TOP 10 metalových koncertů zimy

Vydáno 03.01.2016 | autor: redakce

Že se začátkem roku nic neděje a všichni se pouze vzpamatovávají z Vánoc a silvestrovských radovánek? Nenechte se vysmát. Jelikož čert nikdy nespí, ani metalové soukolí se nezastaví. Hned v úvodu roku 2016 vyjde několik zajímavých alb, navíc přijedou Slipknot. A nejen oni. Tady je výběr nejzásadnějších koncertů, které byste si v příštích týdnech neměli nechat uniknout.

TOP 10 metalových koncertů zimy Lednovou metalovou událostí číslo 1 bude zajisté koncert Slipknot

KATAKLYSM, SEPTICFLESH, ABORTED
22. 1., MeetFactory Praha

Kanaďané Kataklysm oslaví 25 let na scéně. Poflakovat se rozhodně nebudou, Evropu začnou brázdit jen pár dní po Novém roce. Dvanácté studiové album Of Ghosts And Gods sice po hudební stránce nijak nevyčnívá z řady, nikdo však skupině nemůže vyčítat, že se jeho propagaci nevěnuje dostatečně. Vytvořit videoklip ke každé skladbě, celkem tedy 10 kousků, to je vskutku velkorysý přístup.

Jak rockeři oslavovali příchod nového ro(c)ku? Vyzpovídali jsme Rybičky 48, Arakain, Dymytry, Harlej, Walda Gang a další

Řekové obecně nemají mezi ostatními "unijními" Evropany ideální pověst, to se ovšem netýká kapely Septicflesh. Zatím poslední nahrávka Titan je pro české příznivce zajímavá i kvůli tomu, že částečně vznikla v pražském Smecky Music Studios. Posledním článkem drtícího tria jsou Belgičané Aborted.


SLIPKNOT, SUICIDAL TENDENCIES
27. 1., O2 arena Praha

Rekapitulovat rok 2016 už na konci ledna je samozřejmě nesmysl. Vyprávějte to ale většině z těch, kteří se chystají 27. ledna zaplnit největší tuzemskou halu. Zájem o vstupenky byl značný, a to se rozhodně nedá říct, že by metalisté v následujících měsících neměli z čeho vybírat. Je dost možné, že jeden z nejlepších koncertů příštích 12 měsíců zažije Praha díky maskované devítičlenné bandě. Ta vystoupí v České republice poprvé s novými členy, kterými jsou Jay Weinberg a Alessandro Venturella.

VIDEO: Přijměte pozvání na pohřeb Slipknot

Role předkapely se zhostí Mike Muir se svou smečkou Suicidal Tendencies. Přivezou nejen písně z posledního alba 13, ale i své klasické pecky. Těch mají díky více než třicetileté kariéře dostatek.


BEHEMOTH, ABBATH, ENTOMBED A.D., INQUISITION
4. 2., MeetFactory Praha

Behemoth jsou momentálně v rámci svého žánru naprostou špičkou. Absolutně tedy nevadí, že jejich desátý zářez The Satanist, který by měl zaznít kompletní, bude v únoru už dva roky starý. Snad i proto se Nergal a spol. připomněli alespoň čtyřpísňovým EP Live At The BBC.

To norská tlupa Abbath na svůj debut teprve čeká. Žádné dorostence v jejich řadách nicméně nehledejte. Frontman Abbath je zakládajícím členem Immortal, v jejichž řadách došlo k rozkolu. Basák King ov Hell pro změnu působil například v Gorgoroth. Podobným případem jsou i Entombed A.D. Ti stojí na základech švédských Entombed a z jejich repertoáru vydatně čerpají. Program doplní Inquisition s ukázkami ze svého CD Obscure Verses For The Multiverse.


SABATON, WISDOM
5. 2., Hala Vodova Brno

Ani Sabaton se nevyhnuli značné personální obměně. Ta naštěstí neměla sebemenší vliv na popularitu souboru kolem zpěváka Joakima Brodéna. Švédové přitahují čím dál početnější davy fanoušků, pro které představují ty pravé metalové hrdiny. Heroes je ostatně název stále ještě aktuálního CD, na kterém najdete i skladbu Far From The Fame. Song připomíná Karla Janouška, jenž v 1. světové válce bojoval v řadách Československých legií v Rusku, při 2. světové válce organizoval tvorbu československých leteckých jednotek v RAF.

Zatímco Sabaton se nechávají inspirovat skutečností, maďarská power metalová skupina Wisdom se v textech často věnuje příběhům fiktivního muže jménem Wiseman.


PRIMAL FEAR, BRAINSTORM, STRIKER
12. 2., Nová Chmelnice Praha

Edmonton je nejen sídlem slavného, i když v posledních letech strádajícího hokejového týmu Oilers, ale rovněž heavy metalistů Striker, kteří budou propagovat novinku Stand In The Fire.

