Ivan Sekyra - Se Slávkem Jandou stál u zrodu skupiny Abraxas, pro Projektil složil velký hit Zahrada ticha. Vedle hudby natáčel i dokumenty

Vydáno 04.12.2020 | autor: Roman Jireš

Kytarista Ivan Sekyra, který zemřel 30. června 2012 ve věku 59 let, se Slávkem Jandou zakládal před lety Abraxas a později hrál s Pavlem Rothem ve skupině Projektil. Vedle dalších aktivit založil alternativně metalový Drakar a málokdo ví, že právě on složil známou baladu Zahrada ticha, podle které Roth v roce 1986 nazval i své sólové album.

Ivan Sekyra - Se Slávkem Jandou stál u zrodu skupiny Abraxas, pro Projektil složil velký hit Zahrada ticha. Vedle hudby natáčel i dokumenty Abraxas s Ivanem Sekyrou, foto: archiv Slávka Jandy

Rockový kytarista, zpěvák, hudební skladatel, režisér a scénárista Sekyra se narodil 1. října 1952 v Praze. Vystudoval Mechanizační fakultu Vysoké školy polnohospodářské v Praze. S hudbou začínal hrou na housle, později přešel na klasickou a elektrickou kytaru. Ještě za své muzikantské éry stačil vystudovat skladbu na Lidové konzervatoři. Svou poslední kapelu, Silent Garden, založil sedm let před svojí smrtí.

Smrt si říká rock'n'roll: Příběhy zesnulých hvězd

"Moje první kapela na gymplu měla stylový název Tři stromy alias The Three Trees. Hráli jsme někde v klubu v Malešicích na nějaké přehlídce nových skupin a konferenciér (to je to, co dnes dělá třeba Leoš Mareš za sto litrů za večer) nás omylem, ale asi trefně, nazval Tři dřeva. No, a tak mi to nějak  přirostlo k srdci, že už mi to zůstalo na celý život," uvedl ke svým začátkům v jednom z rozhovorů.

Mejdany a ženský a rock'n'roll s Abraxas

Sekyra stál v roce 1976 u zrodu populárních Abraxas. Kapela byla v té době inspirována art rockem Pink Floyd a doprovázala svoje koncerty filmovými projekcemi. "Úplné začátky týhle kapely byly, že se konaly takové jam sessions u Ivana Sekyry ve zkušebně, pak jsme udělali první víceméně instrumentální koncert," vzpomínal v České televizi Slávek Janda.

Sekyra na vznik Abraxas vzpomínal tak, že na jednu zkoušku pozval kytaristu Slávka Jandu, a on ve vznikající kapele zůstal napořád. "Abraxas měl obrovskou výhodu v tom, že jednak jsme si zpočátku docela sedli muzikantsky a vznikaly zajímavé skladby, ale hlavně jsme měli už profesionální management. Slávek souběžně s Abraxasem hrál u Petra Nováka, a tak po absolvování přehrávek mohl Abraxas vyrazit po vlastech českých," vyprávěl Sekyra. "Bylo to pro mne velmi krásné muzikantské období, kdy jsme zažívali plné sály po celé republice a vyprodané Lucerny. A mejdany a ženský a rock'n'roll..."

První sestavu Abraxasu tvořili vedle Jandy a Sekyry Miroslav Imrich (zpěv), Jiří Cendra (klávesy), Antonín Smrčka (basová kytara) a Ivan Pelíšek (bicí). Sekyra ale už nehrál na debutové desce Box a podle svých slov jako kapelník Abraxasu dokonce přenechal název kapely Jandovi s Pelíškem, kteří chtěli rozjet stylově něco jiného.

Odstřelený Projektil

Se svým následným ambiciózním projektem Projektil se zpěvákem Pavlem Rothem natočil Sekyra mezi prvními nahrávkami i Zahradu ticha a připravoval vydání velké desky u Supraphonu. Jenže místo desky přišel zákaz vystupování. "Zákaz činnosti byl na základě akce kolínské StB po naprosto nevinném vystupování v Kolíně. Když Pavel Roth hecoval lidi normálním hej, hej, hej!, napsali udání, že zpěvák hajloval a byli jsme v prdeli a nikde nebylo odvolání. Nikdo se s námi vůbec nebavil," zlobil se i po letech Sekyra.

Zapomenuté české kapely 34. | Projektil

Projektil se rozpadl, protože muzikanti odešli hledat obživu jinam, a Sekyra začal stavět kapelu znovu. Našel zpěváka Jirku Hoppa, sehnal nové muzikanty, a když připravili velkou desku tentokrát u Pantonu, čekal je další ze zákazů. "I když jeden čas jsme byli dokonce profesionálové pod severočeskou agenturou, tak celkem těch bolševických zákazů bylo pět. Svezli jsme se i se zákazy po článku ve stranickém tisku Nová vlna se starým obsahem," uvedl neúnavný kapelník, který kvůli neustálým zákazům hrál v té době převážně na tancovačkách. "V Projektilu jsem tak díky zákazům vychoval asi 20 muzikantů. Bylo to strašně únavné a mě to připadalo strašně nespravedlivé. Ale vždycky jsem tu korouhev zvedl znovu."

Projektil se později podílel i na albu Františka Ringo Čecha s názvem 1983, na kterém se objevili Michal Pavlíček, Miroslav Imrich, Karel Kahovec, Milan Schelinger, Jiří Hopp nebo Karel Jenčík. "Projektil, i když jsme se snažili sebevíc a měl i svoje krásné vrcholy, slávy Abraxas nikdy nedosáhl," konstatoval Sekyra.

Nedoceněný Drakar

V době zvýšeného zájmu o metalovou muziku v druhé polovině osmdesátých let začal Sekyra působit ve skupině Drakar. "Za metalové éry na Projektil pomalu přestávali chodit lidi. V Chlumci nad Cidlinou, kam se před čtyřmi lety do sálu pro 400 lidí nacpalo 1200, tak najednou přišlo 50 a pořadatelé pořádně vychladli. A my taky. Tenkrát nás válcoval Arakain a já jenom vzpomínal na dobu, kdy Aleš Brichta neudělal konkurz do Projektilu právě místo Jirky Hoppa. Drakar vznikl asi v roce 1988. Je zajímavé, že název kapely mi vnukl Dan Horyna. Tenkrát byl ještě po krk v drogách," sdělil k začátkům Drakaru.

V první vlně porevolučních metalových desek Drakar v roce 1990 natočil album Let draka. Nahrávky si později všimlo švédské vydavatelství I Hate, které se specializuje na vydávání různých rarit z celého světa, a vydalo ji po letech v reedici. Drakar zaujal i promotéry zahraničních festivalů, kde si několikrát zahrál, ale v Čechách si jejich tvorby nikdo příliš nevšímal. "Promotéři jezdili tenkrát do Čech na výzvědy. A dávali nám lano. To byla příjemná satisfakce. O to horší to pak bylo po návratech. Kapela si těžko zvykala na ten rozdíl v přístupu pořadatelů v zahraničí a u nás. V Ensu jsme například byli headlineři třídenního festivalu. A po návratu do Čech jsme hráli v Hořepníku ve dvě hodiny odpoledne po kolena v blátě," s hořkostí vyprávěl Sekyra. S nedoceněným Drakarem poté ještě vydal desku Když se láme čas (1996), ale poté se kapela odmlčela. 

Sekyra od roku 1994 spolupracoval jako dramaturg a redaktor zejména kulturních pořadů s Českou televizí. Vedle hudbě a architektury propadl kráse uměleckého sklářství. Zpočátku jako doprovod svých dokumentů používal hudbu Mikea Oldfielda a Pink Floyd, později si ji skládal sám.

Text: Roman Jireš, foto: archiv Slávka Jandy
Témata: Ivan Sekyra, Projektil, Drakar, Slávek Janda, Abraxas

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít