VIDEO: Beatles oživili hlas Johna Lennona, vydali svou poslední píseň Now and Then

Vydáno 03.11.2023 | autor: Tomáš Kocian

Legendární Beatles po letech vydali novou a prý i definitivně poslední píseň Now and Then. Podíleli se na ní Paul McCartney, Ringo Starr, ale také režisér Pána Prstenů Peter Jackson a umělá inteligence, která oživila hlas Johna Lennona.

VIDEO: Beatles oživili hlas Johna Lennona, vydali svou poslední píseň Now and Then VIDEO: Beatles oživili hlas Johna Lennona, vydali svou poslední píseň Now and Then

Píše se rok 2023 a Beatles znovu znějí éterem všech světových rádií. Ne však jako připomínka hudebního kultu minulosti, ale jako žhavá novinka. Melancholickou písní Now and Then kapela uzavírá svou kariéru a jak sestava sama tvrdí, je "definitivně posledním novým materiálem", kteří fanoušci uslyší.

TOP 10 skladeb Johna Lennona: Beatles, společenské apely, halucinogenní obrazy i láska k Yoko Ono

Cesta k finálnímu masteru Now and Then nebyla jednoduchá. John Lennon skladbu napsal v sedmdesátých letech ve své rezidenci v New Yorku. Následně ji nahrál pouze za doprovodu piana na kazetový pásek. Tento nikdy nepoužitý demosnímek po jeho smrti předala Yoko Ono zbytku kapely. Dlouhou dobu si s nahrávkou nevěděli rady, protože žádná technologie nebyla schopná oddělit zpěvákův hlas od piána. To se povedlo až letos, především díky umělé inteligenci. Strojové učení bylo schopno rozpoznat hlas a extrahovat jej. Umělá inteligence tedy vše rozdělila na jednotlivé stopy a na řadu přišel producentský um Gilese Martina, který dal song dohromady. Slyšet můžeme i nově nahrané bicí v podání bubeníka Ringa Starr a kytarový part Paula McCartneyho.

Použití umělé inteligence pro digitální vyčištění písní již dnes není žádnou novinkou. Na celé procesu se podílel i režisér Peter Jackson, který má ke kapele vřelý vztah a obdobnou technologii využil již v dokumentu Get Back. Sám se dokonce na vývoji této technologie aktivně podílel. Tím ale jeho práce pro liverpoolskou partu neskončila. Podílel se také na vzńiku videoklipu k písni.

Now and Them je více než důstojným rozloučením se s kapelou, která formovala mnoho generací posluchačů a po celém světě má dosud mnoho oddaných fanoušků. Zároveň bude také součástí reedice alba 1967 - 1970, také známé pod názvem Modré album.

Text: Tomáš Kocián, foto: archiv iREPORTu
Témata: Beatles, John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr, Giles Martin, Peter Jackson, Now and Then

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít