John Berry, zakladatel Beastie Boys: S kapelou hrál v punkových dobách. Po padesátce ho dostihla demence

Vydáno 04.06.2016 | autor: redakce

Jeden ze zakládajících členů americké hiphopové skupiny Beastie Boys John Berry zemřel letos 19. května v hospicu v americkém Massachusetts. Zařadil se tak mezi hudebníky, o nichž Ian Anderson z Jethro Tull zpívá slavný song Too Old To Rock 'n' Roll: Too Young To Die! Bylo mu 52 let. Hudebník podle prohlášení svého otce trpěl takzvanou frontotemporální demencí, která postihuje čelní mozkové laloky.

John Berry, zakladatel Beastie Boys: S kapelou hrál v punkových dobách. Po padesátce ho dostihla demence John Berry se nedožil vysokého věku. V době smrti mu bylo 52 let

Smrt si říká rock'n'roll (247.) - John Berry

V poslední době se Berryho onemocnění prý horšilo. Ve své hudební kariéře měl svým způsobem smůlu. U hiphopové legendy Beatie Boys začínal jako kytarista v dobách, kdy soubor vystupoval pod jménem The Young Aborigines. "Mladí domorodci" měli na na přelomu 70. a 80. let k hip hopu hodně daleko, zpočátku hráli punk a později syrové hardcore.

Zemřel John Berry, zakladatel Beastie Boys

VÝRAZNÁ STOPA
V kapele Berry působil krátce, stihl nahrát pouze první EP Pollywog Stew, které vyšlo v roce 1982. Přesto se do její historie zapsal nesmazatelně. Podle ostatních členů právě on stál za vznikem názvu Beastie Boys. Dům jeho otce na Manhattanu pak byl místem, kde kapela před hrstkou fanoušků odehrála své první koncerty. Skupina, kterou vedle Berryho tvořili jeho spolužák z Walden School v New Yorku Michael "Mike D" Diamond, Adam "MCA" Yauch a bubenice Kate Schellenbach, měla za vzory formace typu Dead Kennedys. Punkové legendy vyprávějí o tom, že zkoušky byly často přerušovány nespokojeným křikem Berryho otce. Dům byl později vyobrazen na obalu alba jedné z dalších Berryho kapel Big Fat Love.

vložte odkaz, text nemažteBerry se narodil 29. srpna 1963 v New Yorku. Vedle působení v počátcích Beastie Boys byl členem několika dalších skupin, například Even Worse, Big Fat Love, Highway Stars nebo Bourbon Deluxe.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Adam "MCA" Yauch (161.)

HIP HOP UŽ BEZ BERRYHO

Po odchodu Berryho z Beastie Boys ho následovala Schellenbach, oba nahradil v roce 1983 Adam Horovitz. Kapela se posunula od punku k hip hopu a rychle se stala hitem v undergroundových tanečních klubech v New Yorku. V roce 1985 doprovázeli na americkém turné Madonnu. Trefou do černého bylo jejich debutové album Licensed to Ill z roku 1986. Skupina vydala osm studiových alb, získala tři ceny Grammy a na kontě má přes 40 milionů prodaných desek. Beastie Boys na zásluhy Berryho nikdy nezapomněli. Když byli v roce 2012 uváděni do Rock and Rollové síně slávy, padlo v děkovné řeči i jeho jméno. Aktivity Beastie Boys v roce 2012 ukončila smrt Adama Yauche, který zemřel na rakovinu ve věku 47 let.V České republice vystoupili v roce 1995. Před deseti lety se do tuzemských kin dostal film Beastie Boys, 50 kamer a 40 tisíc očí. Vznikl poté, co v říjnu 2004 rozdali členové kapely na koncertě v newyorské hale Madison Square Garden mezi diváky 50 kamer. "Z padesáti různých perspektiv tak vzniklo padesát energií nabitých výpovědí, které diváka vrhají do víru živého vystoupení legendárních Bestie Boys," přiblížili dokument jeho distributoři.

Roman Jireš

zavřít