TOP 10 skladeb Johna Lennona: Beatles, společenské apely, halucinogenní obrazy i láska k Yoko Ono

Vydáno 08.12.2020 | autor: iREPORT

John Lennon se stal 8. prosince 1980 obětí atentátu. Duševně nemocný Mark David Chapman ho pěti výstřely těžce poranil před branou jeho newyorského bytu. Tehdy čtyřicetiletý liverpoolský rodák zemřel při převozu do nemocnice. Zůstaly po něm desítky skvělých písní jak z desek legendárních The Beatles, tak z jeho sólové kariéry. Dodnes burcují svými společenskými apely, udivují halucinogenními obrazy a ukazují jeho citlivou uměleckou duši, často skrývanou za ironický škleb. 

TOP 10 skladeb Johna Lennona: Beatles, společenské apely, halucinogenní obrazy i láska k Yoko Ono TOP 10 skladeb Johna Lennona: Beatles, společenské apely, halucinogenní obrazy i láska k Yoko Ono

 

1. Imagine (1971)

Dojemná hitovka vydaná na stejnojmenném albu byla v roce 2004 časopisem Rolling Stone právem zařazena na třetí místo seznamu 500 nejlepších skladeb všech dob. Sám Lennon ji označil jako "protináboženskou, protinacionalistickou, antikapitalistickou, proti všem konvencím protestující píseň, která je všeobecně akceptovaná jen proto, že všechny tyto protesty jsou zamaskovány do sladkého obalu".

ROCKBLOG: Fanoušek, nebo fanatik? S agresivními obdivovateli se setkali John Lennon, Justin Bieber i Rihanna

Nehledě na tuto trochu složitou charakteristiku se jedná o křehkou a srozumitelnou výpověď patřící ke kulturnímu dědictví sedmdesátých let.

2. Lucy in the Sky with Diamonds (1967)

Už to, že skladba vyšla na zásadním albu Beatles s názvem Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, je dostatečným důvodem pro její zařazení do této desítky. Stejně jako kolem celého alba se i v souvislosti s touto písní, svého času skvěle interpretovanou Eltonem Johnem, vyrojila spousta spekulací.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: John Lennon (3.)

Název byl údajně inspirován kresbou Lennonova syna Juliana pojmenovanou Lucy na nebi s diamanty. Při poslechu textu a s přihlédnutím na první písmena každého podstatného jména v názvu je jasné, že se jedná o inspiraci tehdy módní drogou LSD.

3. Come Together (1969)

Otevírala poslední beatlesovské album Abbey Road a objevila se také jako B-strana na jejich předposledním singlu s Harrisonovým hitem Something. Skladba s fantastickým drivem bicích a Lennonovým procítěným zpěvem provázela autora i v jeho sólové kariéře.

Beatles slaví 50 let od vydání Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, fanoušci se dočkají bonusů

Stala se například jedinou z období The Beatles, která se v roce 1972 objevila v programu jeho koncertu Madison Square Garden. Tuto verzi zaznamenalo i koncertní album Live in New York City.

4. Strawberry Fields Forever (1967)

Na jeden ze svých dalších halucinačních výletů zve Lennon ve vzpomínce na dětské hraní v zahradě domu Armády spásy. Někteří kritici ji považují za jednu z nejlepších písní The Beatles a jedno z určujících děl psychedelického rocku. Vede je k tomu mimo jiné nezvyklý zpěv, předehra, kterou obstarává mellotron, i zvuk plný studiových efektů zejména v druhé polovině skladby, složené ze dvou rozdílných částí. Také zde je více než patrný vliv LSD a marihuany.

5. Help! (1965)

Dnes již titulní klasika pátého alba a také druhého filmu The Beatles, který se měl původně jmenovat Eight Arms To Hold You. V době vrcholící "beatlemánie" se coby singl, na druhé straně se skladbou I'm Down, držela tři týdny v čele hitparád ve Velké Británii i ve Spojených státech. Text odráží únavu z kolotoče koncertů, nahrávání a úprků před neodbytnými fanoušky a novináři. "Celé to dění kolem Beatles bylo nad mé chápání. Podvědomě jsem volal o pomoc," sdělil po letech Lennon.

6. Watching the Wheels (1980)

Patrně nejlepší song z alba Double Fantasy, které si v osudný den nechal podepsat Lennonův vrah Mark David Chapman. O rok později vyšel jako singl, na jehož druhé straně je Yoko Ono s Yes, I'm Your Angel. V textu zpěvák vyjadřuje pocity muže v krizi středního věku, který má pocit, že už nemá příliš sil něco změnit. "Jen tu sedím a sleduji, jak se kola točí pořád dokola, už nemůžu jezdit na tom kolotoči, musel jsem toho nechat," zpívá smířeně bývalý bouřlivák.

7. Give Peace A Chance (1969)

První sólový singl, který vydal někdo ze členů Beatles ještě před rozpadem slavné kapely, se stal hymnou snad všech mírových hnutí. Často využívaný protestsong vyšel spolu se skladbou Remember Love od Yoko Ono na B-straně. Píseň vznikla v hotelu Queen Elizabeth v Montrealu s pomocí čtyř mikrofonů na čtyřstopý magnetofon. Nahrávaní se zúčastnilo mnoho novinářů a různých celebrit jako Timothy Leary, Petula Clark, Allen Ginsberg nebo Derek Taylor. Na akustickou kytaru hrál Lennon doprovázený na druhou kytaru Tommy Smothersem ze skupiny Smothers Brothers.

8. Jealous Guy (1971)

Další silná věc z alba Imagine. V přepracové verzi písně, která začala vznikat již v roce 1968, se autor zamýšlí nad svým partnerským selháním. Jealous Guy je jednou z nejčastěji přebíraných Lennonových skladeb. Vznikla přibližně stovka jejích verzí a po autorově smrti bodovala například jako singl v podání Roxy Music. Originál s chytlavým pískáním interpreta se jako singl objevil až pět let po Lennonově vraždě, kupodivu s menší odezvou než některé coververze.

9. Whatever Gets You Thru the Night (1974)

První a zároveň i poslední Lennonův singl, který se žebříčku Billboard Hot 100 umístil na první příčce, vzešel z alba Walls and Bridges. V jeho rodné Británii se písni, ve které na klavír hostuje Elton John, zdaleka tak nedařilo. Album, které patří k těm Lennonovým úspěšnějším, vzniklo během jeho osmnáctiměsíční partnerské odluky s Yoko Ono.

10. Oh Yoko! (1971)

Ze skladeb ovlivněných Lennonovou osudovou ženou je tahle pravděpodobně nejlepší. Japonská avantgardní umělkyně ho inspirovala k přehlednému, takřka folkovému kousku, kterým zakončil své album Imagine. Nekomplikované vyznání lásky k problematické partnerce označované za jeden z důvodů rozpadu The Beatles ozdobil Lennon harmonikou, kterou použil poprvé od skladby Rocky Raccoon ze slavného Bílého alba z roku 1968. Tohle se musí líbit i v centru country Nashville.

Text: Roman Jireš, foto: archiv Rock Report
Témata: John Lennon, Beatles, Yoko Ono 

zavřít