Monkey Business, který si nikdo z nás nepamatuje. Ráno jsem objevil v telefonu fotku, kde stojím vedle svého idolu z mládí Roberta Kodyma a držíme láhev rumu. A taky jsme ráno měli celá kapela na obličeji zlaté třpytky a nikdo z nás dodnes neví, jak se tam dostaly.

Páteční program festivalu je ve znamení masek, kdyby sis měl vybrat, za co bys šel ty?
Převlíknul bych se třeba za Pepu Vojtka a lidi by si říkali: "Hele to je Pepa, on se ani nepřevlíkl a chodí tady v civilu." (smích)


foto: Dalibor Konopáč

V BRATISLAVĚ NÁS VYHODILI Z VLASTNÍHO KONCERTU

Na jakém nezajímavějším místě jsi hrál?
Po tom, co nás vyhodili v Bratislavě z našeho vlastního koncertu, jsme dohráli koncert na střeše auta. Jen s kytarou a bez zesilovačů. Lidi toho asi moc neslyšeli a odzpívali si to sami. Vyhodili nás z toho klubu, protože si náš bubeník dal do pusy nezapálenou cigaretu a tam se nesmělo kouřit. Vyhazovač mu dal ránu dřív, než si stačil všimnout, že je nezapálená. A to jsme si pochopitelně nemohli nechat líbit a koncert skončil rvačkou. Momentálně v tom klubu další koncert neplánujeme. (smích)

Poslední klip je k písni Mýval, plánuješ další?
Tento rok už klip nevydám, ale příští rok by měl být k zbrusu nové písni, která není na Kvadratuře záchranného kruhu.

Co tě čeká ještě tento rok?
Bavil jsem se s Milanem Cieslarem, že mu napíšu písničku k filmu Věčně tvá nevěrná, který začíná točit. Respektive dvě písně. Rád bych taky dokončil muzikál s pracovním názvem Raportér, který se měl už vloni točit, ale kvůli různým komplikacím to nedopadlo - takže místo filmu bychom ho teď radši chtěli převést na divadelní prkna, což znamená scénář překopat. Takže nás čeká tuna přepisování. Bude to asi fuška, ale je to výzva!

Text: Hana Bukáčková, foto: Dalibor Konopáč (promo), Petr Klapper (ceny OSA). Pavel Sojka (Hrady CZ)

Témata: Xindl X, Kvadratura záchraného kruhu, Popelka, Mýval, Mirka Miškechová, Cudzinka v tvojej zemi, Hrady CZ

zavřít