Ivan Trojan si na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převezme Cenu prezidenta

Vydáno 23.04.2024 | autor: iREPORT

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme na slavnostním zakončení 58. ročníku karlovarského festivalu Ivan Trojan.

Ivan Trojan si na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převezme Cenu prezidenta Ivan Trojan si na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převezme Cenu prezidenta

Herec Ivan Trojan patří k nejobsazovanějším českým filmovým, televizním a divadelním hercům posledního čtvrtstoletí. Po absolutoriu na DAMU působil v Realistickém divadle a Divadle na Vinohradech, aby se v druhé polovině devadesátých let stal klíčovou osobností nově se formujícího hereckého souboru Dejvického divadla. Za titulní roli v dramatu Oblomov získal v roce 2000 Cenu Thálie, za úlohu v ikonickém představení této scény Ucpanej systém pak v roce 2012 Cenu Alfréda Radoka a za roli ve hře Petra Zelenky Fifty Cenu divadelní kritiky 2022.

Filmový festival v Karlových Varech pokračuje. Přivezl Teu Sofii, Emmu Smetanu s Jordanem Hajem i NobodyListen

Přelom tisíciletí je spojen se startem jeho strmé filmové kariéry. Pro film jej objevil režisér David Ondříček, role neurotického Ondřeje v jeho komedii Samotáři vynesla Ivanu Trojanovi první nominaci na Českého lva. Od této chvíle se Ivan Trojan nejen pravidelně objevuje na filmovém plátně, ale také na nominačním listu výročních filmových cen ČFTA. Je sedminásobným držitelem Českého lva za filmy Musím tě svést (2002, r. Andrea Sedláčková), Smradi (2002, r. Zdeněk Tyc), Jedna ruka netleská (2003, r. David Ondříček), Václav (2007, r. Jiří Vejdělek), Ve stínu (2012, r. David Ondříček), Díra u Hanušovic (2014, r. Miroslav Krobot) a Šarlatán (2021, r. Agnieszka Hollandová) a také čtyř dalších nominací na tuto cenu. Kromě Samotářů, natočených podle scénáře Petra Zelenky, to bylo i za role ve dvou Zelenkových režijních počinech Příběhy obyčejného šílenství (2005) a Karamazovi (2008), další nominaci mu vynesla minisérie Hořící keř (2012, r. Agnieszka Hollandová), za níž byl také oceněn Zlatou nymfou na 53. Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu. Vytvořil role ve filmech svého bratra, režiséra a producenta Ondřeje Trojana – Želary (2003) a Bourák (2020). Snímek Želary byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Širokou popularitu mu vynesly televizní úlohy, především v seriálu Četnické humoresky nebo v detektivních sériích režiséra Jiřího Stracha Ďáblova lest (2009), Ztracená brána (2012), Docent (2023). S hereckým kolegou Jiřím Dvořákem patří ke kmenovým představitelům dalších televizních i filmových titulů Jiřího Stracha – například ve válečném dramatu Operace Silver A (2007), pohádce Šťastný smolař (2012) nebo tragikomedii Osmy (2014). Největšího diváckého ohlasu se dočkaly dva díly pohádky Anděl Páně (2005 a 2016), film Anděl Páně 2 vidělo v kinech více než milion diváků.

van Trojan se dlouhodobě věnuje také rozhlasovému herectví a dabingu. V mateřském Dejvickém divadle si vyzkoušel post režiséra. Je patronem neziskové organizace Klub nemocných cystickou fibrózou, jejíž program mimo jiné prezentoval na loňském ročníku MFF Karlovy Vary a v jejíž prospěch se účastní řady charitativních sportovních akcí.

Tata Bojs rozproudili Karlovy Vary, Milan Cais skákal do publika

Při příležitosti ocenění Ivana Trojana uvede karlovarský festival film Karamazovi. V rámci doprovodného programu MFF KV se v Karlovarském městském divadle uskuteční mimořádné představení monodramatu Žáby, které pro Ivana Trojana při příležitosti jeho životního jubilea napsal a režíruje jeho dvorní autor Petr Zelenka.

Nová komedie Petra Zelenky Žáby je exkluzivní zpovědí elitního filmového rekvizitáře, který měl raději předměty než lidi do té doby, než přišla ONA. Muž ve vrcholné životní krizi, opomíjená hvězda své profese, rozervaný mezi láskou k nedostupné ženě a celoživotní fascinací předměty-rekvizitami. Hra měla premiéru 19. dubna 2024 v Dejvickém divadle.

TZ, foto: MFF Karlovy Vary
Témata: MFF Karlovy Vary, Ivan Trojan, Cena prezidenta

zavřít