O Českého lva zabojují Il Boemo i BANGER. s Adamem Mišíkem, o hudební doprovod se postará Jan P. Muchow

Vydáno 28.02.2023 | autor: iREPORT

Vyhlášení 30. ročníku cen Český lev proběhne už v sobotu 4. března. V rekordní konkurenci loňské filmové produkce nejvíce nominací získaly filmy Arvéd a Il Boemo, následují je snímky BANGER. a Světlonoc. O hudební doprovod se postará Jan P. Muchow se skupinou The Antagonists. „Je mi velkou ctí, že můžeme mou hudbou doprovodit večer věnovaný českým filmovým cenám a jejich třicetileté historii,“ říká. Večerem provede Jiří Havelka.

O Českého lva zabojují Il Boemo i BANGER. s Adamem Mišíkem, o hudební doprovod se postará Jan P. Muchow O Českého lva zabojují Il Boemo i BANGER. s Adamem Mišíkem, o hudební doprovod se postará Jan P. Muchow

S počtem jedenácti nominací vstupuje do závěrečného klání Českého lva historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující příběh i dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Osm nominací má na kontě BANGER. - zběsilá adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone režiséra Adama Sedláka. Mysteriózní drama Světlonoc Terezy Nvotové, které probouzí dávné vesnické čarodějnické legendy, získalo sedm nominací. Shodně se čtyřmi nominacemi pak do boje o Českého lva vyrážejí filmy Grand Prix Jana Prušinovského, Jan Žižka Petra Jákla, Oběť Michala Blaška a televizní minisérie Podezření, za kterou rovněž stojí režisér Michal Blaško.

Šanci získat lví sošku za nejlepší celovečerní hraný film roku 2022 mají filmy Arvéd (režie Vojtěch Mašek, producenti Kristýna Michálek Květová, Tomáš Michálek, Ivan Ostrochovský), BANGER. (režie Adam Sedlák, producenti Jakub Jíra, Kryštof Zelenka), Il Boemo (režie Petr Václav, producent Jan Macola), Oběť (režie Michal Blaško, producenti Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková) a Světlonoc (režie Tereza Nvotová, producent Miloš Lochman).

RECENZE: Banger. s Adamem Mišíkem nejlepším filmem letošního roku? Na začátku to klukovsky jiskří, škoda jen zbytečného kázání

V kategorii nejlepší dokumentární film v hlasování rozhodli akademici nominovat snímky Bratrství (režie Francesco Montagner, producentka Pavla Janoušková Kubečková), Good Old Czechs (režie Tomáš Bojar – producenti Gordon Lovitt, Petr Soukup, Petra Ptáčková), KaprKód (režie Lucie Králová, producenti Andrea Shaffer, Martin Řezníček), Toyen, baronka surrealismu (režie Andrea Sedláčková, producent Dušan Mulíček) a Zkouška umění (režie Adéla Komrzý, Tomáš Bojar, producent Jakub Wagner).

Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli mohou získat Pavla Tomicová za roli psycholožky Kristýny ve filmu A pak přišla láska…, Barbara Ronchi za ztvárnění operní pěvkyně Cateriny Gabrielli v Il Boemo, Vita Smachelyuk, která si zahrála roli svobodné matky Iriny ve filmu Oběť, Klára Melíšková za roli zdravotní sestry v televizní minisérii Podezření a Natália Germáni za ztvárnění hlavní postavy Šarloty ve snímku Světlonoc. Cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli si mohou odnést Martha Issová za film Buko, Anna Kameníková a Tatiana Dyková za role ve filmu Grand Prix, Lana Vlady za film Il Boemo a Denisa Barešová, jež zaujala v minisérii Podezření.

Vůbec poprvé mohou Českého lva získat za své herecké výkony, a to rovnou v kategorii nejlepší herec v hlavní roli, Michal Kern za titulní roli ve filmu Arvéd, Adam Mišík za hlavní postavu filmu BANGER., Matyáš Řezníček za roli Petra ve snímku Hranice lásky a představitel Josefa Myslivečka Vojtěch Dyk ve filmu Il Boemo. Čtveřici doplňuje Martin Finger s nominací za hlavní roli ve filmu Slovo. Filmy Arvéd a BANGER. si mohou připsat další nominace v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. Ve filmu Arvéd akademici ocenili Sašu Rašilova a ve filmu BANGER. Marsella Bendiga. Nominaci na Českého lva dále vynesly vedlejší role Štěpánu Kozubovi ve snímku Grand Prix, Miroslavu Krobotovi v Kdyby radši hořelo a Oldřichu Kaiserovi ve snímku Poslední závod.

Soška Českého lva za nejlepší režii může v březnu putovat do rukou Vojtěchu Maškovi za film Arvéd, Adamu Sedlákovi za BANGER., Petru Václavovi za Il Boemo, Michalu Blaškovi za režii filmu Oběť nebo Tereze Nvotové za snímek Světlonoc.

ČFTA pravidelně oceňuje i televizní tvorbu. V kategorii nejlepší televizní film nebo minisérie byly nominovány minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje z produkce TV Nova (David Ondříček, Daria Špačková a Michal Reitler), Podezření České televize (Jakub Viktorín, Tomáš Hrubý, Pavla Janoušková Kubečková, Michal Reitler a Michal Blaško) a Pozadí událostí rovněž z produkce České televize (Maja Hamplová, Matěj Chlupáček, Jan Lekeš a Jan Hřebejk). O lví sošku v kategorii nejlepší televizní seriál se utkají tři seriály České televize, konkrétně Devadesátky (Michal Reitler a Peter Bebjak), Pět let (Matěj Stehlík a Damián Vondrášek) a Stíny v mlze (Kateřina Ondřejková a Radim Špaček).

 V kategorii nejlepší hudba má hned dvě želízka v ohni slovenský skladatel, muzikant a producent Jonatán Pjoni Pastirčák. Společně s předním představitelem elektronické hudby u nás Ondřejem Mikulou (Aid Kid) je autorem hudby k filmu Arvéd a s francouzským hudebníkem a skladatelem Robinem Coudertem má na svědomí hudbu k filmu Světlonoc. Na své konto si další sošku Českého lva může připsat skladatel, hudebník a producent Jan P. Muchow za hudbu k filmu Slovo. Další výrazný představitel elektronické scény u nás, producent a skladatel Oliver Torr svůj rukopis výrazně otiskl ve filmu BANGER. Klavíristka, zpěvačka, skladatelka a producentka Beata Hlavenková může Českého lva získat za hudbu k minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje.

Večer hudebně doprovodí Jan P. Muchow 

Hudební doprovod při ceremoniálu udílení Českých lvů obstará v přímém přenosu z pražského Rudolfina držitel čtyř Českých lvů za filmovou hudbu, skladatel a producent Jan P. Muchow se svou skupinou The Antagonists. Kapela, která vznikla před pár lety při příležitosti vydání alba Muchowovy filmové hudby, koncertuje jen při výjimečných příležitostech a jejími členy jsou zkušení pražští hudebníci jako například Ema Brabcová nebo Marek Doubrava, ale také herečka a houslistka Jenovéfa Boková, rovněž držitelka Českého lva. „Je mi velkou ctí, že můžeme mou hudbou doprovodit večer věnovaný českým filmovým cenám a jejich třicetileté historii,“ říká Jan P. Muchow a dodává: „Navíc budeme i součástí jednoho milého hudebního překvapení – a na to se také moc těším!“

Projekt Jan Muchow & The Antagonists vznikl v roce 2017, kdy Supraphon vydal Muchowovu autorskou tvorbu pro film, z níž drtivá většina do té doby nikdy z pódií nezazněla. Skupina interpretuje jak instrumentální scénickou hudbu, tak písně napsané výhradně pro jednotlivé filmy. V kapele Jan Muchow & The Antagonists působí známí hudebníci jako Marek Doubrava (Hm.., ex Tata Bojs), Ema Brabcová (Khoiba), Václav Havelka (Please The Trees), herečka a také houslistka Jenovéfa Boková, Jan Janečka (Southpaw, Republic Of Two, Luno), Marie Dorazilová (PKF - Pražská filharmonie, Krása Quartet).

TZ, foto: JPMandTheA, Martin Malý, Lenka Hatašová
Témata: Český lev, Il Boemo, Banger., Jan P. Muchow, Adam Mišík, The Antagonists

zavřít