Česká hudba potřebuje pomoc. Profesní organizace navrhují bezúročné půjčky, trvalé odložení EET nebo podporu streamingu

Vydáno 06.04.2020 | autor: redakce

Hudební profesionálové se ocitli prakticky přes noc bez možnosti vykonávat svou práci, kulturní život zasáhla současná krize drtivě. Zástupci české hudební scény navrhují opatření, která by mohla všem zasaženým pomoci přežít.

Česká hudba potřebuje pomoc. Profesní organizace navrhují bezúročné půjčky, trvalé odložení EET nebo podporu streamingu Česká hudba potřebuje pomoc. Profesní organizace navrhují bezúročné půjčky, trvalé odložení EET nebo podporu streamingu

„Bez solidárního přístupu a především rychlé a cílené pomoci ze strany státu má hudební ekosystém velmi malou šanci na přežití,“ stojí v prohlášení, které podepsala desítka tuzemských profesních organizací, například Intergram, Festivalová asociace nebo Platforma nezávislých hudebníků a souborů klasické hudby.

Koronavirus zasahuje: Aktualizovaný přehled zrušených a přeložených koncertů

„Hudební scéna je ekosystém, v němž všichni zúčastnění hrají klíčovou roli, a pokud by jediný vypadl, způsobilo by to dlouhodobé problémy nejen celému hudebnímu odvětví,“ zdůrazňuje iniciativa provázanost hudebního byznysu a prozatím navrhuje desítku opatření.

Po vzoru Švýcarska a Německa navrhují zavést bezúročné úvěry COVID určené výhradně pro kulturní sektor, v Německu si lze půjčit 500 000 Euro s nula procentním navýšením a splatností dva roky. Pomohlo by také odložení nájemného nebo mimořádné dotace pro autory a výkonné umělce.

Rock'n'roll i klasická hudba v obýváku: Aktualizovaný přehled koncertů v časech pandemie

V krátkodobém horizontu pak iniciativa navrhuje trvalé (nebo i dočasné) odložení EET pro kulturní sektor, snížení sazby DPH na vstupenkách na 0 % do konce roku 2023, ale i kvóty českého hudebního a audiovizuálního repertoáru v lokálních médiích. Ty by mohly při citlivém zavedení vytvořit prostor pro novou hudební tvorbu v éteru, která dnes prakticky nedostává žádný prostor. Podobná opatření fungují například na Slovensku nebo ve Francii.

„Až krize pomine, živé hudební produkce budou patřit k posledním, kde bude provoz znovu obnovený, a k úplnému zotavení živého umění budou potřebné další roky,“ stojí v prohlášení.

Zástupci iniciativy nyní shromažďují od dotčených jedinců a subjektů další informace, aby mohli vypracovat návrh rychlé a koncepční pomoci, který bude v nejbližší době předložen vládě. Plné znění prohlášení je možné stáhnout zde.

red

Témata: umění, prohlášení, koronavirus

zavřít