Příběh českého hitu: Karel Kryl - Bratříčku, zavírej vrátka

Vydáno 10.03.2022 | autor: Andrea Štipčáková

Ačkoliv Karel Kryl zemřel ve svých pouhých padesáti letech v roce 1994, jeho písně rezonují Českem i nadále. Ne jednou se k nim tuzemští občané vrací na demonstracích a připomínají si je při důležitých výročích. Zejména pak skladbu Bratříčku, zavírej vrátka, která vyšla na stejnojmenném studiovém albu v roce 1969 a byla zpěvákovou reakcí na srpnové události léta předchozího.

Příběh českého hitu: Karel Kryl - Bratříčku, zavírej vrátka Příběh českého hitu: Karel Kryl - Bratříčku, zavírej vrátka

Karel Kryl se narodil do knihtiskařské rodiny, vždy tak měl velmi blízko k literatuře. V mladém věku přemýšlel, že by se dal na hrnčířství stejně jako jeho pradědeček, nakonec se však rozhodl věnovat hudbě a poezii. Svou debutovou desku vydal v roce 1969, jen půl roku po invazi sovětských vojsk do Československa. Její součástí byla i skladba Bratříčku, zavírej vrátka, která dle písničkářových slov vznikla naprosto spontánně.

Karel Kryl - Král protestsongů, který se stal symbolem odporu vůči režimu

V písni se autor stylizuje do pozice staršího bratra, který utěšuje svého mladšího sourozence. Ačkoli se ho snaží povzbudit, nezakrývá bezvýchodnost dané situace. Odpor považuje za zbytečný, v refrénu nabádá k opatrnosti při přátelení se se Sověty. S notnou dávkou patetičnosti Kryl vystihuje pocity lidí po příchodu vojsk Varšavské smlouvy a použitím mnoha básnických prostředků odkazuje v textu na situaci v roce 1968.

„Bratříček spadl z nebe. Skutečně! Bylo to 21. srpna v Jičíně. Šel jsem po ulici a viděl dva malé kluky, byli to asi bráchové. Kolik jim mohlo být? Deset, možná méně, možná víc. Nevím! Seděli před zahrádkou, střapaté hlavy měli položené v dlaních a mluvili spolu. Bratříčkové! Mluvili dětsky prostě, mluvili o světě dospělých, který vnikl do toho jejich opravdového ryzího dětského světa,“ vyprávěl sám Kryl.

„Šel jsem a padaly na mne slova, věty, verše, šel jsem a obklopovala mne melodie. Byla to divná atmosféra a z ní vznikla tahle písnička, vznikla za dvě hodiny. Ještě týž den jsem ji zpíval na jičínském náměstí,“ vzpomínal.

Spekuluje se však, že píseň měl Kryl rozepsanou už v roce 1967. „Nevylučuju, že Karel měl text rozpracovaný, a teprve když viděl z vlaku kolony zelených antonů, tanků a vojenských vozidel pomalovaných invazními pruhy, docvaklo mu to, a té písničce dal výslednou podobu,“ uvedl pro Český rozhlas muzikantův bratr Jan Kryl.

ROCKBLOG: Může Karel Kryl odpočívat v pokoji?

Ten mimo jiné prozradil, že kytara, na níž Karel hrál při nahrávání LP Bratříčku, zavírej vrátka, původně patřila jemu. Rodiče sourozencům koupili kytary najednou, ta Janova však měla měkčí struny a byla melodičtější.

V rádiu nehráli Bratříčku, zavírej vrátka dlouho. 30. března 1969 byla sklaba zakázána, Kryl pak o několik měsíců později emigroval do Mnichova a své další desky kromě LP Monology, vydal v exilu. Do Československa se vrátil v 30. listopadu 1989 kvůli pohřbu své matky. I přes tuto nešťastnou událost však byl týden, který v tuzemsku strávil, podle jeho slov jedním z nejkrásnějších v jeho životě.

Píseň Bratříčku, zavírej vrátka rezonuje v České i Slovenské republice dodneška. Pouštěna bývá na vzpomínkových akcích či demonstracích. Naposled ji 24. února svorně zahrála ve 12 hodin téměř všechna česká rádia jako výraz solidarity s Ukrajinou, která byla napadena ruskými vojsky.

Text: Andrea Štipčáková, foto: archiv iREPORT
Témata: Karel Kryl, Jan Kryl, Bratříčku, zavírej vrátka, Příběh českého hitu

zavřít