LIVE: Metallica v Letňanech - Grandiózní show s pyrotechnikou, lasery a výbornými písněmi rozpálila 70 tisíc lidí

Vydáno 19.08.2019 | autor: Vadim Kuskov

Po roce se legendy thrash metalu vrátily do Prahy, aby potěšily sedmdesát tisíc fanoušků na letišti v Letňanech. Jejich velkolepé show se tentokrát nedá vytknout vůbec nic.

LIVE: Metallica v Letňanech - Grandiózní show s pyrotechnikou, lasery a výbornými písněmi rozpálila 70 tisíc lidí LIVE: Metallica v Letňanech - Grandiózní show s pyrotechnikou, lasery a výbornými písněmi rozpálila 70 tisíc lidí


METALLICA
LETIŠTĚ LETŇANY, PRAHA
18. 8. 2019

Pravidla hudebního průmyslu jsou neúprosná: kapela může být označena za úspěšnou pouze v případě, že hraje ve velkých arénách nebo na stadionech a nabízí fanouškům podívanou, která se občas podobá divadlu. Zdá se, že skupiny soutěží o titul nejlepšího baviče, který má největší scénu, nejpropracovanější kulisy a nejbarevnější ohňostroj. Na jednu stranu se ztrácí určitá intimita koncertu, protože většina publika buď vidí své oblíbence na obrazovkách, nebo nevidí vůbec - stojí totiž tak daleko, že se skoro nedají rozeznat. Ale na druhou stranu, i když jste nuceni dvě hodiny koukat na projekci, opravdu máte na co se dívat.

FOTOREPORT: Metallica přilákala do Letňan přes 70 tisíc lidí. Znovu zahrála i Jožina z bažin

Pořadatelé oznámili, že na koncert dorazilo sedmdesát tisíc fanoušků. A bylo to znát. Nekonečné davy lidí v černých tričkách proudily z metra a postupně zaplňovaly obrovskou plochu letňanského letiště. Na rozdíl od červnového koncertu Slayer, thrash metalových kolegů Metalliky z "Velké čtyřky", bylo publikum docela různorodé: podívat se na kalifornské hvězdy přišli jak dlouholetí fanoušci, tak i představitelé mladší generace, někteří z nich možná ani nebyli na světě, když hrála Metallica poprvé v České republice.


OBROVSKÝ METALOVÝ PIKNIK

Norové Bokassa a Švédové Ghost se ujali role předskokanů a zpříjemnili skoro tříhodinové čekání na vystoupení hlavní hvězdy. Reakce publika možná nebyla tak energická, jak by se dalo očekávat. Možná za to mohlo horko, které donutilo návštěvníky schovat se do stínu pod tribuny nebo si sednout na trávník a dát si pivo z kapelního kelímku. Areál proto připomínal obrovský metalový piknik, na který přišlo několik desítek tisíc lidí.

Metallica v sedmi etapách: Vzestupy a pády legendární kapely

Přesně v osm hodin se areálem rozezněl soundtrack Ennia Morriconeho z westernu Hodný, zlý a ošklivý a na obrazovkách se objevily záběry s Clintem Eastwoodem, což znamenalo začátek show. Set trvající dvě a půl hodiny zahájila píseň Hardwired z posledního alba Hardwired… To Self-Destruct, během které se nafoukly a pak praskly velké balony s obrázkem z přebalu desky. Následovaly nestárnoucí The Memory Remains a Ride the Lightning. James Hetfield ještě na začátku vystoupení upozornil, že chce otestovat naši znalost historie Metalliky, a proto kapela zahraje jak starší songy, tak i nové skladby. Přece nejsou tak staří, aby hráli jen to nejlepší z nejlepšího.

LIVE: Metallica v Praze - Velikonoční nadílka v podobě Jožina z bažin


NEJLEPŠÍ PRÁCE NA SVĚTĚ

Hetfield měl zřejmě dobrou náladu: vtipkoval, ptal se publika, jestli jim dovolí zahrát "ještě aspoň jednu písničku", komentoval songy a nakonec pronesl dlouhý proslov o tom, že má "nejlepší práci na světě", a nazval české fanoušky svojí "metallikovou rodinou".

Vystoupení vypadalo opravdu velkolepě. Samozřejmě nechyběla pyrotechnika ani laserová show. Na pěti obrovských obrazovkách, které zároveň sloužily jako kulisy, se promítal nejen živý přenos z koncertu, ale i záběry ze starých videí a krátké animované filmy, které ilustrovaly jednotlivé písně nebo "oživovaly" přebaly kultovních alb.

Dalším potěšením pro diváky se stalo překvapení od baskytaristy Roba Trujilla a kytaristy Kirka Hammetta, kteří už podruhé zahráli cover písničky Ivana Mládka Jožin z bažin. I když češtině v jejich podání podobně jako loni v O2 areně nebylo skoro vůbec rozumět, publikum jejich snahu ocenilo.


FINÁLE S OHŇOSTROJEM

V závěru zazněly takové hity jako One, Master of Puppets a Seek & Destroy. Několik desítek tisíc lidí tleskalo, pískalo a zpívalo spolu s Jamesem své oblíbené písně. Po krátké pauze následoval přídavek, během kterého kapela zahrála netrpělivě očekávané Nothing Else Matters a Enter Sandman. Zdálo se, že to už nemůže být lepší, ale finální ohňostroj se stal grandiózní závěrečnou tečkou.

Metallica koncertuje už třicet osm let, ale pořád dokáže překvapit i fanoušky, kteří už viděli snad všechno. Možná je to tím, že se nebojí experimentovat a učit se novým trikům. Nebo prostě jen tím, že její písně jsou pořád tak zatraceně dobré.

Text: Vadim Kuskov, foto: Lukáš Knoll

Témata: Metallica, Worldwired Tour, Letiště Letňany

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít