Nejlepší klubovky zimy (III.): Glen Hansard a Markéta Irglová vystoupí třikrát, přijedou i Makoto nebo Andhim

Vydáno 03.03.2016 | autor: Ondřej Bambas

V předešlých vydáních nám stačilo jedním dílem klubovek pokrýt celý měsíc. Poslední zimní díl je opravdu nabitý, přestože mapuje pouze dvě třetiny měsíce. Můžeme se těšit na tvrdé kytary Baroness, roztančí nás dvojice Andhim a na scénu se vrátí opět Nová syntéza v podání Blue Effect s orchestrem.

Nejlepší klubovky zimy (III.): Glen Hansard a Markéta Irglová vystoupí třikrát, přijedou i Makoto nebo Andhim Markéta Irglová a Glen Hansard ve filmu Once, za jehož hudbu dostali Oscara

GRANDBROTHERS + JONO MCCLEERY
kdy: 2. března – Palác Akropolis, Praha / 3. března – Jazz Tibet Club, Olomouc
cena vstupenky: 280 - 350 Kč / 200 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě
proč: Jono McCleery se představil Praze již loni, kdy vystoupil společně s Portico. Těm vypomohl na poslední desce Living Fields vokály hned čtyřikrát a živě zastoupil i své kolegy Joea Newmana nebo Jamieho Woona, který navštíví naše hlavní město v polovině dubna. McCleery se vrátí představit svou loňskou desku Pagodes. Zároveň bude zpěvák propagovat aktuální nahrávku Pagodes Live, která vyšla před pár dny. V rámci večera Music Infinity jej o pár minut dříve doprovodí německé duo Grandbrothers. To vydalo před rokem debutové album Dilation, na němž doplňují hravý klavír o chytře využívanou elektroniku. Výsledný mix analogových syntezátorů a klasického piana nabízí posluchači cestovat napříč prostorem i časem. Minulost potkává současnost a taneční nálada střídá meditativní stav. Absence na tomto dvojkoncertu byste mohli litovat.

CIGARETTES AFTER SEX
kdy: 3. března - Chapeau Rouge, Praha
cena vstupenky: momentálně vyprodáno
proč: Brooklynská kapela je lakonická jak svou prezentací - vizuály, názvy nahrávek, tak hudbou. To ovšem neznamená, že by ztrácela něco ze svého kouzla. Naopak je v hudbě ukryto nepřeberné množství emocí s pošmournou náladou, která nejlépe ladí k černobílé stylizaci. Tento večer bude hodně intimní, příjemně unavený a zastřený. Z původní sestavy zůstali po nahrání prvního EP v kapele pouze Greg Gonzalez s Phillipem Tubbsem. V červnu loňského roku je pak na druhé EP Affection doplnila dvojice Randy Miller (baskytara), Jake Tomsky (bicí). V prostředí Chapeau Rouge vám ukážou, jak se dá zahrát citlivě a bez patosu klasický rockový flák ze začátku osmdesátých let.

ANNA VON HAUSSWOLFF
kdy: 4. března - Palác Akropolis, Praha
cena vstupenky: od 450 Kč
proč: Švédka Anna Von Hausswolff už naši zemi navštívila, jelikož loni natočila nové album Miraculous, vrací se po třech letech do Prahy. Svou hudební kariéru započala před sedmi lety, kdy nadchla publikum festivalu Way Out West. Počet fanoušků stoupl zejména v zahraničí po vydání debutové desky Singing From The Grave. Anna se rozhodla, že se nebude ubírat klasickou cestou nahrávání a druhé album natočila v göteborgském kostele, čímž přidala do své hudby důležitý prvek varhan. Svou monumentálnost pak naplno rozvinula právě na loňském pokračovateli. Je v tom cítit naléhavá výhružka stejně jako naděje, kterou dává maják dobrodruhům na rozbouřeném moři.

MAKOTO
kdy: 4. března - Provoz Hlubina, Ostrava
cena vstupenky: 50 Kč
proč: Red Bull Music Academy letos proběhne v Montrealu. Zde oslaví po ročnících v Tokiu nebo Paříži své osmnácté narozeniny. Pokud chcete být součátí této plnoleté události, máte do 7. března čas podat přihlášku a vyhrát participaci v projektu rozvíjejícím vlastní kreativitu. U nás už jeden večer s RBMA proběhnul v Brně, ten druhý následuje 4. března v Ostravě, kde se živě představí Makoto se zpěvačkou Deeizm. Japonský DJ, producent a herec už se nějakou dobu pohybuje na drum'n'bassové scéně, ke které se dostal na přelomu tisíciletí prostřednictvím hudby LTJ Bukema. V Provozu Hlubina jej doplní Whithe, Subject Lost, Kenny Rough nebo Jimmy Pé.

SOUTĚŽ o 3 x 2 vstupy na Makoto feat. Deeizm

NU:TONE & K-LONE
kdy: 4. března - Palác Akropolis, Praha
cena vstupenky: 100 Kč před 21:00, 150 Kč po
proč: Pravidelný seriál Liquid Flights přivede ve svém osmém vydání do Prahy tentokrát melodický drum'n'bass z labelu Hospital Records. Dan Grasham vydává na této značce už přes deset let desky pod pseudonymem Nu:Tone. Na svědomí má také desítky remixů pro umělce jako London Electricity, Quantic nebo Adele, pro kterou upravil hit Rolling In The Deep. Joel Gladwell má o něco kratší kariéru, zato se podílí na šéfování malé nahrávací společnosti Wisdom Teeth. Ta nabízí posluchačům o něco hutnější sound, i proto najdete K-Lone na spodní bass stagei.

ANDHIM
kdy: 4. března - Roxy, Praha
cena vstupenky: od 210 Kč
proč: Na jaře roku 2010 se kolínská dvojice rozhodla, že ukáže světu, jakou dělá hudbu. Teď už to bude šest let, během nichž nám představili takové letní hitovky jako Hausch nebo Boy Boy Boy a zremixovali Wine & Chocolate od Theophiluse Londona a Always Like This od HVOB, kteří u nás nedávno vyprodali Akropoli. Když ne vyprodat, tak minimálně slušně zaplnit Roxy se podaří určitě i dvojici Simon Haehnel / Tobias Müller. Pánové vydávají u labelu Get Physical Music popřípadě Monaberry, kde můžete najít nahrávky spřízněných Super Flu. I když to venku nevypadá, tohle bude léto v zimě.

THE NEIGHBOURHOOD
kdy: 5. března - Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: momentálně vyprodáno
proč: Po dvojici EPček vydali na jaře 2013 svůj debut I Love You., který se vyšplhal až na 39. pozici v hitparádě Billboard 200. Poté, co opustil skupinu bubeník Bryan Sammis, vydali The Neighbourhood mixtape #000000 & #FFFFFF. Na něm se ještě více přiblížili černé muzice. Svou vášeň pro hip hop a r'n'b rozvinuli na svém druhém albu Wiped Out!, které vyšlo loni na podzim a živě jej přijedou prezentovat nyní do Lucerna Music Baru. Celá stylizace do černobílých odstínů a vágního výzoru přidává hudbě na síle. Nejedná se o žádnou inovativní výpověď, pouze hudebníci sledují trendy a dávají lidem to, co chtějí. Zda jim to jde také naživo, se budeme moci přesvědčit začátkem března. Pokud jste tedy včas koupili lístek, sál je totiž delší dobu vyprodán.

MACEO PARKER
kdy: 6.března - Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: od 495 Kč
proč: Legenda? Dost možná. Třiasedmdesátiletý saxofonista, který spolupracoval s Jamesem Brownem nebo Gerogem Clintonem, se vrací do Prahy na svůj dvaadvacátý koncert. V Praze se v rámci AghaRTA Prague Jazz Festivalu objevil poprvé v roce 1995. O loňské návštěvě napsal Daniel Maršalík: "Koncert představil Macea Parkera přesně takového, jakého ho známe již od roku 1996, kdy do Prahy přijel poprvé. Dokonalý altsaxofonista, pro kterého je živé hraní doslova životní nutností." Přestože repertoár koncertů hudebník příliš neobměňuje, téměř s jistotou se dá říci, že ani letos nebude vystoupení chybět šťáva. Kdo se ještě na něj nedostal, neměl by otálet, ani život jazzmana není věčný.

GLEN HANSARD
kdy: 6. března - Sono Centrum, Brno + 12. a 13. března - Divadlo Archa, Praha
cena vstupenky: od 990 Kč
proč: Je tomu už několik let, kdy se Glen Hansard proslavil snímkem Once, v němž odvyprávěl lásku k Markétě Irglové. S tou již sice nežije, přesto stále chová náklonost k České republice, stejně jako má rád českou kuchyni a spisovatele. S Irglovou se nyní setkávají na společném turné, v rámci něhož představuje zpěvák aktuální desku Didn't He Ramble, kterou doplnil před několika dny čtyřskladbovým EP A Season On The Line. Na vlastních nahrávkách představuje posluchačům trochu odlišnou polohu, než znají věrní fanoušci z písní domovské kapely The Frames. Nic se ovšem nemění na tom, že je z díla cítit poctivý rock'n'roll a láska k hudbě. I tentokrát to vypadá, že bude na českých zastávkách plno, ne nadarmo mají Irové s Čechy tolik společného.

Oscarová pohádka znovu ožije: Glen Hansard a Markéta Irglová v březnu třikrát vystoupí v Česku

TINDERSTICKS
kdy: 10. března - Divadlo Archa, Praha
cena vstupenky: 590 Kč
proč: Když v roce 1993 přijel Nick Cave na svou druhou návštěvu, vzal si s sebou na turné jako předkapelu Tindersticks. Ti se dali dohromady pouhé necelé dva roky předtím a úspěšná kariéra následující po debutu, který mnozí považovali za nejlepší desku roku, je teprve čekala. Z původní sestavy nottinghamské kapely zůstali dnes tři členové. Jeden z nich, David Boulter, se nedávno přestěhoval do Prahy a společně s Václavem Havelkou III nahrál soundtrack k filmu Místa. Společně s Tindersticks letos vydal již jedenácté řadové album. K němu vznikl také krátké filmy ilustrující všech jedenáct skladeb. Podobně jako předešlé desky je i tato hodnocena kritiky nadprůměrně. Pokud chcete zažít nadprůměrný zážitek, v Divadle Archa byste neměli 10. března chybět. Tak trochu Nick Cave, tak trochu Scott Walker, tak trochu koncert, tak trochu film.

WILKINSON
kdy: 16. března - Roxy, Praha
cena vstupenky: od 500 Kč
proč: Stačí vyjmenovat trojici hitů, které má na svědomí: Afterglow, Dirty Love a Half Light. Pokud vám jména nic neříkají, pusťte si ukázku nebo ještě lépe koukněte na videoklipy. Afterglow odstartoval vlnu radosti, kterou v kompletním znění představil Wilkinson na debutu Lasers Not Included. Možná že už jste jej viděli s DJ setem, tahle show ale pojede live. První dvě stovky kusů zlevněných vstupenek zmizely jak nic, do zaplnění kapacity ale příliš prostoru zbývat nebude, o tuto akci je zájem. Ukázal to už na Let It Rollu nebo RAM Night Prague.

NOVÁ SYNTÉZA: BLUE EFFECT & KYX ORCHESTRA
kdy: 17. března - Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: od 280 Kč v předprodeji / 350 Kč na místě
proč: Nová syntéza vyšla jako čtvrté album skupiny Blue Effect, tehdy ještě pod jménem Modrý efekt. Nahrála jej společně s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu, který nyní nahradí pro vystoupení v Lucerna Music Baru Kyx Orchestra. Právě ve stejném paláci roku 1971 živě prezentovali první díl, který o tři roky později doplnila Nová syntéza 2. Výjimečné skladby prezentoval Radim Hladík se stávajícími členy kapely živě před dvěma lety na festivalu Rock For People, kam přišli zavzpomínat kromě mladých fanoušků také pamětníci, kteří s albem "vyrostli". Jaké bude složení publika nyní, uvidíme na začátku druhé poloviny března.

BARONESS
kdy: 17. března - Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: od 390 Kč v předprodeji / 490 Kč na místě
proč: Baroness už u nás vystoupili. Jenže teď přijedou představit svou poslední desku Purple, která je zatraceně povedená. Po sludgeovém červeném albu a tvrdším nářezu zabaleném do modré barvy si vše nacvičené zopakovali v nejlepší formě na Yellow & Green. A jak zní tedy tři měsíce stará fialová nahrávka? Přijďte si poslechnout 17. března do Lucerna Music Baru, singly Chlorine & Wine a Shock Me zní slibně. John Baizley bude pravděpodobně opět prodávat svá umělecká díla, která se prostřednictvím merche dostala také k fanouškům Kvelertak, Torche nebo Flight Of The Conchords. Mucha zkrátka táhne i metalisty.

WANKELMUT
kdy: 18. března - Roxy, Praha
cena vstupenky: od 250 Kč
proč: Kdo by dnes nepoznal remix Avidanova singlu One Day / Reckoning, který obletěl v roce 2012 svět. Stal se nejstahovanější skladbou roku a na několika cenách byl nominován na nejlepší singl či hit roku. Stále úspěšný, byť o něco méně, byl také následující remix skladby Jungle od Emmy Louise. V Roxy doplní březnový program, během něhož se představí kolegové z labelu Get Physical Andhim. Na pražském vystoupení Wankelmuta doplní Deep Deer, Manio a DJ Biodan.

zavřít