Martin Harich v muzikálu Chyť mě, jestli na to máš: Pohled ze zákulisí plzeňského představení

Vydáno 12.02.2018 | autor: Hana Bukáčková

Martin Harich září v muzikálu Chyť mě, jestli na to máš, který od prosince patří k tomu nejlepšímu, co nabízí plzeňská divadelní scéna. Cesty do západočeské metropole litovat určitě nebudete, ale pozor, bývá vyprodáno.

Martin Harich v muzikálu Chyť mě, jestli na to máš: Pohled ze zákulisí plzeňského představení Martin Harich v muzikálu Chyť mě, jestli na to máš: Pohled ze zákulisí plzeňského představení

Pokud máte Martina Haricha zafixovaného pouze jako někoho, kdo se mihnul v nějakém ročníku Superstar, pak děláte chybu. Z mladého kluka se stal muž, který ví co, chce. Dozrál v dobrého muzikanta a písničkáře, o čemž svědčí jeho poslední tvorba, zejména loni vydaná (a zdařilá) deska Mapy. 

RECENZE: Martin Harich našel v Mapách osobitost i rozmanitost. Nahrávání v terénu jeho písním svědčí

Harich dlouhá léta odolával muzikálům, až přišla nabídka od Lumíra Olšovského, který si ho vytipoval rovnou na hlavní roli do české verze broadwayského trháku Chyť mě, když to dokážeš - snad všichni ho známe ve filmové podobě s božským Leonardem DiCapriem. Byl pro něj oscarový herec vzorem a předlohou, které se chtěl přiblížit? Zeptali jsme se Haricha po představení. "Nemám s ním nic společného. Na začátku se k tomu možná schylovalo, protože jsem nevěděl, jak mám roli správně uchopit. Ale po třech týdnech cvičení, jak jsem k tomu měl všechny souvislosti, se to ve mně přeplo, že jsem se do postavy vžil a udělal si to po svém."

Risk svěřit hlavní roli tříhodinové výpravné show plné tanečních kroků a různých situací neherci se vyplatil. Role mu sedla jako ušitá. Jeho mládí a hyperaktivita mu hraje do karet a skvěle ladí k prototypu hlavní postavy Franka Abagnale jr., drzého floutka, který vytvářel dokonalé iluze, klamal své okolí tím, že se vydával za někoho, kým nebyl. A na tom postavil svou kariéru. Harich působí opravdu přesvědčivě. Zúročil i zkušenosti nabrané několikaletým moderováním - prezentaci mluveného slova, ale i pohotovost reagovat na případnou nenadálou situaci. Sparing partnera v roli agenta FBI Carla Hanrattyho mu dělá ostřílený a charismatický Martin Stránský.

Martin Harich interview: Nejkrásnější místa jsou ta, kde se ještě nestojí fronty na vstup

Sám Harich říká: "Je super být na dvě hodiny někým jiným. Přepnu se a užívám si to." Proč muzikálovou roli po tak dlouhé době odříkání nakonec přijal? "Chtěl jsem si za život vyzkoušet jeden muzikál... Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Když jsem si přečetl scénář, líbil se mi i proto, že se v něm stále něco děje a vtáhne tě to děje. Příběh otvírá něco z tvého vnitra. A to se mi na tom líbilo." Jak dlouho se připravoval na roli? "Kolem měsíce. K tomu jsem v té době jel ještě na Slovensku turné."

Harich nebyl svázaný rolí a celé představení se neslo v lehkosti a bez křeče. Budeme ho moci vidět v nějakém muzikálu i v budoucnu? "Zatím to nehrozí, mám jeden, stačí mi to a užívám si ho. Není to ale tím, že bych nad nimi ohrnoval nos. To vůbec. Jen cítím, že moje poslání je někde jinde - v muzice. Nikdy jsem se nepovažoval za herce." A jak ho přijali ostřílení kolegové? "Na začátku jsem byl skeptický, protože si o mně museli myslet, že mě nehrají rádia, proto jdu do muzikálu... Ale tento pocit rychle vyprchal, hodně jsem se naučil od kolegů, kteří jsou maximální profíci."

Dalším plusem představení je živý orchestr, který mu dodává větší přidanou hodnotu. Za povšimnutí stojí herecký výkon Martina Stránského, který je v alternaci s Martinem Šeflem, či představitelé jeho milé Brendy (Charlotte Pščolková) a rodičů - matky Brendy a otce Franka (Venuše Zaoralová Dvořáková či Roman Krebs). Téměř tříhodinové představení je dynamické, vtipné a poměrně věrně se přiblížilo k originálu. 

Ale nejenom muzikálem Harich žije. Před pár dny vydal první animovaný klip Kvapka (třetí singl z alba Mapy), který vytvořil Kosák (Lukáš Balcárek ze sourozeneckého dua Light And Love). Práce na klipu trvaly tři měsíce, přičemž Balcárkovi nechal Harich volnou ruku.

Co ho čeká v nejbližších dnech? V úterý 13. února křtí v 17 hodin vinyl Mapy, na jehož výrobu čekal dlouhých sedm měsíců. Po vinylovém boomu byli ve výrobně v Loděnici, na jediném místě v republice, kde vinyly vyrábí, přetížení. Na akci v pražském NeoLuxoru na Václavském náměstí zahraje akusticky pár písní z desky a bude i autogramiáda. Kdo nestíhá, bude mít možnost slyšet Haricha na čtyřech dubnových koncertech. 

Text: Hana Bukáčková, foto: Jan Šulák (představení)

Témata: Martin Harich, Mapy, Chyť mě, jestli na to máš, Kvapka

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít