LIVE: Moderat ve vyprodané Lucerně: Takhle bude vypadat pop v roce 2026

Vydáno 17.06.2016 | autor: Alena Bílková

Berlin + minimal techno + zádušní show -> hipsteři a pozéři vyprodali Lucernu. Tuhle rovnici vyvrátila návštěva koncertu o 180 stupňů. Moderat v Česku vystoupili sice už potřetí, ale poprvé samostatně a s takovými grády. Postarali se o největší událost ve svém žánru od koncertů The xx v roce 2013.

LIVE: Moderat ve vyprodané Lucerně: Takhle bude vypadat pop v roce 2026 Moderat Lucernu vyprodali. Foto: Čestmír Jíra

MODERAT
LUCERNA, PRAHA
16. 6. 2016

Tento týden Prahou zurčel rock. Drsnému Aerodrome festivalu sekundoval nostalgický brouk Paul McCartney. Na poli elektronické scény se ale povedl kousek, na který by koncertní tuzemská historie neměla zapomenout. Zatímco v halách se vzpomínalo na nejlepčí časy nu-metalu a rock'n' rollu, Moderat přivezli do Prahy závan budoucnosti, stejně jako loni touto dobou Alt-J.

FOTOREPORT: Moderat v Lucerně: Strhující kombinace fanouškům učarovala

Na pódiu, které rozehřál LONE tak, že už chyběl jenom mořský vánek a písek pod nohama, se zjevili jako příletem rakety. Onen vánek pak Lucerna (tradičně) až po zbytek poctivého stominutového setu berlínského tria patřičně postrádala a každý si tak vychutnal koupel ve vlastním potu, aniž by se vůbec musel hýbat. Stádovitost v sále mohla vadit srdcařům, kteří projekt zažili v intimnější atmosféře. Musí se ale rychle smířit s tím, že hudba, jakou tvoří Moderat, už není jen elitářská záležitost pro pár stovek návštěvníků v MeetFactory, ale určuje směr, kam se posouvá pop.

SHOW PLNÁ KONTRASTŮ

A k popu patří plošný úspěch, komunikace s publikem i čirá zábava. Moderat si sál nejvíc povodili skoro na závěr u dlouho očekávaného největšího hitu Bad Kingdom. Nezaměnitelným elektronickým skřekem písně škádlili publikum několik minut, než ji vůbec spustili.

vložte odkaz, text nemažte

Živá produkce tří úspěšných nahrávek, z čehož největší hitovostí vyniká deska druhá, připomíná zrychlení z nuly na sto v jedné vteřině. Anoncovali temnou show, jen co se ale vynořili z dýmu, představili díky hyperkvalitním projekcím svět plný kontrastů, barev i nekonečné symboliky. Výlet do vesmíru? Lidské ruce modlící, vítající, svítící? Čísla? Spirály? Znaky symbolizující nekonečno, věčnost, cestu do vyšších sfér nebo prostě jenom hipsterské trendy, které má dnes vytetované kdekdo? Pestrobarevné abstrakce? Komiks? Moderat nabízejí tohle všechno.

PEKLO V LUCERNĚ

Ono "všechno" má ale také jejich hudba i světelná show. Zatímco na nahrávkách jejich zvuk snadno přirovnáte k Jamesi Blakeovi nebo starším kouskům M83, naživo je místy klidně postavte vedle našláplých Chase & Status nebo Modestep. Hypnotické party, kdy se s vámi zpěv mazlí ve světle jednoho bodáku, z fleku vystřídají části, kdy vás probodnou lasery, reflektory, nájezdy i basy, které cítíte rezonovat až v krku. "Hell is above!" Nebo bylo toho večera v Lucerně?

Ve svém žánru vynikají nezvyklou chytlavostí, která vás ale nenechá pouze klouzat po povrchu. Hlavu máte zamotanou symbolikou, zatímco nohy tančí. Chladnost elektroniky Apparat zahřívá nejen svým vokálem, ale i poměrně bohatým hudebním aparátem (kytara, basa). Tohle je rock'n'roll současnosti a českému publiku už to začalo docházet.

Přivezte Moderat na letní festival pod širou oblohu a jejich virtuální hvězdy se spojí s těmi opravdovými. To už pak rozhodně nebude peklo, ale ryzí nebe.

text: Alena Bílková, foto: Čestmír Jíra

Témata: Moderat, The xx, Modestep, Chase & Status, James Blake, Alt-J, Lucerna

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít