LIVE: Paul McCartney v Praze vzpomínal na Johna Lennona i George Harrisona a zařídil jedno manželství

Vydáno 17.06.2016 | autor: Daniel Maršalík

Historicky druhé zdejší vystoupení sira Paula McCartneyho se odehrálo v po strop naplněné O2 areně a přineslo celkem 38 písní. Přičemž nejstarší In Spite of All the Danger byla napsána už v roce 1958 a nejnovější FourFiveSeconds bodovala ve světových hitparádách loni. Třiadvacet skladeb Paul vybral z bohatého katalogu nejslavnější skupiny všech dob The Beatles.

LIVE: Paul McCartney v Praze vzpomínal na Johna Lennona i George Harrisona a zařídil jedno manželství Paul McCartney má pořád elán. Foto: Jaroslav Noska

PAUL MCCARTNEY
O2 ARENA, PRAHA
16. 6. 2016

I když byli fanoušci rodáka z Liverpoolu upozorněni, že koncert začne přesně ve 20 hodin a nemají meškat, do prostor největší kryté haly v Česku se začalo pouštět se zpožděním. Proto Paul McCartney nespěchal a na pódiu se objevil o třicet minut později oproti plánu a začal pěkně zostra hitovkou A Hard Day's Night. Na sobě měl fialové sako střihu typického pro členy Beatles v dobách začátků kapely. První skladbou ze sólové kariéry sira McCartneyho byla Save Us z aktuálního tři roky starého alba New. To reprezentovaly rovnou tři zářezy. Kromě již zmíněné písničky ještě Queenie Eye a titulní New.

FOTOREPORT: Paul McCartney vyprodal O2 arenu do posledního místečka! Prahou zněli Beatles i sólové hity

Během tří hodin, které pocitově rychle uplynuly, několikrát k publiku promluvil v češtině. Zjišťoval, kdo je z Prahy, a když zjistil, že možná více než polovina posluchačů musela do hlavního města přijet, hezky je u nás přivítal. Po skladbě Back In The U.S.S.R. zase zavzpomínal na koncert na Rudém náměstí v Moskvě, což byl první západní rockový koncert v Rusku. Paul se s šarmem Brita rozpovídal, jak mu tehdejší ministr obrany Ruska říkal, že jeho první deska byla Love Me Do a jiný ministr se zase učil angličtinu z písní The Beatles. Pak mu podal ruku a řekl: "Hello goodbye." Na pražský koncert opravdu nikdy nezapomene pár z Francie, který nad hlavou držel ceduli s nápisem "Oddej nás." McCartney si je pozval na jeviště a zrealizoval rychlý svatební obřad.

VZPOMÍNAL NA ZESNULÉ BROUKY I SVÉ MANŽELKY

Během večera Paul také několikrát zavzpomínal na své blízké. Po jedné skladbě věnoval manželkám Lindě (Maybe I'm Amazed) a Nancy (My Valentine). Písničku Let Me Roll It ukončil kytarovým sólem Foxy Lady od Jimiho Hendrixe. U Love Me Do promluvil o manažerovi Beatles Georgi Martinovi a po Here Today zmínil Johna Lennona. Nejdojemněji však zapůsobila píseň Something George Harrisona. Tu McCartney začal sám na ukulele, ale postupně se k němu přidala celá kapela. Během skladby se za nimi začaly na obří projekci objevovat fotografie George, pak Paula s Georgem a nakonec všech členů The Beatles. Potlesk, který následoval, byl delší než po jiných písničkách a určitě z poloviny patřil i zesnulému autorovi hudby a textu zahrané balady.

vložte odkaz, text nemažte

Nejstarší skladba, která v O2 areně zazněla, se datuje do roku 1958. In Spite Of All The Danger je vůbec první písnička, kterou Paul kdy nahrál ještě se skupinou The Quarrymen, ve které se potkal s Lennonem a Harrisonem. Nejmladší písni večera byl rok starý hit FourFiveSeconds, kde Angličanovi se zpěvem vypomohli fanoušci a nahradili tak Rihannu a Kanye Westa ze studiové verze. Po této novince se koncert přehoupl do druhé poloviny, kde začaly jasně dominovat skladby, u jejichž autorství je uvedeno Lennon/McCartney - Eleonor Rigby, Ob-La-Di, Ob-La-Da, Back in the U.S.S.R, Let It Be a Hey Jude, kterou Paul uzavřel základní část perfektně šlapajícího koncertu. Závěrečné "nánánánananá … Hey Jude" se proměnilo v chorál, který Paul v češtině řídil: "Teď jenom muži" a za chvíli: "Teď jenom ženy."

Z repertoáru skupiny Wings vyčnívala "bondovka" Live And Let Die. Při ní začaly na pódiu šlehat plameny, praskat ohňostroj a na obří projekci se objevil londýnský parlament a Big Ben, aby se začaly obě stavby drolit a demolovat. Nadšené publikum jásalo, ale Paul zahrál hereckou etudu, že to není na potlesk, že přišel o sluch. Pak však usedl ke klavíru a spustil již zmiňovanou hymnu Hey Jude.

PŘINESL I ČESKOU VLAJKU

Po krátkém zastavení se v backstagi se Paul vrátil s českou vlajkou. Členové jeho skupiny drželi ještě dvě zástavy, a to britskou a duhovou. Paul se tak zdržel dlouhých emotivních projevů a symbolicky vzpomenul na nedávnou tragédii v Orlandu na Floridě v USA a dal jasně najevo svůj názor, co si o činu šíleného masového vraha myslí. První ze šesti přídavků byla slavná melodie Yesterday a úplný konec obstarala písnička s příznačným názvem The End, která ukončila i kariéru The Beatles na slavném albu Abbey Road.

Pražská O2 aréna nabízí hudební vystoupení poměrně často. Už méně často zde ale během jednoho večera zazní tolik notoricky známých melodií, jako při zastávce koncertního turné One On One. Paul McCartney s sebou přivezl dlouhodobé spolupracovníky - kytaristu Rustyho Andersona, baskytaristu Briana Raye, klávesistu Paula Wickense a bubeníka Abea Laboriela juniora. Všichni kromě hry na své nástroje dokážou i zpívat, a tak když bylo potřeba, v některých písních dokázali nahradit nejčastěji Johna Lennona, jak je to jen možné. Stoprocentní výkon si zaslouží i samotný Paul, jehož hlas zní i v třiasedmdesáti letech stále mladistvě.

I když se zdá, že McCartney se do důchodu ještě nechystá, možná to bylo naposledy, co k nám přijel koncertovat. Což by byla škoda, jeho koncert je nezapomenutelným zážitkem jak pro fanoušky The Beatles, tak i Paulovy tvorby po rozpadu brouků.

Setlist: A Hard Day's Night; Save Us; Letting Go; Temporary Secretary; Let Me Roll It; I've Got a Feeling; My Valentine; Nineteen Hundred and Eighty-Five; Here, There and Everywhere; Maybe I'm Amazed; We Can Work It Out; In Spite of All the Danger; You Won't See Me; Love Me Do; And I Love Her; Blackbird; Here Today; Quennie Eye; New; The Fool on the Hill; Lady Madonna; FourFiveSeconds; Eleonor Rigby; Being for the Benefit Of Mr. Kite!; Something; Ob-La-Di, Ob-La-Da; Band on the Run; Back in the U.S.S.R.; Let It Be; Live and Let Die; Hey Jude; Yesterday; Hi, Hi, Hi; Birthday; Golden Slumbers; Carry That Weight; The End

text: Daniel Maršalík, foto: Jaroslav Noska

Témata: Paul McCartney, Beatles, koncerty, hudba

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít