Vedlejšáky Red Hot Chili Peppers | Josh Klinghoffer

Vydáno 02.07.2020 | autor: Natálie Bartlová

Ve čtvrté epizodě seriálu o brigádách dělníků z podniku jménem Red Hot Chili Peppers si posvítíme na práci Joshe Klinghoffera. Ten dostal v roce 2007 těžký úkol, nahradit Johna Fruscianta na postu kytaristy. Zkraje letošního roku jeho mise úspěšně skončila, jeho hudební kariéra však ne. 

Vedlejšáky Red Hot Chili Peppers | Josh Klinghoffer Foto: Jamie Martinez

Multiinstrumentalista Josh Klinghoffer vydal v listopadu 2019 sólové album To Be One With You pod pseudonymem Pluralone. Zahrál na něm Flea i Jack Irons, někdejší bubeník RHCP a Pearl Jam, a Klinghofferovi kolegové z kapely Dot Hacker. Měsíc po vydání alba „papričky“ ohlásili na Instagramu odchod Klinghoffera a návrat Fruscianta, jehož kytara dala v 90. letech kapele nezaměnitelný zvuk. 

Red Hot Chili Peppers hlásí velký návrat. Znovu s nimi bude hrát kytarista John Frusciante

Klinghofferovou první skupinou byli The Bicycle Thief, k nimž se přidal jako teenager. Dnes už se na koncert sejdou spíš příležitostně, právě díky této rockové skupině se ale Klinghoffer jednoho krásného dne potkal v nahrávacím studiu s Johnem Frusciantem. Tehdy započalo jejich přátelství, které vyústilo v mnoho hudebních projektů.

Na začátku milénia Klinghoffer pomohl Fruscaintemu s albem Shadows Collide with People, na němž se za bicí soupravu posadil Chad Smith. Bylo to na dlouhou dobu naposledy, kdy se bývalí i budoucí členové RHCP sešli mimo hlavní projekt, alchymista Frusciante si totiž často rád dělá věci po svém.

Následovalo album The Will to Death, v pořadí druhé ze šesti, které manický Frusciante v roce 2004 vydal. I na něm se Josh Klinghoffer podílel, nicméně ne tak výrazně, jelikož Frusciante zahořel pro minimalismus.

Red Hot Chili Peppers si bez Fruscianteho připadají silnější

Experimentální rockové album Automatic Writing, třetí z řady alb vydaných v roce 2004, je zároveň první studiovou deskou projektu Ataxia. Jednalo se o skvělou kapelu složenou z Fruscianta, Klinghoffera a Joea Lally z Fugazzi. Fungovala v období mezi alby By The Way (2002) a Stadium Arcadium (2006). 

Ještě v roce 2007 sice vyšla deska AW II, jednalo se ale o kolekci nahrávek, které vznikly začátkem roku 2004. Mimochodem, slovo “ataxie” označuje symptom poruchy koordinace pohybů.

Na tvrdě znějícím albu Inside of Emptiness se opět podílel Klinghoffer, a to v rolích bubeníka, basáka nebo doprovodného zpěváka. V pár písních se pak představil také jako kytarista. Svou troškou přispěl na desku také kytarista Omar Rodríguez-López (The Mars Volta, Bosnian Rainbows, ANTEMASQUE).

Následovalo A Sphere in the Heart of Silence, na němž Frusicante a Klinghoffer vytvořili rovnocennou autorskou dvojici. Na sedmi-písňovém albu ale začíná být slyšet Fruscianteho vzrůstající fascinace elektronikou a příprava na ponor do experimentů. To všechno po jeho odchodu z RHCP v roce 2008 vedlo k deseti letům sólové tvorby kolísavého charakteru, podivínskému chování a útěku do ústraní.

Dalším Klinghofferovým projektem byli rockoví Dot Hacker, kteří vznikli v roce 2008, pár měsíců před tím, než se připojil k RHCP. Dodnes vydali pouze čtyři alba a jedno EP, všichni členové ale působí také v jiných kapelách a jedná se o volnočasový projekt, tak se nedá vlastně ani nic jiného očekávat.

V současné době měl Klinghoffer se svým sólovým projektem předskakovat na americkém turné Pearl Jam. Gigaton Tour bylo ale v důsledku pandemie nového koronaviru odloženo na neurčito.

text: Natálie Bartlová, foto: archiv Rock Report a iReport

Témata: Red Hot Chili Peppers, Josh Klinghoffer, Anthony Kiedis, Flea, Chad Smith, John Frusciante, The Mars Volta, Fugazi

zavřít