TOP 10 koncertních zážitků roku 2018: Rolling Stones, Bob Dylan, LP, Emeli Sandé a další

Vydáno 17.02.2019 | autor: Nicola Bernard

Co se týče mimořádných koncertních zážitků, rok 2018 českým hudebním fanouškům přál. Představily se u nás nezpochybnitelné legendy jako Rolling Stones nebo Bob Dylan, ale i současné popové hvězdy, jakými jsou George Ezra, LP či Emeli Sandé. O bizarní podívanou se postarali mistři provokace Die Antwoord. Těchto deset vystoupení si budeme ještě dlouho pamatovat. 

TOP 10 koncertních zážitků roku 2018: Rolling Stones, Bob Dylan, LP, Emeli Sandé a další TOP 10 koncertních zážitků roku 2018: Rolling Stones, Bob Dylan, LP, Emeli Sandé a dalšíEMELI SANDÉ

O2 ARENA, PRAHA
20. 2. 2018


Mít nádherný hlas nestačí, daleko důležitější často bývá schopnost umět ho správně používat. Emeli Sandé by v tomto směru mohla vyučovat. V O2 areně, která sice nepraskala ve švech, ale o to intenzivněji koncert vnímala, předváděla brilantní pěvecký výkon. Víc než na oslnivé výšky často dbala na niterné podání, na jemné a přece tak dech vyrážející dávkování emocí. Publikum zaujala i svou vizáží, evokující africkou šamanku. Ta vynikala zejména v písních, ve kterých pracovala s exotickými vlivy. Klavírní balady naopak diváky uzemnily svou medovostí a něhou. V nich se Sandé měnila v andělského tvora a svým konejšivým vokálem laskala každou duši ve vysočanské hale. Hale, která v závěru při Next To Me povstala jako jeden muž a hlavní plochu, toho večera uzpůsobenou na sezení, proměnila ve velký taneční parket. (Josef Martínek)

LIVE: Emeli Sandé přivezla do Prahy silné písně, andělský hlas i velké emoce


BOB DYLAN
VODOVA, BRNO
16. 4. 2018

Písničkář a držitel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan si odbyl svou brněnskou koncertní premiéru v hale Vodova. Turné se konalo na počest v pořadí již osmatřicátého alba Triplicate z roku 2017. Mistr se svými pěti spoluhráči nastoupil v tradičně stylovém obleku se světlým kloboukem, obsadil místo u piana a beze slova spustili skladbu Things Have Changed. Pokud posluchač neznal texty skladeb, bylo občas těžké rozluštit, kterou píseň Dylan vlastně zrovna hraje. Aranže byly tradičně hodně překopané, což není na škodu. Písničkář se občas napil, většinu času trávil za pianem a na některé skladby přešel k mikrofonu uprostřed pódia. Songy na sebe navazovaly bez větších prodlev. Takto elegantně odehrát v sedmdesáti šesti letech přes hodinu a půl dlouhý koncert - klobouk dolů! Snad se podobně vydaří i jeho blížící se tři dubnová vystoupení v pražské Lucerně. (Dominik Pavliš)

LIVE: Elegán Bob Dylan za sebe v Brně nechal mluvit svou hudbu

 

DAVID BYRNE
METRONOME FESTIVAL, PRAHA
23. 6. 2018

Za největší hvězdu loňského festivalu Metronome byli považováni The Chemical Brothers, ale jejich efektní, na muziku však trochu prázdné vystoupení předčil David Byrne. Šestašedesátiletý umělec mnoha profesí, kytarista, zpěvák, skladatel, filmový režisér a fotograf nanaplnil klišé o šetrnosti Skotů a rozdával plnými hrstmi hudební radost. Nadšeným divákům naservíroval své sólové skladby i skvělé písně z období jeho působení v kapele Talking Heads. Zaujal efektní scénou a propracovanou choreografií, do které zakomponoval doprovodné muzikanty i tanečníky. Už začátek koncertu zahájeného skladbou Here z alba American Utopia, při které držel v ruce maketu mozku, naznačil, že budeme svědky mimořádného setu. Parádní důkaz toho, že skutečné umění nestárne! (Roman Jireš)

 

ROLLING STONES
LETŇANY, PRAHA
4. 7. 2018


Při své čtvrté návštěvě Prahy Rolling Stones zasypali padesátitisícové publikum hity jako It's Only Rock 'n' Roll (But I Like It), Paint It Black, Honky Tonk Women, Sympathy for the Devil nebo (I Can't Get No) Satisfaction. Milovníky 60. let potěšila coververze skladby Boba Dylana Like a Rolling Stone. Poslední album Blue & Lonesome z roku 2016 zastoupila pouze Ride 'Em on Down, což zjevně nikomu na na letišti v Letňanech nevadilo. Pro příslušníky starší generace bylo zajímavé sledovat, jak mladí lidé tancují na oblíbené písně jejich rodičů nebo i prarodičů. Show na dvaatřicet metrů vysokém a sedmdesát devět metrů širokém jevišti obohatili solidním rockem švýcarští Gotthard. Druhou předkapelou byl vcelku logicky Pražský výběr. Jako na každém koncertu turné No Filter vybrali jednu píseň posluchači v internetovém hlasování. V Praze dostala nejvíce hlasů Under My Thumb, i když Jagger předtím zažertoval, že zvítězila česká písnička Pec nám spadla. Její část překvapeným posluchačům zazpíval, čímž přispěl k celkově příjemně uvolněné atmosféře vydařeného večera. (Roman Jireš)

LIVE: Rolling Stones v Praze sypali z rukávu hit za hitem. Strhli všechny generace


LP
FORUM KARLÍN, PRAHA
8. 7. 2018


I pop se dá dělat po svém. LP je toho zářivým důkazem. Nikdo se dnes již nepozastavuje nad její "hipísáckou" image a androgynním vzhledem s typickou rozhalenkou a vytetovanou plachetnicí na hrudi. Ve Foru Karlín se objevila rok poté, co se ukázala publiku na Colours of Ostrava. Její devízou byl, je a nejspíš i vždy bude nezaměnitelný nakřáplý hlas. Ten je tak naléhavý, že během koncertu dokáže zažehnout ty nejryzejší emoce. LP je bravurní muzikantka, v jednotlivých písních se doprovodí na kytaru, ukulele, tamburínu či hvízdáním. Nejinak tomu bylo na červencovém koncertu. Atmosféru navíc dotvářela velká audiovizuální projekce s mnoha originálními záběry. Výsledek byl nenucený a jedinečný. Stejně jako sama charismatická zpěvačka. (Hana Bukáčková)BETH DITTO

COLOURS OF OSTRAVA
18. 7. 2018

Zatímco Věra Špinarová byla malá žena s velkým hlasem, Beth Ditto je velká žena s ještě větším hlasem. Ze svých nedostatků si navíc zvládá udělat přednosti, umí pobavit publikum a v neposlední řadě jí to krásně zpívá. Někdejší frontwoman Gossip na sebe upozorňuje nejen extravagantní vizáží, ale i zlatem v hrdle. Stejně tomu tak bylo na Colours of Ostrava. Člověk z ní nemohl spustit oči, a to nejenom díky šatům se třpytivými flitry. Utahovala si sama ze sebe snad v každé pauze mezi písněmi. Hrdě odkazovala na své nedokonalosti, ať už se jednalo o její kilogramy navíc nebo i fakt, že měla na hlavě umělé vlasy. Publikum jí za to bezmezně milovalo, i vzhledem k tomu, že doba si často žádá dokonalost. Její energii by jí mohlo závidět nejedno "vyžle". (Hana Bukáčková)


GEORGE EZRA

COLOURS OF OSTRAVA + FORUM KARLÍN, PRAHA
18. 7. 2018 + 21. 10. 2018

Miláček českého publika nás v loňském roce potěšil svojí návštěvou hned dvakrát. Těžko srovnávat, kde byl lepší, zda na Colours of Ostrava, kde hned první festivalový den rozsvítil deštivou oblohu, nebo na podzim ve Foru Karlín. Jedno je jisté - z Ezry roste pan zpěvák. Během čtyř let od svojí premiéry v Česku nabral zkušenosti, které zdárně prodává na velkých pódiích. Umí poskládat repertoár, složit hity, perfektně je zazpívat a pobavit publikum mezi jednotlivými písněmi. Dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Svoji druhou studiovku Staying At Tamara's odprezentoval znamenitě, z většiny songů se staly za krátkou dobu hity, které pohnou celým davem. Pětadvacetiletý britský písničkář s vizáží plachého kluka od vedle se sametovým hřejivým barytonovým hlasem, nepodbízivou skromností, ale i s určitou dávkou sebevědomí, má v rukou obrovské trumfy. A před sebou slibnou budoucnost. (Hana Bukáčková)

 

DIE ANTWOORD
VÝSTAVIŠTĚ HOLEŠOVICE, PRAHA
20. 8. 2018


To byl zážitek. Na pódiu se jako první zjevil zpěvák Ninja v typicky červených kalhotách a ručníkem přes hlavu. O pár minut později nastoupila Yolandi se svým ikonickým a nezaměnitelným pištivým hlasovým projevem. Zazněly známé skladby Fatty Boom Boom, Banana Brain z posledního alba skupiny či skvělá píseň Ugly Boy v prodloužené verzi. Ta sklidila spolu s I Fink U Freeky největší úspěch. Ninja skvěle komunikoval s publikem - došlo na klasické roztleskávání známé od většiny kapel a před skladbou Daddy nechal na otázku "Who’s your daddy?" skandovat fanoušky svůj pseudonym. Ukázal i holý zadek. Yolandin vysoký až roztomilý hlasový projev v kombinaci s texty Die Antwoord působí provokativně. Naživo, zvláště s taneční choreografií a celkovou show, funguje opravdu výborně. (Dominik Pavliš)

LIVE: Die Antwoord v Praze - Extrémní porce energie, šílené tanečky, holé zadky i surfování na lidech
DIRTY LOOPS
JAZZ GROOVE BRNO - METRO MUSIC BAR, BRNO
30. 10. 2018


Svou českou premiéru si v roce 2018 odbyli švédští Dirty Loops. Kapela, která se proslavila zejména sofistikovanými coververzemi skladeb Lady Gaga, Aviciiho a Adele, vydala v roce 2014 autorskou desku a objela s ni takřka celý svět. České republice se však vyhnula. Není se proto čemu divit, že když ji festival Jazz Groove Brno zařadil do line-upu, do Metro music baru se sjela - s nadsázkou řečeno - celá republika. Formace po koncertě přiznala, že neměla nejmenší tušení, jak velkou fanouškovskou základnu tady má. Jednomyslně potvrdila, že se sem brzy vrátí. Setlist obsahoval absolutně všechny skladby z alba Loopifield a k tomu několik předělávek. Jonahovy falzety předčily všechna očekávání. Nenechte si další český koncert ujít, muzikantsky vás totiž skupina naprosto rozseká. (Lucie Šimůnková)

text: Dominik Pavliš, Hana Bukáčková, Roman Jireš, Josef Martínek, Lucie Šimůnková

Témata: koncerty, Rolling Stones, Bob Dylan, George Ezra, Beth Ditto, David Byrne, Die Antwoord, Emeli Sandé, Dirty Loops, LP

zavřít