SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Joe Kubek (215.)

Vydáno 24.10.2015 | autor: redakce

Kytarista Smokin' Joe Kubek, pasovaný na divokou hvězdu texaského bluesrocku, se již dalšího vystoupení v České republice nedočká. Vynikající hudebník zemřel letos 11. října ve věku pouhých 58 let na infarkt. Podle zahraničních webů si ho smrt našla ve spánku. 

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Joe Kubek (215.) Joe Kubek několikrát vystupoval v České republice

Tuzemští posluchači měli možnost slyšet Kubka živě naposledy před dvěma lety společně s dlouholetým parťákem Bnoisem Kingem a kapelou v pražském Lucerna Music Baru v rámci koncertní série Prague International Bluenights. Předtím s Kingem zahrál na podzim roku 2005 na festivalu Blues Alive v Šumperku. Jeho umění v roce 2002 aplaudovali i návštěvníci festivalu Blues v lese v Řevnicích.

ESENCE TEXASKÉHO BLUESROCKU

Šťastlivci, kteří byli na posledním tuzemském koncertu rodáka z Pensylvánie a Bnoise Kinga, slyšeli i materiál z jejich ceněného alba My Heart's In Texas vydaného v roce 2006. Po pětadvaceti letech spolupráce se jednalo o jejich první živé album natočené na koncertu ve Fort Worth. "Jejich hudba je přímo esencí žánru, kterému se říká texaský bluesrock. A jejich srdce bijí ve shodném čtyřčtvrťovém taktu," zhodnotil výsledek hudební publicista Ondřek Bezr. Oba hlavní protagonisty na albu i na koncertech podporovalo rytmické duo Paul Jenkins (baskytara) - Ralph Powers (bicí).

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK’N’ROLL: Dennis Wilson (214.)

"Hráli jsme některé z našich nejlepších věcí. Materiál jsme natočili pro Blind Pig. Je to značka, která vždy přináší tu nejlepší hudbu, chtěli jsme našim fanouškům a rádiím hrajícím bluesovou muziku ukázat to nejlepší z našeho umění," konstatoval Kubek. "Naše největší síla je na pódiu." U stejné značky Blind Pig vydal i své poslední album, letošní nahrávku Fat Man's Shine Parlor.


MILOVAL KYTARU A MANŽELKU

Kubek začínal jako doprovodný hudebník v kapele legendárního kytaristy a zpěváka Freddieho Kinga. První singl vydal v roce 1985. Na jeho straně byla píseň Driving Sideways z pera Freddieho Kinga a Sonnyho Thompsona, na B straně Other Side Of Love, jejímž autorem je Doyle Bramhall Sr. Debutové album vydal až ve svých pětatřiceti letech, když si důrazně vynutil pozornost deskou Steppin' Out Texas Style.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Eddie Cochran (213.)

Téměř po celý svůj život se Kubek pevně držel texaského elektrického blues, což mu nebránilo ve stále těsnější spolupráci se spíže jazzem ovlivněným zpěvákem a kytaristou Bnoisem Kingem. "Oni jsou prostě nejlepším kytarovým tandemem na současné scéně," konstatovali v časopise Blues Revue.

Smokin’ Joe Kubek byl následovníkem linie dnes už nežijících bluesových ikon Lightnin' Hopkinse, T-Bone Walkera, Freddieho Kinga, Alberta Collinse, Johnnyho Wintera a Stevieho Raye Vaughana. Po roce 2000 byl Kubek považován za "krále čistého texaského kytarového stylu". O jeho vztahu k texaskému blues svědčí i názvy jeho prvních tří alb Steppin' Out Texas Style, Chain Smokin' Texas Style a Texas Cadillac.

"Joe měl ve svém životě dvě lásky - svoji manželku Phyllis a kytaru," uvedl bluesman Pat Boyack, podle kterého patří Kubek k hudební historii Dallasu stejně jako Doyle Bramhall nebo Stevie Ray Vaughan.text: Roman Jireš

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024 SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk
zavřít