Zemřel legendární kytarista Jeff Beck, nakazil se meningitidou

Vydáno 12.01.2023 | autor: redakce

Rokenrolový svět truchlí. Ve věku 78 let zemřel 10. ledna legendární kytarista Jeff Beck, který ještě v červenci loňského roku koncertoval v České republice. Příčinou úmrtí byla bakteriální meningitida.

Zemřel legendární kytarista Jeff Beck, nakazil se meningitidou Zemřel legendární kytarista Jeff Beck, nakazil se meningitidou

Úmrtí Jeffa Becka oznámil prostřednictvím jeho sociálních sítí management. „S hlubokým zármutkem sdílíme zprávu o úmrtí Jeffa Becka. Poté, co se náhle nakazil bakteriální meningitidou, včera pokojně zemřel,“ stojí v prohlášení.

Beck byl považován za jednoho z nejlepších kytaristů vůbec. Byl několikanásobným držitelem ocenění Grammy a členem rokenrolové síně slávy. Začínal v roce 1965 ve skupině Yardbirds, ve které hrál s Ericem Claptonem a Jimmy Pagem. O dva roky později založil s Ronem Woodem a Rodem Stewartem Jeff Beck Group, následně se věnoval zejména sólovým aktivitám.

LIVE: Jeff Beck přivezl do Prahy nálož kytarové virtuozity i Johnnyho Deppa

„Přišli jsme o skvělého chlapa a jednoho z nejlepších kytaristů na světě. Moc nám bude chybět,“ smutní nad ztrátou kamaráda Mick Jagger. „Jeff měl jedinečnou techniku. Jeho představivost neznala limity. Mně i milionům fanoušků budeš velmi chybět,“ napsal Jimmy Page. „Svou hudbou mě vždy dokázal nadchnout a inspirovat,“ nechal se slyšet David Gilmour.

„Je pro mě neskutečná pocta, že jsem Jeffa mohl poznat, a že hrál na mém aktuálním albu Patient Number 9. Budu na něj v dobrém vzpomínat,“ uvedl Ozzy Osbourne. Přidal se také Rod Stewart: "Byl jedním z mála kytaristů, kteří při živém hraní skutečně poslouchali, jak zpívám a reagovali na to. Jeffe, byl jsi nejlepší ze všech, chlape. Díky za všechno." Upřímnou soustrast rodině vyjádřili i další muzikanti, mezi nimi Tony Iommi z Black Sabbath, členové Def Leppard nebo Dave Davies.

Jeff Beck několikrát vystoupil také v České republice. Naposled ho tuzemští příznivci mohli vidět naživo v červenci minulého roku, kdy v Praze zahrál spolu s Johnny Deppem v O2 universu. Fanoušky oslnil repertoárem čítajícím přibližně dvacet skladeb, zazněly písně jako Star Cycle, Big Block či You Never Know.

red, foto: LiverMusic, FB David Gilmour, FB Rod Stewart
Témata: Jeff Beck, Yardbirds, smrt

zavřít