Richard Adam - Swingový sukničkář, jehož písně milovali i v zahraničí

Vydáno 21.10.2017 | autor: redakce

Může se zdát, že hvězda českého swingu poloviny 20. století Richard Adam k rock'n'rollu příliš nepatří, ale nezapomínejme na to, že swingu propadli i takoví frajeři jako Robbie Williams, Michael Bublé nebo Justin Timberlake. Adam, který největší popularity dosáhl na přelomu 50. a 60. let, kdy k jeho hitům patřily písničky Páni kluci, Granada, Sulika či Tina Marie, zemřel 14. října ve věku 86 let. Ve své vile podlehl rakovině, se kterou už delší čas bojoval.

Richard Adam - Swingový sukničkář, jehož písně milovali i v zahraničí Richard Adam - Swingový sukničkář, jehož písně milovali i v zahraničí


Smrt si říká rock'n'roll (317.) - Richard Adam


Proslavený sukničkář se tak už po 48letém manželství nestihl rozvést se svoji manželkou Ájou Farkašovou. "Nemám pocit, že by manželství bylo funkční, manželka za mnou jezdí jen občas, žije převážně v Itálii. Chtěl už bych mít klid," stěžoval si. Soud ale jeho žádosti o rozvod podané loni nevyhověl. Zpěvák, jehož mnozí kolegové dodnes blednou závistí při vzpomínce na úspěch, jaký měl Adam u žen, také v knize Spolupracoval jsem s CIA popsal dobrodružnou část svého života.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: PŘÍBĚHY ZESNULÝCH HVĚZD

KONCERTOVAL JEŠTĚ V PĚTAOSMDESÁTI


Richard Adam byl populární i v zahraničí, zejména v bývalé NDR. Na kontě má přes tři sta nahrávek, z nichž většina vznikla pro rozhlas a zbytek pro vydavatelství Supraphon. Své osmdesátiny oslavil koncertem v pražském Divadle U hasičů, kde zazpíval i svou nejúspěšnější písničku Tina Marie. Té se jen v bývalém Sovětském svazu prodalo přes milion kusů. Mezi těmi, kteří mu přišli na pódium gratulovat a zazpívat, byli Josef Zíma, Yvetta Simonová, kterou Adam v 50. letech poprvé doprovodil v duetu Příběh naší lásky, Jiří Štědroň, Karel Štědrý, Viktor Sodoma, Milan Černohouz i tehdy jedenadevadesátiletý Standa Procházka.

K Adamově jubileu vyšla kompilace s názvem 20 písňových důkazů, že stará láska nerezaví!, přičemž název vychází z písničkového televizního pořadu, který kdysi moderoval. Adam je autorem i stejnojmenné knihy. Ještě letos na jaře příležitostně vystupoval, kvůli nemoci ale musel se zpíváním přestat.

ZPÍVAL S KARLEM VLACHEM


Adam navštěvoval po válce obchodní školu, po záskoku v orchestru Zdeňka Bartáka se věnoval zpěvu profesionálně. V roce 1950 byl angažován v nově založeném Orchestru Jaroslava Ježka, působil i s různými tanečními soubory v kavárnách, prosadil se jako stálý host souboru Jaroslava Echtnera. První sólovou nahrávku pořídil s orchestrem Jiřího Procházky, řadu písniček nazpíval s orchestrem Dalibora Brázdy.

V roce 1957 vyhrál národní soutěž taneční písničky a později se stal stálým hostem Orchestru Karla Vlacha. Objevil se v televizním filmu Plaváček či v pořadu Vzpomínky nám zůstanou. S nástupem normalizace po roce 1968 se i u něj dostavila vlna zákazů, ústrků a politických perzekucí. Jeho manželku, tanečnici Áju Farkašovou, proslavil v roce 1977 silvestrovský televizní program, v němž jí dělali "křoví" Jiří Korn, Karel Gott, Václav Neckář a Waldemar Matuška.

text: Roman Jireš

Témata: Richard Adam, swing

zavřít