Chester Bennington bojoval se svými démony z dětství celý život

Vydáno 22.07.2017 | autor: David Stoklas

Během výtečného koncertu, který Linkin Park před nedávnem odehráli v Praze, by nikdo neřekl, že se může něco takového stát. Jenže takové věci často nebývají na první pohled zřejmé. Současná hudební scéna se musela otřást v základech, když se svět dozvěděl, že Chester Bennington spáchal sebevraždu.

Chester Bennington bojoval se svými démony z dětství celý život Chester Bennington bojoval se svými démony z dětství celý život


Smrt si říká rock'n'roll (304.) - Chester Bennington

Hudba Linkin Park se stala doslova hymnou části jedné generace. A ačkoliv budí žánr nu-metal v dnešních dnech spíš pohrdání, právě tato americká kapela díky němu psala jednu ukřičenou kapitolu. Jednou z klíčových postav byl právě Chester Bennington - šlachovitá osoba s výrazem pouličního grázla, a ačkoliv explicitně nebudil strach, pokaždé, když drásal své hlasivky pronikavým křikem, davy jásaly. Doslova davy, vždyť právě o Linkin Park se dá neskromně prohlásit, že patří mezi nejzásadnější hudební uskupení tohoto století.

VIDEO: Jedno z nejdojemnějších vystoupení Chestera Benningtona. Takhle v květnu vzdával hold Chrisi Cornellovi

Ale dost bylo superlativů, fenomenální úspěch si samozřejmě vybíral daň. A zatímco nu-metal jedenadvacátého století nabourával hitparády, Chester Bennington srdnatě bojoval s depresemi, které do něj své ostré a jedem nasáklé zuby zatínaly už od útlého věku.

NEŠŤASTNÉ DĚTSTVÍ

Chester vyrostl ve středostavovských poměrech v rodině, která byla takřka definicí průměrnosti. Jeho matka pracovala jako zdravotní sestra a otec byl policista. Ironií osudu je, že často vyšetřoval násilí na dětech a převážně sexuální obtěžování. Jako by se chtěl vesmír Chesterovi vysmát, když si jako malý chlapec přesně tímto prošel. Od jeho sedmi let do třinácti se to bál říct, měl strach.

Co ho tou dobou drželo nad vodou, bylo umění. Maloval, psal básně. Později se této šílené kapitole svého života věnoval i prostřednictvím skladeb Linkin Park. Možná právě toto byl prvopočátek jeho psychických problémů, které si s sebou táhl až do nešťastného konce. V jejich řešení mu nepomohly ani drogy a alkohol, s nimiž dlouhá léta bojoval také.

FENOMÉN LINKIN PARK

První zmínky o Benningtonově hudební kariéře najdeme na začátku devadesátých let. Prošel si několik kapel, které hráli převážně grunge. Nicméně úspěch se nedostavoval a ambiciózního Benningtona to frustrovalo natolik, že dokonce chvíli přemýšlel, že hudba pro něj není. Naštěstí mu jeden známý doporučil konkurz, který pořádala kapela Xero - tak znělo původní jméno dnešních Linkin Park. Ti debutovali v roce 2000 fenomenálním albem Hybrid Theory. Úspěšně pak na něj navázali deskou Meteora. Během natáčení druhé desky se u Chestera začaly objevovat zdravotní problémy, měl potíže s trávením a v roce 2003, kdy se natáčel klip ke skladbě Numb, se musel z Prahy vrátit domů do Ameriky, aby podstoupil operaci.

VIDEO: Chester Bennington naposledy. Linkin Park vydali v den sebevraždy zpěváka nový klip

Ačkoliv nikdo nečekal, že Chester Bennington dobrovolně ukončí svůj život, sebevražda pro něj nebyla cizí. Sám přiznal, že v jistých etapách života o ní uvažoval, avšak jeho početná rodina a zástupy fanoušků ho naštěstí držely na tomto světě.

Mezi jeho velice blízké přátele patřil i Chris Cornell, který letos v květnu svůj život ukončil stejným způsobem jako Chester. Na tuto událost zpěvák reagoval srdceryvným dopisem, kde svému životnímu příteli vzdal hold. Bylo evidentní, že ho tato událost zasáhla velice hluboko a dá se spekulovat o tom, že tato rýha do jeho už tak zničené duše byla tou poslední.

Jestli to byla náhoda, či úsmysl, to můžeme jen hádat. Chester Bennington zemřel přesně v den Cornellových narozenin. Jeho tělo našli v jeho soukromé rezidenci v Los Angeles. S touto informací nejprve přišel bulvár, vzápětí ji však potvrdil jeho kolega z Linkin Park Mike Shinoda.

text: David Stoklas, foto: archiv

Témata: Linkin Park, Chester Bennington, nu-metal

zavřít