LIVE: ZAZ a Jana Kirschner přinesly živelnost divokých žen a Moderat udělali z Depeche Mode béčkovou kapelu

Vydáno 24.06.2023 | autor: Aleš Materna

Jana Kirschner na Metronome Prague nadchla zcela zaplněné auditorium před Fontána stage svou divokostí, francouzská zpěvačka ZAZ zase dav fanoušků před hlavní Metronome stage bavila bezprostředností a šarmem. Obě ukázaly neuvěřitelnou variabilitu svých hlasů podpořenou výraznými písničkami. Britsko-němečtí Moderat ohromili elektronickou moderností ve spojení s dechberoucí vizualizací, britští Editors roztleskali dav kytarami a české Zrní rozdovádělo posluchače svými halucinogenními vtipnými texty i pódiovou prezentací.

LIVE: ZAZ a Jana Kirschner přinesly živelnost divokých žen a Moderat udělali z Depeche Mode béčkovou kapelu LIVE: ZAZ a Jana Kirschner přinesly živelnost divokých žen a Moderat udělali z Depeche Mode béčkovou kapelu

Metronome Prague
Praha, Výstaviště Holešovice
23. 6. 2023

I další festivalový den se počasí nad fanoušky smilovalo a pršet začalo opět až v pozdních večerních hodinách, krátce po skončení vystoupení elektronického tria Moderat. Fanoušci si tak mohli užívat korzování areálem, účast na workshopech i diskuzích, ale ze všeho nejvíc skutečně pestré směsi kvalitní hudby.

Na Metronome Prague zazářila ZAZ, skvělý koncert odehráli i britští Editors

Jana Kirschner předvedla výborné vystoupení na pomezí popu, rocku a folklóru, které okořenila svou divokostí, kdy neváhala pobíhat bosá od jedné strany pódia k druhé a vydala se skutečně ze všech sil. Chvílemi se zdálo, že do Prahy dorazila nějaká napůl šílená (míněno v dobrém slova smyslu) balkánská kapela s romskou krví a se zpěvačkou, která nemá problém v nějaké zapadlé rumunské hospůdce do sebe obrátit několik skleniček pálenky, a pak v sukni vyskočit na stůl a začít zpívat lidové písně, aby padla naprosto vyčerpaná na podlahu pod nohy rumunských horalů. Ke konci samozřejmě nemohla opomenout své největší hity Líška nebo Pokoj v duši. Ukázala, že kromě krásy a syrové divokosti vládne i skvělým hlasem a charisma, které by ji mohli závidět mnohem známější zahraniční hvězdičky.

Lazer Viking je český umělec, který po svém působení v surf-punkové kapele Wilde Tides přesedlal na sólovou dráhu. I přes kolizi s koncertem Jany Kirschner bylo před jeho pódiem docela plno a fanouškům předvedl mix syrového špinavého popu s vlivy z osmdesátých let, jakýsi průřez jeho posledních tří oceňovaných alb Flesh Cadillac, Drag a Tunnel Vision.  Bohužel byl koncert ve vztahu k publiku docela neosobní a umělec kromě strohého díky zcela rezignoval na jakoukoliv komunikaci s fanoušky.

V klubu Ploom Moon se mezitím snažili zaujmout poměrně velké množství diváků Nylon Jail, alternativní kapela z Olomouce, která před krátkou dobou vydala své třetí a velmi dobře hodnocené album Kings of the Weaklings, a nutno dodat, že s docela velkým úspěchem. Jejich špinavý rock s osobitým projevem zpěváka zaujal.

Po nich už přišla na řadu další velká mezinárodní hvězda, a sice francouzská zpěvačka ZAZ. Asi jen málokdo se v Česku nesetkal s jejím jménem, do Čech i na Moravu jezdí pravidelně a pravidelně také vyprodává opravdu velké haly či prostory. Češi ji zkrátka milují – pro její úsměv, bezprostřednost a srdečnost, ale hlavně energii, která sálá z každého jejího projevu, každé slabiky či gesta. Ale také pro její písničky, z nichž mnoho se již stalo mezinárodními hity. Originální směsí šansonu, melodického popu, jazzu a swingu dokáže barvou a chraplavou silou svého hlasu a niterností sdělení dodat tak silný náboj, kterým dokáže bourat skleněné výplně oken a lámat srdce i těch nejzatvrzelejších necitů. Naneštěstí pro některé fanoušky, kteří viděli její poslední vystoupení v Praze na podzim loňského roku v O2 Universu, byla její show na festivalu Metronome doslova totožná. Od nástupu na pódium procházením s mikrofonem v ruce mezi davy posluchačů, přes pódiovou prezentací s efektně nasvíceným stromem až po pořadí písniček a pokusy o úsměvnou češtinu v projevu o klimatu planety Země, vše bylo důvěrně známé – což fanouškům, kteří ji viděli poprvé, muselo přijít zajímavé, ale lidem, kteří ji viděli dřív, možná trochu nudné a předpověditelné. Přesto se publikum skvěle bavilo a kvitovalo každou její písničku, a že těch hitů byla celá řádka. Od Si jamais j´oublie, přes Qué vendrá až po megahit, který nastartoval její kariéru, Je veux. V závěru pak předvedla společně s kapelou nevšední výkon v přídavku, který si fanoušci vytleskali, a sice v klasickém šansonu La vie en rose, zahraném ve zcela originální a strhující verzi.

Následovalo pro mnoho fanoušků velké dilema, jak se rozpůlit a stihnout současně vystoupení českého Zrní a britsko-německých Moderat, kteří hráli v naprosto shodných časech. Jako nejlepší se ukázal způsob strávit půl hodiny před ČT Fontána Stage a pobaveně sledovat skvělý výkon hořko-sladce vtipných a originálních Zrní, kteří mají za sebou celou řadu alb a před nedávnem představili fanouškům zcela novou desku Široko daleko. Šlo o její koncertní premiéru, což si nemohla nechat ujít ani Česká televize, která celý koncert natáčela. A bylo opravdové překvapení, jak trochu bláznivý výkon zpěváka v součinnosti s ostatními muzikanty, v nichž prim hrál houslista, ale další na různé nástroje se střídající muzikanti, dokáže vtáhnout fanoušky do jejich poetického a na první poslech nijak jednoduchého světa. Jejich Hýkal, který žije v lese, obývaném mravenci, kteří jedí lidské maso a v němž skáče pes přes oves, je již kultovní písničkou, stejně jako Rychta, ale brzy se je mohou následovat další, jako třeba o kocourkovi a myšičce. Kapela si udělala velké jméno hlavně svým albem Soundtrack ke konci světa a podobné ambice bude mít dozajista i nová deska. První půlhodina jejich koncertu byla i díky výbornému a přehlednému zvuku až překvapivě svěží a pozitivně nabíjející.

Druhá polovina vystoupení dnes již téměř kultovního elektronického tria Moderat byla strhující. Ačkoliv i z videoklipů a hudebních nosičů zní jejich moderně pojaté techno s postupně gradující atmosférou a beaty zajímavě, ve spojení s nadpozemskou vizuální stránkou však šlo o jedinečný zážitek i pro toho, kdo tomuto typu hudby příliš neholduje. Skupina vznikla spojením dvou německých elektro kapel Modeselektor a Apparat, za nímž stála nejvýraznější postava Moderat, Sascha Ring. Nejen že celé elektronické trio moderuje, ale také skvěle zpívá, jako například v závěrečném songu Bad Kingdom, který celé jejich vystoupení zakončil – Sascha Ring zde před úchvatným laserovým pozadím vypadal jako nějaký kázající prorok, trochu upomínající projev Dave Gahana z Depeche Mode – ne že bych se chtěl fanoušků této kapely nějak dotknout, ale přesně takhle by měli znít a vypadat Depeche Mode v třetí desetiletce jednadvacátého století, aby byli stále moderní a trendy určující kapelou, ale bohužel, vystoupení Moderat z nich udělalo jen béčkovou skupinu lokálního významu. Na rovinu tvrdím, že vystoupení Moderat bylo zatím to nejlepší, co festival Metronome dosud nabídl. A to i přesto, že krátce po nich vystoupili na hlavním pódiu ještě mnohem známější britští Editors, kteří svým kytarovým rockem sice zaujali, ale přivolali také déšť, a tak jejich koncert před půlnocí sledovalo již značně prořídlé publikum.

Třetí festivalový den na Metronomu přinesl skvělé hudební zážitky a už teď se všichni těší na závěrečná sobotní vystoupení, která budou mnohem více o objevování než o známých jménech. Nicméně i tohle může být skvělý den festivalu, který se stává více a více známým a kultovním.

Text: Aleš Materna, foto: David Webr
Témata: Metronome Prague, ZAZ, Moderat, Editors, Zrní, Jana Kirschner, Riff Cohen, Nylon Jail, Lazer Viking, Somebody's Child, Para, Roxorm3n, Výstaviště Holešovice

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít