Zemřel génius hard rocku. Producent Martin Birch natočil klasická alba Iron Maiden, pracoval s Black Sabbath, Deep Purple a dalšími

Vydáno 10.08.2020 | autor: Andrea Štipčáková

V neděli 9. srpna 2020 zemřel producent Martin Birch, který ve studiu dokázal vykouzlit čistý, ale přitom notně hutný zvuk. Svým umem se podepsal na úspěchu klasických alb od Iron Maiden, Black Sabbath, Deep Purple a dalších především hardrockových kapel.

Zemřel génius hard rocku. Producent Martin Birch natočil klasická alba Iron Maiden, pracoval s Black Sabbath, Deep Purple a dalšími Zemřel génius hard rocku. Producent Martin Birch natočil klasická alba Iron Maiden, pracoval s Black Sabbath, Deep Purple a dalšími

„S těžkým srdcem oznamuji, že zemřel můj kamarád a producent Martin Birch. Byl velkou součástí mého života. Pomáhal mi od chvíle, kdy jsme se poprvé potkali. Mé srdce je zlomené,“ napsal na sociální sítě David Coverdale, zpěvák Deep Purple a Whitesnake.

Kouzla a čáry Ricka Rubina. Producent, který mění muzikanty v hvězdy

Birch se narodil v roce 1948 v anglickém Wokingu a kariéru započal jako zvukař. Jeho jméno se objevilo na debutu the Faces, na konci 60. let začal pracovat s Fleetwood Mac, s nimiž pobýval ve studiu mezi lety 1969 a 1973.

S Deep Purple natočil jedenáct alb, Fireball a Machine Head dosáhla prvního místa britské hitparády. Po odchodu Ozzyho Osbourna pomohl Black Sabbath inovovat heavymetalový zvuk, aby ladil s vokálem Ronnieho Jamese Dia.

Nejdelší a nejintenzivnější profesní vztah nicméně udržoval s Iron Maiden, pro které od 80. let pracoval jako exkluzivní producent a zvukový technik. Jejich spolupráce začala na desce Killers, které vyšlo v roce 1981. Celkem kapele produkoval děvět klasických alb, z toho tři dosáhly na první příčku britské hitparády, jmenuje například klasiku The Number of the Beast.

FOTO: Deep Purple se po roce vrátili do České republiky. V Ostravar aréně duněl hit Smoke On The Water

Martin Birch se stáhl z hudebního byznysu po vydání alba Fear in the Dark v roce 1992, kdy mu bylo 42. Zemřel ve věku 71 let, příčina smrti nebyla zveřejněna.

Text: Andrea Štipčáková
Témata: Martin Birch, Iron Maiden, Deep Purple, Black Sabbath, Whitesnake, the Faces

 

zavřít