Anima je střetem mnoha světů, zvířecího a lidského, pohanství a elektroniky. Druhé album kapely Vesna se povedlo

Vydáno 09.10.2020 | autor: redakce

Anima patří mezi alba, která vznikla během jarní kulturní odstávky. Kapela Vesna ho nakonec stihla pokřtít jen těsně před zavedením zákazu zpěvu a opětovné hibernace kulturního života. Vesna na novince mísí pohanskou estetiku s elektronickým popem i poctivým písničkářstvím. Patricie Fuxová napsala osobní desku plnou romantických obrazů a potvrdila svůj talent.

Anima je střetem mnoha světů, zvířecího a lidského, pohanství a elektroniky. Druhé album kapely Vesna se povedlo Foto: Facebook Vesna

Vesna

Anima

Skladby:
Voda, Podzim, Blíženci, Komety, Na dračích perutích, Noční můry, Bílá laň, Tančíme, Vlčí oči, Nezapomeň, Jestřábí

11 skladeb / 38 minut

Vydavatel: Warner Music

Jarní čas kulturní hibernace využila Vesna ke tvorbě nových písní a šlo to rychle - album Anima vyšlo 9. října. „Baví mě veškeré snahy o odkrytí hlubší reality,“ svěřila se zpěvačka Patricie Fuxová v připravovaném rozhovoru pro iREPORT a z nového alba je takové hledání slyšet.

Anima se nehodlá smířit se základními hudebními vzorci a mísí rozmanité žánry, od akustického písničkářství a folku, přes latino až po něžnou i taneční elektroniku. Přesto posluchači u jedenácti písní neunikne posun k popovějšímu zvuku. 

Témata desky Vesna popisují coby vyrovnání dvou protipólů. V jednotlivých písních se mísí polarita bohatého vnitřního světa i tanečnějších oddechových témat. Jakoby autorka došla k sebepřijetí díky návratu ke svému svobodnému, svéráznému a autentickému já, jež se nenechá odradit okolím.

Nejdřív se bála neznámé půdy a očí, které neznají strach,“ zní například v písni Na dračích perutích. Album pracuje s tématem svobody, jejíž hranice si určuje každý sám. „Ona si na křídlech letí / kdyby jsi věřil na zázraky, klidně jsi mohl letět taky,“ zpívá Fuxová.

Vesna pokřtila album Anima v Lucerna Music Baru, fanoušky strhla k tanci

Téma svobody Vesna ohledává také pomocí symboliky zvířat. Obdiv k jejich živočišnosti, divokosti a absolutní volnosti je slyšet například v písních Bílá laň nebo Na dračích perutích. Fuxové se daří tajemný zvířecí svět projektovat i do lidských vztahů. Vlčí oči máš, a proto se mi vždycky touláš,” zpívá ve skladbě VI. Píseň Jestřábi pak působí jako něžné pohlazení a v refrénu se posluchač lehce ocitne v korunách stromu spolu se se zpěvačkou.

„Od dětství mě silně fascinovala ptačí křídla asi také kvůli mé touze odstěhovat se do jiné země,“ prozradila v rozhovoru pro iREPORT klávesistka Olesya, která je původem z Ruska.

Všeobjímajícího tématu lásky se dotýká například také písnička Blíženci, která patří mezi ty odlehčenější z alba. Na podobné vlně se nese píseň Tančíme, která zvukem připomíná španělský reggeaton. „Dokud tančíme, k sobě patříme, ty držíš mě, blízko u těla,“ zpívá Fuxová.

INTERVIEW | Vesna: Folklór byl pro nás nepopsaný list, našly jsme v něm hloubku

Plejádu stěžejních témat zachytila na přebalu alba známá výtvarnice Míla Fürstová, která spolupracovala například s Coldplay a v listopadu s jejími ilustracemi vyjde štědře pojaté britské vydání Erbenovy Kytice.

Patricie Fuxová skládala písně pro mnoho slavných českých osobností, jako svébytná umělkyně se představila až na debutovém albu Pátá bohyně, které vyšlo na konci roku 2018. Na úspěch prvotiny nyní navazuje komplexnějším a rozmáchlejším zvukem a texty, které za srdce pravděpodobně chytnou především něžnější část populace. Poslech ale neuškodí nikomu. 

Text: Tereza Hrabini, foto: facebook.com/vesnamusic.cz   
Témata: Vesna, Patricie Fuxová, Anima, Coldplay

 

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít