VIDEO: Vypsaná fiXa do hlavní role klipu Bagristy ze Suezu obsadila Pavla Lišku

Vydáno 05.02.2023 | autor: redakce

Vypsaná fiXa se nachází v životní formě. Pracovně nezahálí a připravila nový klip na další píseň z alba Kusy radosti. Tentokrát vybrala skladbu Bagrista ze Suezu. Jak už to u Fixy bývá, z reálné události nechá vzniknout písničku, co má sílu a přesah a nenápadně vás dovede ke sdělení, které autor textu a zpěvák Márdi dovede vyjádřit výstižně ve zkratce. Už 31. března vystoupí Vypsaná fiXa na Hudebních cenách Žebřík v Plzni.

VIDEO: Vypsaná fiXa do hlavní role klipu Bagristy ze Suezu obsadila Pavla Lišku VIDEO: Vypsaná fiXa do hlavní role klipu Bagristy ze Suezu obsadila Pavla Lišku

Márdiho k napsání textu inspiroval příběh ze Suezského průplavu. Zpívá se v něm „naděje světa jsem já". Tedy že každý z nás se může v jeden konkrétní okamžik stát nadějí celé zeměkoule. „Nikdo není tak malý, aby nemohl dělat velké věci," dodává Márdi.

VIDEOROZHOVOR | Márdi (Vypsaná fiXa): Kompost, kterej mám doma, je dobrej, ale ještě ho nechám uležet

Vypsanou fixu a tuhle myšlenku podpořil i herec Pavel Liška, který si s chutí zahrál hlavní roli v klipu Bagrista ze Suezu. Márdi říká: „Inspirovala mě situace, která nastala po zablokování Suezského průplavu obří nákladní lodí. Náš svět se najednou ocitl bez přísunu veškerého možného zboží, které si denně objednáváme. Jediný, kdo nás mohl zachránit, byl neznámý chlap s malým bagrem. Naděje celého světa se upíraly na něj. Přišlo mi to vtipné, epické a dojemné zároveň.  A tak jsem vzal kytaru a vznikla tahle věc."

O zvuk skladby se postarali producenti desky Dušan Neuwerth a Ondřej Ježek. Místo bicích je zde využitý pravěký Rytm Ace a pláč dítěte evokuje japonská hračka chihuahua.

Jasnou volbou na zfilmování písničky se stal režisér Tomáš Bláha, který vysvětluje: „Márdi mi poslal celou desku a ať si vyberu. Okamžitě mě zaujal právě Bagrista. Vlastně se ujal hned první nápad. Věděli jsme, že se Suezem v česku nic nenatočíme a taky jsme si řekli, že nechceme být úplně popisní. Proto jsme text písně trochu parafrázovali českým prostředím a řekli si, že uděláme takový prequel té skutečné události, což vlastně vysvětlujeme koncem našeho klipu. Velké téma byl hlavní představitel. Na začátku jsme si vysnili fenomenálního herce Pavla Lišku a on kývl. Byl naprosto skvělý svým vřelým a lidským přístupem."

První letošní vystoupení Vypsané fiXy se uskutečnilo v klubu Café v lese v Praze 3. února. Večer byl věnovaný kultovnímu albu Bestiálně šťastní, od jehož natočení uplynulo dvacet let. Jde o nejrychleji vyprodaný koncert skupiny za celou její existenci, neboť vstupenky byly pryč za pouhých 30 vteřin. Tento extrémní zájem inicioval nápad odehrát celé album Bestiálně šťastní od A do Z znovu v létě, a to v rámci festivalu Rock for People. Místem, kam se vejdou všichni zájemci pod pódium, se tedy stane Hradec Králové.

Pro nedočkavé je zde ještě druhá část turné Kusy radosti, které kapela zahájí jediným koncertem na Slovensku a 31. března se stane speciálním hostem Hudebních cen Žebřík v Plzni.

9. 3. Bratislava – Randal club
10. 3. Čáslav – Hotel Grand
17. 3. Tábor – Palcát
18. 3. Havlíčkův Brod – Oko
25. 3. Zlín – Masters of Rock Café
31. 3. Plzeň – Hudební ceny Žebřík
1. 4. Ústí nad Orlicí – KD
7. 4. Teplice – Knak
14. 4. Valašské Meziříčí – M klub (velký sál)

TZ, foto: archiv Vypsané fiXy
Témata: Vypsaná fiXa, Bagrista ze Suezu, videoklip

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít