6 dekád se Scorpions: Němečtí veteráni pamatují jednoho z prvních Bondů i 6 týmů v NHL

Vydáno 17.01.2016 | autor: redakce

Hudba je úžasný obor. Zatímco v mnoha firmách jsou lidé (před)důchodového věku posíláni do penze, u řady muzikantů respekt a uznání neklesá ani se stále zažloutlejším rodným listem. Už 27. února vystoupí v pražské O2 areně Scorpions, kteří svou kariéru datují od těžko uvěřitelného roku 1965. Zasáhnout šest dekád je unikátní milník, ke kterému se většina jiných kapel ani vzdáleně nepřiblíží. Z každého desetiletí jsme vybrali nejlepší skladbu. 

6 dekád se Scorpions: Němečtí veteráni pamatují jednoho z prvních Bondů i 6 týmů v NHL 6 dekád se Scorpions: Němečtí veteráni pamatují jednoho z prvních Bondů i 6 týmů v NHL

1965 - 1969: Hledání zpěváka

V roce 1965 vydali Beatles desku Help!, na filmovém plátně zářil Sean Connery v bondovce Thunderball a kanadsko-americkou NHL hrálo pouze 6 týmů. V německém Hannoveru zatím Rudolf Schenker položil základy jedné z nejúspěšnějších rockových skupin všech dob. Šedesátá léta nejsou zaznamenána na žádném albu a pro Scorpions jsou obdobím prvních nesmělých pokusů a hledání správné sestavy včetně vokalisty. Na profesionální dráhu se kapela vydala v roce 1969. Tedy v roce, který je navěky spojen s Woodstockem, první album vydali Stooges s Iggy Popem a Neil Armstrong na Měsíci vyslovil legendární větu o malém kroku pro člověka a obrovském skoku pro lidstvo.

LIVE: Scorpions s koncem kariéry spěchat nemusejí


1970 - 1979: Holiday

Za mikrofon se nakonec postavil Klaus Meine a chtělo by se konstatovat, že zbytek je historie. Když se kapela konečně dostala do studia, evidentně se jí tam zalíbilo a diskografie začala utěšeně bobtnat. Zatímco Československo pohltila zlatá horečka díky hokejovým mistrům světa, Scorpions v roce 1972 vydali svou prvotinu Lonesome Crow. Ani s ní neustaly personální rošády. Takže hned na následujícím albu Fly To The Rainbow (1974) nenajdete Michaela Schenkera, ale Ulricha Rotha. Což není jediná změna, třeba za bicími na šesti deskách ze 70. let uslyšíte hned čtyři různé bubeníky. S deskami In Trance (1975), Virgin Killer (1976), Taken By Force (1977) i Lovedrive (1979) stoupal věhlas skupiny a na posledně jmenované se poprvé představil Matthias Jabs.

TOP 7 nejlepších balad Scorpions


1980 - 1989: Blackout

V předchozích letech nevídaná věc - všechna alba z 80. let připravila stejná sestava, tedy Meine, Jabs, Schenker, Buchholz a Rarebell. Problémy doprovázely přípravy vynikajícího alba Blackout (1982). Zpěvák Klaus Meine přišel o hlas, a dokonce podstoupil operaci hlasivek. Výsledek nebyl předem jasný, takže demonahrávky nazpíval Don Dokken. U toho však také zůstalo. Scorpions si poprvé dopřáli delší odstup mezi Love At First Sting (1984) a Savage Amusement (1988). Aby byl výčet tohoto období úplný, je nutné připomenout i Animal Magnetism (1980). Důkazem stoupajícího věhlasu budiž například pozvání na festival Monsters Of Rock v Doningtonu, a to v letech 1980 (společně s Rainbow, Judas Priest nebo Saxon) a 1986 (společně s Ozzy Osbournem, Def Leppard nebo Motörhead). Jiní tolik štěstí neměli - v roce 1986 zemřeli Phil Lynott (Thin Lizzy) nebo Cliff Burton (Metallica).

TOP 30 koncertů roku 2016: Přijedou Muse, Black Sabbath, Rihanna, Cure, Justin Bieber, Iron Maiden i AC/DC


1990 - 1999: Wind Of Change

Nejslavnější píseň Wind Of Change je inspirována návštěvou Moskvy. Vůči podnětům z této oblasti u nás dlouhá léta panovala značná averze. Ale v roce 1990 už naopak naše končiny ovládla euforie z politických změn, které se týkaly i jiných zemí. Těžko říct, možná kdyby skupina dokázala nahlédnout do budoucnosti a plánů své nejmenované krajanky, třeba by si název Crazy World ponechala na vhodnější příležitost... Dalším CD z této dekády se nepodařilo vystoupit ze stínu veleúspěšného předchůdce. Za zmínku tak stojí aspoň fakt, že na Face The Heat (1993) rozšířil kroniku kapely nový basák Ralph Rieckermann, na Pure Instinct (1996) se podílel bubeník Curt Cress a Eye II Eye (1999) je premiérou dalšího bicmena Jamese Kottaka.


2000 - 2009: Humanity

Zatím poslední změna sestavy přivádí do kapely polského baskytaristu, jímž je Paweł Mąciwoda. To už se v našem přehledu dostáváme do roku 2004, kdy v prvním týmu FC Barcelona debutoval Lionel Messi a Scorpions se po delší době dočkali opět příznivějšího hodnocení kritiků díky nahrávce Unbreakable. Nicméně prodejní čísla dávno nedosahovala hodnot z minulosti. To ostatně u nikoho. Tuto dekádu reprezentuje už pouze jedno další řadové CD pojmenované Humanity: Hour I (2007). Na něm najdete i zajímavé hosty v podobě Billyho Corgana (Smashing Pumpkins) nebo kytaristy Johna 5 (Marilyn Manson, Rob Zombie atd.). Kapela dále fanouškům naservírovala např. CD Moment Of Glory (2000), jež nahrála ve spolupráci s Berlin Philharmonic Orchestra, unplugged kolekci Acoustica (2001), případně DVD zaznamenané v roce 2006 na festivalu ve Wackenu.


2010 - 2016: We Built This House

Německá pětice se pomalu chystala na své odcházení a v roce 2010 poslala do světa nahrávku Sting In The Tail. Dnes už víme, že k definitivnímu uzavření kariéry stále nedošlo. Osmnácté studiové album Return To Forever vydali Scorpions v únoru 2015 a zároveň vyrazili na turné připomínající 50 let na scéně. Pardubice byly prvním evropským městem, kde bylo možné slyšet nové skladby živě. Za pozornost jistě stojí i kompilace Comeblack (2011) s povedenými cover verzemi T. Rex, Beatles či Rolling Stones. Svět se od roku 1965 změnil k nepoznání. A nejde jen o to, že barevné vysílání Československé televize bylo v těchto časech zbožným přáním. Pár jistot ale zatím zůstává. Zlatým slavíkem v roce 1965 se stal Karel Gott, Českého slavíka za rok 2015 získal Karel Gott. A Scorpions? Ti jsou stále na scéně a míří do Prahy.


text: Tomáš Rumler

zavřít