TOP 5 filmů o metalu, které stojí za vidění

Vydáno 04.03.2020 | autor: Iva Hadj Moussa

Metal je nejen skvělý k poslouchání, ale také k pokoukání. Představujeme pět pozoruhodných filmů, ve kterých hraje tento žánr hlavní roli. Připravte se na černočerný humor, prvotřídní zábavu i slušnou depku.

TOP 5 filmů o metalu, které stojí za vidění TOP 5 filmů o metalu, které stojí za vidění


Vládci chaosu (Lords of Chaos)

A začněme pěkne ztemna. Určitě ten příběh znáte - v Oslu se počátkem devadesátek zjevuje nový styl metalu, a to pravý norský black metal. Parta kluků, kteří si říkají Necrobutcher, Hellhammer a Euronymous, zakládá Mayhem (později se k nim přidá Dead). Kapela má být esencí brutality a morbidity. Klukům se sice podaří vystoupit ze stereotypu středostavovské nudy, ale brzy se propadnou do temné bažiny žhářství i vražd. Euronymovo soupeření s Vargem ze skupiny Burzum se navíc poněkud vymkne kontrole...

Tento film rozhodně ocení nejen fanoušci black metalu, ale také silných příběhů podle skutečných událostí. A pokud vám bude okatý Euronymous trochu povědomý, je to asi proto, že ho ztvárnil bratr Macaulaye "Sám doma" Culkina Rory Culkin. A taková perlička na závěr: přeživším členům Mayhem se film vůbec nelíbil.

TOP 10 důvodů, proč poslouchat metal


Heavy Trip

A teď trochu odlehčíme. Film Heavy Trip má sice trochu zavádějící název, protože kapela, o které pojednává, je spíše black/deathmetalová, ale to vůbec nevadí. Sledujeme tu zatím nepříliš známou kapelu z Finska (s názvem Impaled Rektum). Snem členů je dostat se na slavný metalový festival v Norsku. Než tam dorazí, můžete se "těšit" na vykrádání hrobů, nějaké to zvracení, ale i ozbrojený konflikt mezi Finskem a Norskem.

Hlavní hrdina Turo vůbec nepůsobí brutálně, ale naopak křehce, a tím je divákovi sympatický. Už tím, že pracuje v domově pro duševně choré a občas musí vykonávat opravdu nezáviděníhodné činnosti (ale na druhou stranu tu mezi šílenci natrefí na skvělého bubeníka). Vsaďte se, že se místy budete smát nahlas.


Hnüs - The Dirt

A teď něco životopisného. Film The Dirt vypráví o skupině Mötley Crüe, která vznikla v roce 1981 v Los Angeles. Očekávat můžete spoustu sexu, drog a samozřejmě rock'n'rollu. Nikki Sixx je vyhozen z kapely London, načež okamžitě začne hledat členy své nové skupiny. Ta se postupně stává slavnou, ale jak už to bývá, různé osobní problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Na filmu jsou kromě jiného pozoruhodné také skvěle vychytané kostýmy. Mimochodem, předlohu ke scénáři napsal bubeník Tommy Lee.

RECENZE: The Dirt, film o šílených začátcích Mötley Crüe


Hlava plná metalu

Je čas trochu zvolnit. Komediální drama Hlava plná metalu vypráví o holce Heře, která se narodila na islandském venkově. Když ale tragicky zemře její starší bratr, klade si jeho smrt za vinu a útěchu hledá v metalu. A taky sní o kariéře metalové hvězdy.

Tento příběh začíná v roce 1970, kdy se narodila nejen hlavní hrdinka Hera, ale i heavy metalová hudba. Právě v tomto roce totiž vyšla první deska skupiny Black Sabbath, která tento žánr v podstatě založila. Hera si brzy vybuduje novou image a sledujeme, jak jí heavy metal pomáhá vyrovnat se se ztrátou. Takže pokud máte náladu na intimně laděný příběh a neirituje vás určitá "divnost" artových snímků, Hlavu plnou metalu si nenechte ujít.


Smrtgasmus

Nás výběr zakončíme pořádnou ptákovinou. Komediální horor z Nového Zélandu je totiž bláznivý až na půdu. Provází nás jím kluk Brodie, klasický hrdina typu "nový ve městě". Láska k metalu ho sblíží s místním ousiderem Zakkem. A tihle dva si navíc na sebe nevědomky přivolají zlovolné síly.

Takže pokud je život na střední škole sám o sobě peklo, když se do toho přidají démoni přímo z pekla, je to teprve pěkná divočina. Podaří se zastavit čisté zlo?text: Iva Hadj Moussa

Témata: filmy, metal, Vládci chaosu, Heavy Trip, Hnüs, Hlava plná metalu, Smrtgasmus

zavřít