LIVE: Buddy Guy ve vyprodané Lucerně hrál na zuby, nechával fotit selfie a podepsal fanouškovi kytaru

Vydáno 09.11.2018 | autor: Dominik Pavliš

Výjimečný koncert výjimečného interpreta. Buddy Guy je žijící legenda v pravém slova smyslu. Vyprodanou Lucernu si stoprocentně zasloužil. Balkony praskaly ve švech a kvůli absenci klimatizace si člověk připadal jako na Sahaře. Vzhledem k výkonu dvaaosmdesátiletého bluesmana to ale vadilo málokomu. Koncert se konal v rámci krátkého evropského turné při příležitosti nové desky The Blues Is Alive And Well.

LIVE: Buddy Guy ve vyprodané Lucerně hrál na zuby, nechával fotit selfie a podepsal fanouškovi kytaru LIVE: Buddy Guy ve vyprodané Lucerně hrál na zuby, nechával fotit selfie a podepsal fanouškovi kytaru


BUDDY GUY
LUCERNA, PRAHA
8. 11. 2018

V roli předkapely se nemohl objevit nikdo jiný než Luboš Andršt se svým Blues bandem. Vždyť právě Andršt si zahrál na pražském koncertě v roce 1988 na pódiu společně s B. B. Kingem. Během přibližně půlhodinového setu kapela potěšila fanoušky zejména instrumentální bluesové hudby v čele s fenomenální kytarovou hrou Andršta, který střídal typické žánrové linky s až místy technicky hardrockovou sólovou kytarou. Úspěch měla skladba s dominující foukací harmonikou Ondřeje Konráda. Po setu, který uspokojil i náročného posluchače, následovalo standing ovation.

RECENZE: Luboš Andršt a Energit dopsali chybějící kapitolu tuzemského hudebního dějepisu

Když na pódium přišel během úvodní skladby Damn Right I’ve Got the Blues Buddy Guy ve své ikonicky černobílé puntíkaté košili, nejeden návštěvník si položil otázku: "Osmdesát dva let? Opravdu?". Opravdu. Klobouk dolů.

PROCHÁZKA PUBLIKEM A FOCENÍ SELFIE

Již s prvními tóny bylo jasné, že se koncert ponese v příjemné a uvolněné atmosféře. Guy je od pohledu sympatický gentleman a na pódiu toho přirozeně využívá. Komunikace s publikem nevázla, fórky mu nebyly cizí a všechna gesta působila velmi mile a nenuceně. Samozřejmě nemohla chybět tradiční procházka publikem za stálého hraní - nejsilnější moment koncertu, při kterém se několika šťastlivcům povedlo vyfotit selfie s mistrem.

Že Buddyho Guye stále baví hrát, bylo jednoduše cítit, a kdo byl přítomen, jistě dá za pravdu. Napovídá tomu i fakt, že bluesman často obměňuje své setlisty. Krom svých skladeb má v oblibě i covery, což byl také případ skladby I’m Your Hoochie Coochie Man, původně z pera Willieho Dixona, která byla prvně nahrána Muddy Watersem. Po ní se Guyovi dostalo poklony v podobě květin. Zazněl i úryvek Purple Haze Jimiho Hendrixe. Z nové desky nechyběla například Cognac, ve které hostuje Keith Richards a Jeff Beck.

Ať už se jednalo o intimnější, jemnější skladby či "šílenosti" v podobě hraní na zuby a za zády, publikum pozorně naslouchalo každému tónu. Celý koncert byl velmi dynamický, aranže skladeb promyšlené a prostor dostala celá kapela - zejména klávesista Marty Sammon, který hlavní hvězdě výborně sekundoval. Zazněl i riff z písně Sunshine Of Your Love od Cream, kde si Buddy Guy pohrál se zpětnou vazbou - motiv "vyhrával" ručníkem či riff přehrával kytarou třenou o zadek. Na závěr se dokonce fanouškovi podepsal na kytaru. Krásné zakončení skvělého večera.

text: Dominik Pavliš, foto: Tomáš S. Polívka

Témata: Buddy Guy, blues, Luboš Andršt

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít