TOP 7 videoklipů týdne: Martin Harich s Annou Julií Slováčkovou vzpomínají na minulost a Metallica zpívá o sebevraždě

Vydáno 24.01.2023 | autor: Andrea Štipčáková

Måneskin vyslali do světa třetí studiovou desku Rush! a spolu s ní i videoklip k singlu Gossip, který nahráli s Tomem Morellem. Metallica se ponořila do temnějších vod a otevřela téma sebevraždy, Trocha Klidu pak nabízí příběh mladého Werthera. David Pomahač zpívá o zdánlivé spokojenosti i vnitřním boji, Anna Julie Slováčková s Martinem Harichem se vrací ve vzpomínkách do minulosti, Elly rozvíjí otázku ženské síly a Nelly vybízí, ať si jdeme za svými cíli. Podívejte se na nejnovější klipy uplynulého týdne.

TOP 7 videoklipů týdne: Martin Harich s Annou Julií Slováčkovou vzpomínají na minulost a Metallica zpívá o sebevraždě TOP 7 videoklipů týdne: Martin Harich s Annou Julií Slováčkovou vzpomínají na minulost a Metallica zpívá o sebevraždě

Måneskin spojili síly s Tomem Morellem

Måneskin již zanedlouho dorazí do České republiky. Fanoušky na koncert lákají mimo jiné singlem Gossip, který nahráli ve spolupráci s Tomem Morellem z Rage Against The Machine či Audioslave. „Díky jeho obrovským zkušenostem jsme si mohli vzít příklad z toho, jak vytvářet písně bez velkého přemýšlení,“ uvedl Damiano.

Morello je ze spolupráce nadšený. „Jsou hlasití, sexy a rockoví! Zaslouží si být jednou z rock’n’rollových vlajek mladé generace. Jamoval jsem s nimi v jejich studiu v Hollywoodu. Je to skvělá kapela – všichni hrají skvělou hudbu, píší skvělé písničky, mají blízko k publiku a jejich živé hraní… Publikum prostě šílí! Všechno to vypadá jako některé z nejlepších kapel 90. let,“ říká.

Metallica v myšlenkách na sebevraždu

Metallica vydá 14. dubna novou desku 72 Seasons. Její součástí bude i skladba Screaming Suicide, kterou sestava vypustila do světa jako další z ochutnávek. Noří se v ní to temnějších vod, konkrétně otevírá téma sebevraždy. "Bylo by směšné popírat, že jsme nikdy na sebevraždu nepomysleli. Věříme, že o ní přemýšlela většina lidí. Měli bychom o tom mluvit. Lidi, nejste v tom sami," uvedla sestava. Novinku doprovází černobílý videoklip, který je poskládaný ze záběrů na hrající Metallicu.

Metallica je oficiálně největší metalovou kapelou posledních 40 let

Trocha Klidu nabízí příběh mladého Werthera

Sestava Trocha Klidu posílá svým příznivcům klip ze života s názvem Tak ahoj. Singl je osobní zpovědí frontmana Dana Holého. „Půjčil jsem si Utrpení mladého Werthera od Goetheho – knihu, kvůli které si údajně nemálo chlapců se zlomeným srdcem sáhlo na život. A když jsem přišel na refrén, zpíval jsem ho pořád dokola a plakal. Troufám si říct, že v jistém ohledu jde o nejsilnější píseň, kterou jsem za svůj život napsal,“ uvedl.

Ve videoklipu si roli Lotty zahrála Kamila Kopčová, vokalistka Ewy Farne. Vznikal pak pod taktovkou česko-dubajské společnosti Noubodiez.

David Pomahač o vyrovnanosti a vnitřním boji

Filmový experiment o zdánlivé spokojenosti i vnitřním boji o smyslu tvorby přináší německá umělkyně Heike Mayhoferová v klipu Spokojenej hudebníka Davida Pomahače. Videoklip se natáčel na osmimilimetrový film od Kodaku, který společnost začala po letech opět vyrábět.

„I když se dají 8mm filmy znovu koupit, je použití kamery a filmu stále raritní filmovou technikou a není mnoho lidí, kteří s ní umí u nás zacházet, film vyvolat a zpracovat. Naštěstí zná Heike fotografa Toma Hudečka, známého jako RED, který dělal veškerý processing filmu. Konečný scanning udělala známá postprodukční společnost UPP,“ dodává ke vzniku Pomahač.

Elly rozvíjí otázku ženské síly

Novinka Harder zpěvačky Elly má podpořit ženy nejen v tom, aby se nebály dělat zásadní rozhodnutí, která se mnohdy zdají být těžší, než ve skutečnosti jsou. „Tohle téma je pro mě důležité a jsem ráda, když se ve společnosti vyzdvihuje i ženská stránka věci. Z jiného úhlu pohledu, ale stejně tak mě bavila deska Umami od Ewy Farné," říká hudebnice.

Pod taktovkou B-TOLD Films se klip jako první v Česku natočil s technologií LED Volume. Scéna vyprahlé savany se zapadajícím sluncem by se v lednu hledala složitě, nebo by se za ní muselo cestovat přes půl světa. Díky technologii byla možnost vytvořit jakékoli prostředí ve studiu FZG v Klecanech. „Jsem rád, že se mi povedlo obhájit tenhle koncept a zkusit nové technologie, protože jsme díky nim mohli natáčet celý den v nejkrásnějších atmosférách. Ty se venku sice dějí přirozeně, ale trvají jen několik minut," komentuje dílo kreativec MJ, vlastním jménem Michael Jurásek.

Martin Harich a Anna Julie Slováčková běží s dobou

Hlavní myšlenkou singlu Běžím s dobou Martina Haricha a Anny Julie Slováčkové jsou vzpomínky a útěk před minulostí. Text je o rozhodnutích, kterým dennodenně čelíme.Jsem moc ráda, že mě Martin oslovil do společného duetu. Je to zase úplně jiný typ songu, který jsem si s ním mohla zazpívat. Maťo ho napsal velice citlivě a něžně. Naše první setkání proběhlo na půl cesty z Prahy na Slovensko, kdy jsme na zkušebně v takovém improvizovaném studiu nahráli první dema. To jsem ještě netušila, že se takové studio za pár měsíců stane i z mojí kuchyně. Covidová doba byla prostě na nějaké duety složitější, ale myslím si, že jsme si tu muziku tak o to víc užili," říká Anna Julie Slováčková.

"Pojďme za svými cíli," nabádá Nelly

Nelly Řehořová uvádí další novinku ze série své anglické tvorby. Po Revolution a Fire přichází Planes, na které opět pracovala společně s producentem a zpěvákem Marcellem. Abstraktní videoklip vznikl ve spolupráci s týmem Ondřeje Urbance.

Nelly už nechce být neviditelná. Mladá zpěvačka vydává singl Duch

„V písničce se objevují letadla a mrakodrapy, které symbolizují výši. Ve velkých městech, kde panuje kosmopolitní styl života, si lidé dávají za cíl, dostat se na výši, a to jak fyzicky, tak společensky. Koupí si například byt v nejvyšších patrech mrakodrapů, protože stojí nejvíce peněz. Pak stoupnou i po společenské stránce. V písničce tento vjem vykresluji tak, že člověk kouká na mrakodrapy a sní o tom, dostat se nahoru. Jakmile se tam ovšem dostane, zjistí, že není šťastný, naopak. A potom uvidí letadla, která jsou ještě výš. Uvědomí si, že na cestě vzhůru hodně obětoval. Písničkou chci tedy říci, pojďme si za svými cíli, ale uvědomme si, co můžeme ztratit a važme si toho, co zrovna máme,“ popisuje myšlenku Nelly.

Text: Andrea Štipčáková, TZ, foto: Delacroix (Måneskin), Tomas Carl Allen (David Pomahač), Pavla Hartmanová (Elly), Lucie Vysloužilová (Nelly), archiv kapely Trocha Klidu
Témata: Måneskin, Tom Morello, Trocha Klidu, David Pomahač, Metallica, Elly, Nelly Řehořová, Martin Harich, Anna Julie Slováčková

0,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024 SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk
zavřít