Mnohem populárnější je v našich končinách německý tandem, jehož příznivci by měli mít v publiku výraznou převahu. Obě skupiny si na cesty zabalí též zbrusu novou nahrávku. Primal Fear s vynikajícím Ralfem Scheepersem za mikrofonem připravili kolekci Rulebreaker. Pozadu nezůstávají ani Brainstorm, kteří poslední měsíce zasvětili práci na CD Scary Creatures. Podle prvních zveřejněných klipů je na co se těšit.


XANDRIA, SERENITY, JADED STAR
16. 2., Masters Of Rock Café Zlín

Vypadá to, že další změnu na postu frontwoman ustála Xandria bez zakolísání, neboť Sacrificium s Dianne van Giersbergen získávala vesměs pochvalné recenze. Jelikož nejen železo, ale i symfonický metal se musí kout, dokud je publikum žhavé, přispěchala kapela ještě s EP Fire & Ashes. Obsahuje mimo jiné i cover megahitu I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That) od Meat Loafa. Součástí koncertního setlistu bohužel nebývá.

Serenity vystoupili v prosinci v Pardubicích společně s HammerFall. V té době se ještě nemohli pochlubit albem Codex Atlanticus, které vyjde na konci ledna. O důvod víc, proč vyrazit do Zlína na jejich další show.
Zahrají taktéž Jaded Star, ti mají zatím na kontě pouze debut Memories From The Future.


SOULFLY, KING PARROT, INCITE
25. 2., Roxy Praha

Cavalerův klan je u nás jako doma. Koncerty už tedy dávno nejsou sváteční záležitostí. Pořád je ale řeč o chlapíkovi, který se díky působení v Sepultuře stal legendou. Možná i proto je na jeho další tvorbu někdy nahlíženo až zbytečně kriticky. I když je pravdou, že vzhledem k množství vydávaných alb, nejen pod hlavičkou Soulfly, občas sítem propadne i slabší kus. Zatím poslední Archangel nicméně patří k tomu lepšímu, čím Max Cavalera své fanoušky potěšil. A úvodní skladba We Sold Our Souls To Metal? To v jeho případě doopravdy není jen klišé a líbivý slogan, ale holý fakt, proti kterému nemohou nic namítat ani kritici.

Pod kotlem přitopí i King Parrot a Incite.


SYMPHONY X, MYRATH
11. 3., Masters Of Rock Café Zlín

Zpěvák Russell Allen nezůstane ani na moment v klidu. Symphony X se připomněli po čtyřech letech, on sám však mezitím stihl přidat do sbírky další dílek pod hlavičkou Allen/Lande, stal se součástí projektu Level 10, kde spolupracoval s Matem Sinnerem (Primal Fear, Sinner). O působení v kapele Adrenaline Mob ani nemluvě. Nyní nastal opět čas na další budování kariéry skupiny, jejíž součástí se stal v roce 1995. Pokud ale inklinujete spíš k pozdější tvorbě, nepochybně budete spokojeni. Podzimní koncerty byly zcela logicky věnovány novému CD, z Underworld zaznělo 6 tracků. Dá se předpokládat, že na evropské části turné se v tomto směru nic zásadního nezmění.

Večer dále obohatí tuniská kapela Myrath.


AVANTASIA
16. 3., Forum Karlín Praha

Neunavitelným nezmarem je i frontman Edguy Tobias Sammet. V březnu se do Čech vrátí se svým velkolepým projektem Avantasia. Sedmé pokračování Ghostlights už je dokončeno a mezi fanoušky se začne šířit na konci ledna. Je otázka, koho s sebou Sammet vezme na turné, ale pro studiovou spolupráci i tentokrát získal hvězdné partnery. Jen namátkou: Michael Kiske (Unisonic, ex-Helloween), Dee Snider (Twisted Sister), Geoff Tate (Operation: Mindcrime, ex-Queensrÿche), Marco Hietala (Nightwish) nebo Sharon den Adel (Within Temptation). Na svém webu Tobias slibuje fantastický výlet zpátky v čase, připomenutí dnes už klasických hitů a minimálně 3 hodiny trvající show. Není důvod mu nevěřit.


DIRKSCHNEIDER, ANVIL
25. 3., Music Club Garage Ostrava
26. 3., Masters Of Rock Café Zlín
27. 3., MeetFactory Praha

Čistě technicky jsou tyto koncerty už jarní, berte tedy jejich zařazení mezi Top 10 zimních akcí jako pomyslnou definitivní tečku za tímto obdobím a pozvánku na to další. Ostatně tlustou čáru za významnou životní etapou se chystá učinit i německý zpěvák. Udo Dirkschneider stál u zrodu Accept, ale už dlouhá léta je jeho pozornost upřena na vlastní kapelu U.D.O. Na koncertech ovšem nevynechával ani známé hity, kterými dosáhli věhlasu Accept. Tomu má být brzy konec a songy jako Balls To The Wall, Metal Heart či Princess Of The Dawn nadále v jeho podání neuslyšíte. Nyní máte možnost si tuto éru naposledy připomenout. Po tomto turné se chce Dirkschneider věnovat pouze tvorbě vlastní skupiny U.D.O.

Hostem tour jsou Kanaďané Anvil, kteří plánují koncem února vydat novinku Anvil Is Anvil.


Tomáš Rumler

zavřít