Nastupující ženská síla aneb TOP 6 nových českých projektů: Giudi, Vesna, Diva Baara a další

Vydáno 14.07.2017 | autor: Marta Šindlauerová

Rok 2017 zatím domácí hudební scéně přeje, jak jsme se přesvědčili v přehledu nejlepších alb prvního pololetí 2017, nezapomínejme ale ani na nová jména, která teprve o své místo na slunci bojují. Letos je hledejme hlavně mezi zpěvačkami či rovnou ženskými skupinami. Těchto šest dámských projektů by vám nemělo uniknout. 

Nastupující ženská síla aneb TOP 6 nových českých projektů: Giudi, Vesna, Diva Baara a další Nastupující ženská síla aneb TOP 6 nových českých projektů: Giudi, Vesna, Diva Baara a další


Giudi

Krátce před prázdninami se se svým debutovým EP Reborn To Be zjevila Giudi. Zpěvačka ihned upoutala pozornost klipem Seaside, který natáčela pod vedením režiséra Martina Linharta v Itálii a zdobí ho proto poutavé záběry z tamního prostředí. "Všichni máme v životě nějaké sny, každý ale nezíská odvahu vyplout na širé moře do neznáma, aby se těch snů pokusil alespoň dotknout," říká s odhodláním Giudi. EP pokřtila symbolicky také na vodě - na lodi Cargo Gallery na pražské Náplavce. 

VIDEO: Zpěvačka Giudi točila klip v Itálii, hledá v něm vnitřní sílu

Vesna

Vesna je hudební projekt, který sází na ženskou krásu a originalitu. Zakladatelkou je zpěvačka Patricie, která je dobře známá například fanouškům Ewy Farne - napsala totiž text k hitu Mám boky jako skříň. Vesna jde ale úplně jiným hudebním směrem, představuje nám totiž slovanské bohyně a značí návrat ke kořenům. Projekt je přirovnáván například ke kapele Čechomor, písně pro něj psala Patricie při svém studiu na prestižní škole Berklee College Of Music ve španělské Valencii. "Podařilo se mi od školy získat až neuvěřitelně štědrý grant. Slyšela jsem, že jsem získala nejvyšší částku v historii," pochlubila se nám v rozhovoru. 

Patricie interview: Kdokoliv mi vstoupí do života, je pro mě obrovskou studnicí inspirace

Diva Baara

Autorskou desku na pomezí popu, jazzu a intimního písničkářství s prvky elektroswingu vydá na podzim Diva Baara. Pilotním singlem se před pár týdny stala píseň Jen pro jednou, která potěší příznivce electroswingu. V civilu se interpretka jmenuje Bára Vaculíková a je členkou vokální skupiny Yellow Sisters. V minulosti také zabodovala projektem Mateřská.com, který na internetu slavil velké úspěchy. Její matkou je zpěvačka Petra Černocká. "Zajímají mě vztahy a cítím nutkání se k nim skrze hudbu vyjadřovat. Inspirují mě příběhy silných žen a jejich nadhled. Myslím, že bychom se měly jako ženy v tomto ohledu podporovat," naznačuje, jaká bude její deska. 

SharkaSs

Vyloženě novou tváří SharkaSs není, v rapovém světě se jako jedna z mála žen u nás prosadila už v uplynulých letech. Mimo jiné uspěla v televizní show Česko Slovensko má talent, kde došla až do semifinále. Až letos na jaře však u Supraphonu vydala své debutové album Protiklady. Nedávno se také představila rockovým posluchačům, když přijala nabídku skupiny Imodium, aby si zazpívala v novém singlu Spirit. Už od teenagerských let si píše hudbu a texty. "V hudbě se nesnažím dělat nějaké popovky, které jednou někoho zaujmou a za tři roky po nich neštěkne ani pes. Snažím se pracovat postupně. I když ještě nejsem na výsluní, vím, že už mám kolem sebe stabilní posluchačskou základnu," říká. 

SharkaSs interview: Člověk se musí naučit uzavírat kapitoly a vytvářet nové

vložte odkaz, text nemažteZaelbeth

Objevem domácí nezávislé scény se v roce 2017 klidně může stát zpěvačka říkající si Zaelbeth. Hned na svém prvním singlu Two And Half spolupracovala s Janem P. Muchowem. Není to poprvé, co se Zaelbeth s věhlasným muzikantem a členem skupiny Ecstasy Of St. Theresa sešla ve studiu. Společně se podíleli na předělávce písně Stříhali dohola malého chlapečka, jež byla součástí projektu Bazarem proměn. Jeho prostřednictvím vzdali hold Vladimíru Mišíkovi. Klip k singlu Two And Half režírovali Filip Rejč a Anna Lyubynetska. Valerie

Ke svému prvnímu singlu a videoklipu Stupid Doll přistoupila Valerie Vachlerová s velkými ambicemi. Ve videu se totiž během čtyř minut rozhodla hned osmkrát kompletně změnit vizáž, nejen kvůli tomu se klip točil několik dní synchronně ve dvou různých studiích. Valerie, která je dcerou producenta, scénáristy a režiséra Petra Vachlera (právě ten za klipem stojí), v singlu zpívá o tom, že se nechce stát obětí showbyznysu a upozorňuje na povrchní pozlátko slávy. Song už do svého vysílání nasadila i velká komerční rádia, takže o zpěvačce pravděpodobně ještě uslyšíme.

Témata: Giudi, Vesna, Zaelbeth, SharkaSs, Valerie, Diva Baara

zavřít