TOP 10 písní Avril Lavigne | Pop-punková hvězda si myslela, že umírá. Nyní se vztyčenou hlavou znovu koncertuje

Vydáno 20.05.2024 | autor: Andrea Štipčáková

Zatímco dnes streamovacím platformám vládnou Billie Eilish nebo Taylor Swift, na přelomu tisíciletí patřila mezi nejposlouchanější světové zpěvačky Avril Lavigne. Své největší hity vydala na prvních čtyřech albech, a právě na ně sází i během současných koncertů. Brnkání na strunu nostalgie jí vychází a omotává si díky ní kolem prstu snad všechny hudební kritiky.

TOP 10 písní Avril Lavigne | Pop-punková hvězda si myslela, že umírá. Nyní se vztyčenou hlavou znovu koncertuje TOP 10 písní Avril Lavigne | Pop-punková hvězda si myslela, že umírá. Nyní se vztyčenou hlavou znovu koncertuje

Complicated

Complicated je vůbec prvním singlem, který Avril Lavigne vydala. Poprvé ho svět mohl slyšet 11. března roku 2002, později se objevil i na její debutové desce Let Go. Té se prodalo přes šestnáct milionů kusů a zpěvačka se díky ní stala jednou z nejposlouchanějších interpretek tehdejší doby. Píseň Complicated pro ni napsal Josh Sarubin. „Když jsem ji dokončil, věděl jsem, že ji musí zpívat ona,“ prozradil. Za song Lavigne obdržela cenu za nejlepšího nového umělce na MTV Video Music Awards 2002.

Sk8er Boi

Menší než Complicated, ale přesto velký úspěch slavil i další vydaný singl Avril Lavigne s názvem Sk8er Boi. Napsala ho s partičkou the Matrix (Scott Spock, Lauren Christy a Graham Edwards). Autoři v písni kombinují popové a pop-punkové prvky. Vypráví o zpěvaččině imaginárním příteli a holce, která ho na střední odmítla, protože ona byla baletkou a on skejťákem. Za skladbu Lavigne obdržela nominaci na Grammy.

I'm With You

Při psaní I'm With You se Lavigne nechala inspirovat pocity osamělosti, které v ní vyvolal single život. V žebříčku Billboard Hot 100 dosáhla skladba čtvrtého místa, v dalších devíti zemích se dostala do nejlepší desítky. Videoklip, který k ní kanadská rodačka natočila, vznikal pod taktovkou Davida LaChapelleho v Los Angeles. Také I'm With You se dočkalo nominace na Grammy, a to kategorii Nejlepší píseň roku a Nejlepší ženský popový výkon.

My Happy Ending

V roce 2004 vydala Avril Lavigne své druhé studiové album Under My Skin. Ačkoliv byla prodejnost značně nižší než u Let Go, šest milionů prodaných kopií jí vyneslo status třetího nejprodávanějšího alba roku 2004. Bezesporu tomu přispěl i song My Happy Ending, který zpěvačka dodnes hrává na koncertech. Také s ním v roce 2010 uzavírala zimní olympijské hry.

Girlfriend

Prvním singlem třetí studiovky The Best Damn Thing Lavigne se stala píseň Girlfriend. Aby ji zpěvačka dostala k co nejvíce fanouškům, nazpívala její refrén v sedmi různých jazycích – ve španělštině, francouzštině, italštině, portugalštině, němčině, japonštině a mandarínštině. Z textového hlediska je skladba o tom, jak chce Avril ukrást partnera jiné dívce. Kvůli Girlfriend byla muzikantka nařčena z plagiátorství. Song měla údajně ukrást skupině The Rubinoos, která ho vydala pod názvem I Wanna Be Your Boyfriend. V roce 2008 Lavigne oznámila, že spor vyhrála. „Tohle se v hudebním průmyslu stává a nejsem první, ani poslední, komu se to přihodilo,“ okomentovala.

When You're Gone

Ze třetí desky zaujala rodačka z Belleville v kanadském Ontariu ještě písní When You're Gone. Podle jejích slov je o „ztrátě někoho, koho milujete, a o věcech, pro které vám daná osoba chybí“. Už v době vydání se spekulovalo, že skladbu Lavigne napsala o manželovi Derycku Whibleym, ona sama to však nikdy nepotvrdila. Jak prozradila, původně nemělo vůbec jít o love song. Stalo se tak až během procesu psaní.

What The Hell

Hlavním singlem zpěvaččiny čtvrté studiové desky Goodbye Lullaby se stala píseň What The Hell, která měla premiéru 31. prosince 2010 v pořadu Dick Clark's New Year's Rockin' Eve. Hudební kritici ji tehdy ve velkém přirovnávali k hitu Girlfriend, a to vzhledem k její chytlavosti. Videoklip k ní natočil Marcus Raboy.

Wish You Were Here 

Ve Wish You Were Here ukazuje Kanaďanka svou zranitelnou stránku. Jak prozradila pro MTV News, napsala song pro všechny, kdo nemohou být na svátky se svými blízkými. Lavigne píseň označila za nejvíce osobní na albu. „Dávám v ní najevo syrové emoce, nedržela jsem se při psaní zpátky,“ dodala ve zmiňovaném interview.

Let Me Go

A jsme u dalšího alba, které zpěvačka vydala pod svým vlastním jménem. Fanouškům se z něj jistě vryl do paměti singl Let Me Go, v níž zpívá i frontman Nickelback a někdejší manžel Lavigne Chad Kroeger. Zpěvačka romantickou baladu označila za svou nejoblíbenější z celého alba. Původně byla o rozchodu. Když se ale interpretka začala scházet s Kroegerem, rozhodla se refrén přepsat.

Head Above Water

Své šesté album Head Above Water vydala Lavigne po několikaleté pauze způsobené lymskou boreliózou. Právě o boji s touto nemocí zpívá i ve stejnojmenném singlu. „Myslela jsem si, že umřu,“ přiznala v jednom z rozhovorů. Zmíněná skladba je vůbec první, kterou během nejděsivějších okamžiků svého života napsala. „Cítila jsem, jako kdybych se topila a nemohla se nadechnout,“ popsala. I proto v písní zaznívají slova: „Bože, drž mou hlavu nad vodou, nenech mě se utopit.“

Text: Andrea Štipčáková, foto: Bontonland, Lukáš Zima
Témata: Avril Lavigne, Let Go, Under My Skin, Goodbye, Lullaby, Head Above Water

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít