Příběh českého hitu: Xindl X - Alenka

Vydáno 18.06.2020 | autor: Alena Kaňová

Píseň Alenka patří bezesportu mezi jeden z největších hitů Xindla X. V kontextu alba Sexy Exity, potažmo kompletní zpěvákovy tvorby, patří k jeho nejmelancholičtějším skladbám. Má svou poetiku a text, který sám o sobě mnohé vypovídá. Víte však, že píseň vznikla pouhou náhodou?

Příběh českého hitu: Xindl X - Alenka Příběh českého hitu: Xindl X - Alenka

Píseň Alenka se věnuje tématu sociálních sítí a s nimi spojenými útěky do virtuálního světa, či jak Xindl X zpívá, „za zrcadlo". Podobné téma si interpret vybral i pro song Dřevo. „Zatímco Dřevo je z desky píseň nejveselejší, Alenka je naopak tou nejsmutnější. Je to pro mě píseň pocitu osamělosti ve virtuálním světě, kde máte všechny na dosah, ale nikdo není skutečný,“ popsal Ondřej Ládek zásadní rozdíl mezi oběma skladbami.

Xindl X interview: Útěky jsou sexy jen na první pohled

Verše projíždím přes filtry svůj život bezbarvý, dokud na motýla nezměním se z larvy“ a „klikám, než zázrak se stane“ jen podtrhují zvláštní atmosféru skladby. Hudbu k Alence Xindl X původně napsal pro Richarda Müllera na text Petra Uličného. Slovenský muzikant si však píseň nakonec nevybral, a tak se jí rozhodl ujmout sám její spolutvůrce.

Jak však Ládek sám přiznal, trvalo dlouho, než napsal text, který by pasoval k její atmosféře. Vytrvalost se však vyplatila. Alenka patří dodnes mezi písně, které Xindl X zpívá na koncertech nejraději. „Na posledním turné jsem ji hrál jen akusticky s pianem bez mikrofonu.“

K písni vznikl i vizuálně zajímavý videoklip. Je složen z fotografií a videí lidí, jejichž reálný život se liší od toho, který právě probíhá v pomyslném virtuálním světě „za displejem“. Xindl X na něm spolupracoval s režisérem Ondřejem Pfeifferem.

Text: Alena Kaňová

Témata: Xindl X, Příběh českého hitu, Ondřej Ládek

zavřít