VIDEO: Beatles, ti, co změnili svět, jdou do kin. Film doplní unikátní výstava

Vydáno 15.09.2016 | autor: redakce

Již 15. září přichází do kin nový dokument oscarového režiséra Rona Howarda The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years, který mapuje období fenomenálního turné Beatles v letech 1962 až 1966, kdy kapela vystupovala 815krát v 15 zemích a 90 městech po celém světě. Tento filmový projekt autenticky zachycuje turné z perspektivy samotných členů, dosud nezveřejněné záběry a exkluzivní rozhovory se členy skupiny - Paul McCartney, Ringo
Starr a za již nežijící členy kapely, Yoko Ono Lennon a Olivia Harrison.

VIDEO: Beatles, ti, co změnili svět, jdou do kin. Film doplní unikátní výstava Beatles v době, kdy způsobili šílenství

Při příležitosti premiéry filmu bude od 15. září k vidění v Galerii kina Lucerny komorní výstava plakátů z filmů a koncertů kapely a originální velkoformátové fotografie. Výstava potrvá do 22 září.

Týden před premiérou se také objevila v prodeji reedice úspěšné desky, která vyšla roku 1977, The Beatles: Live At The Hollywood Bowl. Jde o záznam ze třech beznadějně vyprodaných koncertů v losangeleském Hollywood Bowl, které kapela absolvovala v letech 1964 a 1965. Oproti původnímu vydání nabízí titul i čtyři bonusové písně, které budou fanouškům nabídnuty úplně poprvé. CD vyšlo 9. září, na vinylu 18. listopadu, k dispozici je i digitálně.

VIDEO: Novou píseň Beatles přivedl k životu Čech

The Beatles jednoduše změnili svět. Fanouškové po nich doslova šíleli. Důkazem je tzv. beatlemánie - hysterické chování fanoušků po celém světě. Členové kapely tuto fantastickou náklonost zobrazili také v jejich filmové komedii Hard Day's Night. Kromě tohoto filmu natočili ještě další čtyři. The Beatles jsou zodpovědní také za další popkulturní fenomén, tzv. britskou invazi, do té doby nevídaný průnik britské hudby a kultury do USA. Díky The Beatles začali američani poslouchat i další britské kapely jako The Rolling Stones nebo The Who. Beatlemánie se však netýkala jen hudby, ale i módy. Mladí američané díky ní začali nosit britské Beatle boty nebo dlouhé vlasy.

vložte odkaz, text nemažte

Největší vliv této legendární kapely však můžeme hledat právě v hudbě. Jejich skladby se pravidelně umisťovaly na předních příčkách hitparád, jejich první singl She Loves You byl celých čtrnáct let nejprodávanější deskou ve Velké Británii. A to napříč tomu, že kapela se oficiálně rozpadla po sedmi letech fungování, v roku 1970. V čase prvního satelitního vysílání zazněly ze studií Abbey Road právě tóny skladby All You Need Is Love.I dnes se mnozí známí mladí umělci netají tím, že na ně měla vliv právě skupina The Beatles. Ze světových zpěváků to jsou např. Dave Grohl, Billy Joel či Bruce Springsteen, u nás můžeme největší vliv kapely hledat u Mekyho Žbirky.
Jediným českým rodákem, který kdy spolupracoval s Beatles, byl Heinz Edelmann, který byl uměleckým šéfem animovaného filmu Yellow Submarine z roku 1968. Navrhl do něj všechny postavy včetně legendárních "Brouků". Heinz Edelman zemřel roku 2009 v Německu.

tz, jm

Témata: Beatles, Paul McCartney, Ringo Starr, George Harrison, John Lennon

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít