LIVE: Royal Republic měli zase veselou. V SaSaZu odehráli svižnou a zábavnou show

Vydáno 05.02.2025 | autor: Natálie Štrbáková

Švédská rokenrolová čtveřice vystupuje přes patnáct let a v Česku byla už po několikáté, stále ale podává skvělé výkony. Celý stominutový set Royal Republic zhlédli i předskokani Storm Orchestra a stejně jako zbytek osazenstva pražského SaSaZu se nenudili.

LIVE: Royal Republic měli zase veselou. V SaSaZu odehráli svižnou a zábavnou show LIVE: Royal Republic měli zase veselou. V SaSaZu odehráli svižnou a zábavnou show

Royal Republic
Praha, SaSaZu
4. 2. 2025

Francouzká alt-rocková skupina Storm Orchestra si vzala na starost roli rozehřívačů davu, což se jí během krátkého setu podařilo celkem obstojně. Publiku představila svou týden starou skladbu Superplayer a věnovala píseň Drummer všem přítomným bubeníkům mezi fanoušky. Ač byli Storm Orchestra skoro tak energičtí a sympatičtí jako následné hvězdy večera, samotné skladby je celkem snadné zaměnit s jinými kapelami hrajícími stejný žánr. Neurazili, ale nijak neohromili.

Royal Republic se vrátili do Prahy, frontman Adam Grahn zpíval mezi fanoušky

Ohromovat ale ani Storm Orchestra nemuseli, protože to přeci jen byla role určená pro zkušenější Royal Republic. Ti se u nás naposledy otočili loni v červnu na královéhradeckém festivalu Rock for People s tehdy zčerstva vydaným albem LoveCop, ke kterému začínali šňůru. A ta se s nimi vine až do letoška, protože v rámci stejné LoveCop Tour se objevili v lednu 2025 v Praze a budou s ním končit až na podzim.

Jeden by tak čekal, že měsíce koncertování, které absolvovali před vánoční pauzou, a řada měsíců koncertování ještě před nimi, semele kapelu do ohranosti a falešného nadšení na pódiu. Ale to by se spletl. Sto minut vystoupení odsýpalo pocitově stejně rychle jako utíká průměrná píseň Royal Republic – tedy kolem 130 bpm.

Frontman kapely Adam Grahn tentokrát méně řečnil a více hrál. A když už povídal, tak sázel vtipy, které padaly na úrodnou půdu. Na píseň Ain’t Got Time se přesunul Grahn do středu plochy na stání, kde se před ním rozdělili fanoušci na dvě strany jako moře před Mojžíšem. „Takhle vypadá vaše wall of death, stěna smrti? Měli bychom místo toho udělat stěnu lásky a měli byste se líbat, když do sebe naběhnete,“ navrhl zpěvák davu před tím, než vybral fanynku Elišku jako doprovodnou hráčku ke skladbě.

Přirozený šarm, smysl pro humor a chytlavé, nekomplikované písně jsou to, co fanoušky na koncertech Royal Republic tolik let baví. Přesně to kapela doručila, navíc s kouzelnými barvami, chytře zakomponovanými nejen v pódiových světlech, ale také v jedné z Grahnových svítících kytar, bicích Pera Andreassona a blikajícím prstýnku Hannese Irengårda.

Menší klubové podium Royal Republic sluší. Vědí, jak pracovat s davem a využívat možnosti kontaktnějšího vystupování, než jaké by bylo možné v obrovské hale. Po závěrečné RATA-TATA bylo znát, že se jim z pódia vlastně ani nechce, i když z nich lil pot. Při loučení Grahn přiznal, že jarní část tour LoveCop, u jejíhož začátku bylo vystoupení v Polsku a potom v Praze, jim opět ukázala, proč je baví hrát před lidmi. A bylo znát, že fanoušci je uvidí příště rádi znovu.

Text: Natálie Štrbáková, foto: Jana Braunová
Témata: Royal Republic, Adam Grahn, Storm Orchestra, SaSaZu

5,00

čtenáři

hlasuj