Křišťálový glóbus na MFF Karlovy Vary převezme Tim Robbins, přijede i Monty Python Terry Gilliam

Vydáno 20.06.2018 | autor: redakce

Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme na 53. ročníku MFF Karlovy Vary herec, režisér, scenárista, producent a hudebník Tim Robbins. Další velkou událostí festivalu bude osobní představení filmu Muž, který zabil Dona Quijota režisérem Terrym Gilliamem. 

Křišťálový glóbus na MFF Karlovy Vary převezme Tim Robbins, přijede i Monty Python Terry Gilliam Křišťálový glóbus na MFF Karlovy Vary převezme Tim Robbins, přijede i Monty Python Terry Gilliam

Tim Robbins je držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Tajemná řeka (Mystic River, 2003) a oscarové nominace za nejlepší režii filmu Mrtvý muž přichází (Dead Man Walking, 1995). Díky rodinnému zázemí měl odmalička blízko k uměleckému prostředí. Hereckou kariéru započal v newyorských divadlech a po studiích pokračoval jako herec a režisér v experimentálním divadelním souboru The Actor´s Gang, který pod jeho uměleckým vedením získal jak divácký věhlas, tak více než stovku kritických ocenění.

Hudební vyžití na MFF Karlovy Vary: Vzpomínka na Miloše Formana, J.A.R., Ewa Farna i film o Nico

Po menších filmových a televizních úlohách na sebe upozornil rolí ve filmu režiséra Rona Sheltona ze sportovního prostředí Durhamští Býci (Bull Durham, 1988). O tom, že Tim Robbins je hercem velkých příslibů, se diváci měli možnost přesvědčit v dramatu Jakubův žebřík (Jacob's Ladder, 1990). Klíčový moment v jeho herecké kariéře pak představovala spolupráce s mimořádným režisérem Robertem Altmanem. Za titulní roli ve filmu Hráč (The Player, 1992) získal cenu pro nejlepšího herce na MFF v Cannes a Zlatý globus.

Vzápětí Tim Robbins prokáže, že je všestrannou autorskou osobností, když režijně debutuje politickou satirou podle vlastního scénáře Bob Roberts (1992). Kromě ztvárnění titulní role se podílel spolu s bratrem Davidem i na hudbě a řadu písní sám zpívá.Spolupráci s Robertem Altmanem si zanedlouho zopakoval na filmu Prostřihy (Short Cuts, 1993). Bohaté herecké obsazení snímku získalo společně mimořádný Zlatý globus a také Volpiho pohár na festivalu v Benátkách.
Následovala spolupráce s bratry Coenovými na černé komedii Záskok (The Hudsucker Proxy,1994), znovu s Robertem Altmanem na komedii ze světa módy Pret -A-Porter (1994), ale především s Frankem Darabontem na Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption,1994) nominovaném na sedm Oscarů.

SOUTĚŽ: Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

ÚSPĚŠNÝ REŽISÉR I SCÉNÁRISTA


Úspěšně se vrací i ke své režisérské a scenáristické tvorbě. Film Mrtvý muž přichází (Dead Man Walking,1996) mu vynesl nominaci na Oscara za režii a představitelce hlavní úlohy, Susan Sarandonové Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní ženské roli. Téma vztahu umělce a společnosti v jiném dobovém ukotvení zpracovává také ve svém dalším autorském snímku Kolébka ve větru (Cradle Will Rock, 1999), který měl premiéru na MFF v Cannes. Podobně jako u Mrtvého muže je i zde producentem a pod hudbou je podepsán jeho bratr David.

SOUTĚŽ: J.A.R. v Kaiser 53 na MFFKV

Po laskavé romantické komedii Stephena Frearse Všechny moje lásky (High Fidelity, 2000) a bizarní veselohře Michela Gondryho podle scénáře Charlieho Kaufmana Slez ze stromu (Human Nature, 2001), vytváří jednu ze svých nejúspěšnějších rolí v kriminálním dramatu Clinta Eastwooda Tajemná řeka (Mystic River, 2004). Tim Robbins i představitel hlavní role Sean Penn jsou za své výkony oceněni jak Oscary, tak Zlatými Glóby.Mezi nejnovější role Tima Robbinse patří filmy Marjorie Prime (2017) a seriály z produkce HBO Krize (The Brink, 2015) a Tady a teď (Here and Now, 2018). Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary uvede Tim Robbins své dva autorské filmy Bob Roberts a Kolébka ve větru. Karlovarskému publiku se však představí také jako hudebník na speciálním koncertě ve středu 4. července v Městském divadle s kapelou Tim Robbins and The Rogues Gallery Band.
V sobotu 30. červnaTim Robbins osobně uvede v Letním kině snímek Vykoupení z věznice Shawshank, který je dlouhodobě v hodnocení filmových databází zařazován mezi nejlepší filmy všech dob.


REŽISÉR TERRY GILLIAM PŘIVEZE DO VARŮ FILM MUŽ, KTERÝ ZABIL DONA QUIJOTA


Režisér Terry Giliam osobně představí na karlovarském festivalu svůj nový film Muž, který zabil Dona Quijota (The Man Who Killed Don Quixote). Ten měl premiéru na letošním MFF v Cannes. Snímek vznikal řadu let a provázela ho spousta peripetií. Původní natáčení filmu, v němž měli hlavní role vytvořit Johnny Depp a Jean Rochefort, bylo před osmnácti lety přerušeno po šesti dnech.Sérii katastrof, které zastavily projekt, do nějž Terry Gilliam investoval deset let příprav, následně zmapoval dokument Keitha Fultona a Louise Pepeho Ztracen v La Mancha (Lost in La Mancha, 2002), který byl uveden na 37. ročníku MFF Karlovy Vary. Legendární režisér se však svého snu nevzdal a po osmnácti letech film představuje publiku.

Cynický reklamní režisér Toby, narazí na téměř zapomenutou kopii svého studentského filmu a vydává se na místo, kde adaptaci slavného Cervantesova románu natočil. Zjišťuje, že jeho tehdejší počin navždy změnil naděje a sny malé vesničky. Potkává pomateného výrobce obuvi, který se domnívá, že je Don Quijote a Toby jeho Sancho Panza. Toby se ocitá uvězněný v bizarních fantaziích starého pána. Rozlišit realitu od fikce je pro něj stále těžší. V průběhu komických až surrealistických dobrodružství je Toby nucen čelit tragickým důsledkům svého filmu.

Hlavních rolí se ujali Adam Driver, Jonathan Pryce, Olga Kurylenko, Stellan Skarsgård a Joana Ribeiro. Terry Gilliam, který patří k nejvýraznějším současným světovým režisérům, se proslavil jako člen legendární skupiny Monty Pythonův létající cirkus a spolu s Terrym Jonesem se podílel na režii celovečerních filmových projektů Pythonů. K jeho nejvýraznějším samostatným režijním titulům patří filmy Král rybář (The Fischer King, 1991) za nějž získal nominaci na Zlatý Glóbus za režii, drama 12 opic (Twelve Monkeys,1995), Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas, 1998) nebo Kletba bratří Grimmů (The Brothers Grimm, 2005).V roce 2006 byl Terry Gilliam hostem MFF KV, kde osobně představil film Krajina přílivu (Tideland, 2005).

tz, jm

Témata: Karlovy Vary, Tim Robbins, Terry Gilliam

zavřít