Umělci a vydavatelé se bouří za větší práva. Petici podepsali Paul McCartney i Taylor Swift

Vydáno 21.06.2016 | autor: redakce

Zhruba 160 umělců a vydavatelských společností podepsalo petici za reformu autorských práv u digitálních služeb. Kritizován je zejména videoportál YouTube, kde jsou autorská díla ke zhlédnutí/poslechu uživatelům zcela zdarma. 

Umělci a vydavatelé se bouří za větší práva. Petici podepsali Paul McCartney i Taylor Swift Paul McCartney vystoupil v polovině června v Praze. Foto: Jaroslav Noska

Mezi umělci, kteří petici podepsali, jsou i velké hvězdy jako Paul McCartney nebo Taylor Swift. Iniciátoři navrhují úpravu zákona o autorských právech v digitálním prostředí skrz Digital Millenium Copyright Act. Zákon se v roce 1998 snažil reagovat na nové internetové technologie, to ale ještě nikdo netušil, že digitalizace se stane vedoucím směrem v distribuci hudby. Umělci i firmy proto chtějí výhodnější podmínky.

LIVE: Paul McCartney v Praze vzpomínal na Johna Lennona i George Harrisona a zařídil jedno manželství

PŘÍSTAV PRO PORUŠOVÁNÍ PRÁV

Hudební manažer Irving Azoff, který za peticí stojí, varuje, že z "YouTube se stal bezpečný přístav pro porušování autorských práv". Zatímco pohodlnost uživatele roste a může mít dnes neomezené množství hudby například v mobilním telefonu, zisky vydavatelů klesají. 

vložte odkaz, text nemažte

K situaci se nedávno vyjádřil i Trent Reznor. Frontman Nine Inch Nails ostře kritizoval YouTube. Vadí mu právě to, že veškerý obsah je na něm dostupný zdarma z portál tak parazituje na cizím dílu. 

NME, jm, foto: Jaroslav Noska

Témata: digitalizace hudby, YouTube, Taylor Swift, Paul McCartney, Trent Reznor, Nine Inch Nails

zavřít