Honza Štrup nečekaně došel na konec své klikaté a divoké cesty

Vydáno 03.07.2021 | autor: Roman Jireš

Ve středu 30. června český hudební svět zasáhla zpráva o smrti Honzy Štrupa, někdejšího člena Rybiček 48, Divokýho Billa nebo Medvěd 009. V poslední době se objevoval na ulicích jako busker a hrál v kapele Počasí. Když v pondělí nedorazil na poradu, věděl jeho kamarád Martin Raien Jeník, že je něco špatně. "Cítil jsem v sobě divné chvění," napsal na sociálních sítě.

Honza Štrup nečekaně došel na konec své klikaté a divoké cesty Honza Štrup nečekaně došel na konec své klikaté a divoké cesty

S kytaristou Honzou Štrupem jsem se naposledy viděl před čtyřmi lety na festivalu na Okoři u Prahy, kde se svojí obvyklou nespoutaností rázoval zákulisím s flaškou whiskey v ruce před koncertem Rybiček 48. Neskrýval lítost nad tím, že nevystoupí s kapelou, ve které byl v roce 2014 nahrazen Michalem Brenerem a svůj žal utápěl v alkoholu.

V nedožitých 40 letech zemřel Honza Štrup, hrával v Rybičkách 48 nebo Divokým Billovi

Ještě předtím, než přestal vnímat okolí, mi nadšeně vyprávěl o chystaném projektu a slíbil mi poslat své nové nahrávky. Nikdy ke mně nedorazily a už se jich nedočkám. Zakladatel Rybiček 48 Jakub Ryba tento týden informoval o skonu devětatřicetiletého hudebníka proslulého divokým způsobem života, který byl pro něho nekonečným mejdanem.

Princ z baru

"Před chvílí jsem se dozvěděl, že odešel Honza Štrup," svém facebookovém profilu Kuba Ryba. "Pár let jsem ho měl jako bráchu, spoluhráče a spolupíče. On mě naučil, jak paří rockstár... Sdílím deset let starej klip Princezna z baru, kde s námi hrál... Z doby kdy si ho rád pamatuju, byl takovej Princ z baru...".

Štrup, který se dlouhodobě potýkal s potížemi související také s jeho nepříliš zodpovědným přístupem k hudební činnosti, na sebe upozornil v úvalské kapele Medvěd 009. Do ní přišel v roce 2005 a v roce 2007 s ní natočil desku Hudba Vás mladých. Medvěd 009 v té době vystupoval před později mnohem slavnějším a personálně částečně propojeným Divokým Billem. S touto kapelou občas hostoval od jejího vzniku v roce 1996.

"Nechce se nám tomu vůbec věřit, ale dnes nás náhle opustil Honza Štrup. Hanzi, přes všechny úlety a peripetie jsi vždy byl a zůstal jedním z nás. Posíláme Ti tam nahoru písničku, kterou jsi s námi udělal. Nenapadlo by nás, že to bude pro někoho z kapely takhle brzo. Tohle je prostě špatně. Určitě tam jsou všude nahoře kytary a Ty budeš jen hrát. My tady nezapomeneme," vzkázali členové Medvěd 009 na svém Facebooku.

"Kamaráde, díky za společný hraní, hostování, zkoušení a za spoustu legrace a úžasnejch mejdanů," připojila se kapela Divokej Bill.

Tohle je rock'n'roll

S Rybičkami 48 natočil Štrup tři studiová alba Viva la revolución z roku 2009, o dva roky mladší Desku roku a album Tohle je rock'n'roll, vy buzny z roku 2013. Objevil se také na koncertním DVD 10 let sexu, chlastu, rock'n'rollu natočeném na festivalu Votvírák v Milovicích na Nymbursku. "Nebudu se rozepisovat o tom, jak jsme se poznali, co jsme spolu zažili a co se stalo, že jsme se posledních X let nebavili... Na to bude jednou čas s odstupem let až sepíšu paměti. Honza tam bude mít nezapomenutelné místo," podotkl Kuba Ryba.

Ty vole, já budu táta, zpívají Rybičky 48. Singlem oslavují nové přírůstky do rodiny

V roce 2016 založil Štrup s bubeníkem Martinem Kudláčkem punkový soubor Nuly, který se po Kudláčkově odchodu přejmenoval v roce 2018 na Počasí. V poslední době se Štrup objevoval také na ulicích měst jako busker. Ještě nedávno na svém facebookovém profilu zavzpomínal na své první vystoupení na festivalu Rock for People v roce 1997, tehdy ještě pořádaném v Českém Brodě v araélu Na Kutilce. "Hráli jsme v sobotu jako první s kapelou Yage. Uváděl nás Jaroslav Špulák. S ním jsem se tehdy viděl podruhé. Prvně jsme se potkali na RfP 1996, kdy jsem tam dělal bedňáka a na stage pomáhal nosit s Tomášem Talackem aparáty kapelám Narvan, Support Lesbians a Mňága a Žďorp, co si pamatuju... To je šílený, jak to letí! 23 let jak nic," napsal.

Na sociálních sítích se objevilo i mnoho příspěvků od fanoušků, kteří rodině vyjadřují upřímnou soustrast. Muzikant Martin Raien Jeník uvedl, že Štrup začátkem týdne už nedorazil na zkoušku. "Temná stránka životních problémů předčila to pozitivní na obzoru. V pondělí, když nedorazil na poradu, jsem cítil v sobě divné chvění. Ten den jsem se spojil s jeho maminkou po nespočtu neúspěšných hovorů jemu," sdělil.

Text: Roman Jireš, foto: FB Honza Štrup, FB Štěpán Karbulka
Témata: Jan Štrup, Rybičky 48, Divokej Bill, Kuba Ryba

zavřít