LIVE: Showcase festival Nouvelle Prague - to nejlepší ze střední Evropy

Vydáno 06.11.2017 | autor: Lucie Šimůnková

Jedinečná příležitost, která se většinou už nebude opakovat. Showcase Nouvelle Prague je přehlídka toho nejlepšího, co se v Česku, Slovensku, Polsku, Maďarsku a Rakousku za poslední rok urodilo. Kapely mají skvělou příležitost v omezeném čase předvést to nejlepší těm nejvýznamnějších lidem na poli hudebního průmyslu.

LIVE: Showcase festival Nouvelle Prague - to nejlepší ze střední Evropy LIVE: Showcase festival Nouvelle Prague - to nejlepší ze střední Evropy


NOUVELLE PRAGUE
PRAHA
3. - 4. 11. 2017

Jak už jsme zmiňovali v článku věnovaném hudební konferenci, showcase festival je nedílnou součástí Nouvelle Prague. Festival, který nemá v Čechách obdoby. Přes den se všichni delegáti poctivě vzdělávají, tvoří nebo jen neformálně "networkingují". Poté, co skončí program v sálech, je čas na neformální večírek. Oproti loňskému roku, kdy se vše konalo v areálu pivovaru, se večerní program letos přesunul do klubů nedaleko.

LIVE: Hudební konference Nouvelle Prague - Business i zábava v jednom

PRVNÍ ZASTÁVKA - Futurum Music Club

Koncerty začaly po 18.hodině. Každá kapela měla přesně vymezený čas hraní, a to 30 minut. Pro diváky to bylo spíše takové degustační menu, kdy po celkem krátké době mohli vyhodnotit, zda je kapela zaujala, jelikož v krátkém časovém úseku hrála jen ty nejvydařenější věci ze svého repertoáru.

Jako první vystoupila dvoučlenná kapela Cari Cari, kterou zastupuje rakouský label. kapela střídavě žije v Londýně, Hamburku a Melbourne a snaží se z každého města vzít něco, co jejich hudbu obohatí. Na svou vysněnou desku si proto počkali 3 roky. Ovšem stejně jako jejich vystoupení, i deska stojí za to.

Jako druzí vystoupili TolsToys ze Slovenska. Na tuto kapelu upozorňoval speaker úplně prvního panelu, kdy se na konferenci představovali hudební scény daných zemí a každý měl dát tip na něco výjimečného. Tento koncert byl tedy v hledáčku téměř každého. Podívaná to byla zajímavá. Mladá formace z Bratislavy hrající dreampop vystoupí příští rok v rámci festivalu Pohoda a Grape.

Až ze vzdáleného Grónska se přijela do Česka ukázat sympatická folkařka Nive se svou kapelou The Deer Children. Říkají o sobě, že hrají vlastní, hlučné, folkové písně, občas se špetkou vokálního jazzu nebo kovbojských balad a skřítkovskou ozvěnou. Posuďte sami.

Ant Antic z Rakouska se představili jako čtvrtí. Elektronický projekt dvou muzikantů se dá opravdu horko těžko zařadit do daného žánru. Jjednotlivé tracky oscilují mezi ambientem, elektronikou i současným R&B soundem.

Koncert ve Futuru zakončili čeští reprezenti Ghost Of You z Brna. Ti však na Nouvelle Prague nejsou žádnými nováčky. Na showcase festivalu představovali divákům a delegátům svou novou desku Glacier and the City před dvěma lety. Teď se vrátili a zahráli skvělou show! Těšíme se na jejich nové album, které je v očekávání každým dnem. 

POKRAČOVÁNÍ - Famu club

Nově otevřený malý útulný klub ve sklepních prostorách FAMU na začátek uvítal druhého českého reprezentanta Thoma Artwaye. O jeho kvalitách nepochyboval nikdo. Malou nevýhodou byla však kapacita klubu, k pódiu se dostala jen polovina diváků, ovšem zvuk tam byl velmi příjemný.

Poslední se veřejnosti představil sólový elektronicky projekt Mius. Jeho autor pochází z Budapeště a jeho sofistikovaně expresivní vystoupení bylo skvělou tečkou na konec. Multi-umělecký projekt zahrnoval projekce, osvětlení a skvělý zvuk.

Afterparty dohrával mladý rakouský hudebník a tvůrce beatů Monophobe.

SOBOTA V UHELNĚ 

Jak jsme již avizovali v předchozím článku z konference, sobota se nesla ve znamení únavy. Spíše, než divoký večírek byl koncert v Uhelně takový pozvolný a chillový. Delegáti dolaďovali poslední schůzky, výměny vizitek a dalších kontaktů. Ovšem jak zazněli první tóny kapely John Wolfhooker, zbytková energie byla rázem zpět a celý klub najednou jakoby ožil. Musíme konstatovat, že velkou část práce za celkový dojem odvedli mimo jiné také zvukaři. Zvuk byl velice konkrétní a příjemný.

John Wolfhooker nejsou pro české publikum žádnou novinkou. O jejich kvalitách se přesvědčujeme často a můžeme být na ně právem pyšní. Stejně to totiž viděli i zahraniční hosté.

Banjo, tuba, akordeon a klarinet. To je nástrojové obsazení druhé kapely z Polska s názvem Hańba. Originální sestava hrající folk-punk s texty slavných polských básníků.

Delší odmlku pořadatelé vyplnili slavnostním předáváním cen Nouvelle Prague. 

Třetí kapelou byla česká sestava Vanua2 v čele s nepřehlédnutelně charismatickým frontmanem Yannik Tevi, který je ze souostroví Vanuatu. Jeho kapelu tvoří bývalí členové Blue Effect. Není se čemu divit, že je to orpavdu dobře zahraný pop-rock a i v sále sklidili velký úspěch. 

Celý festival pak zakončili 1LFF (čti One LoveFoodFun), česko-slovenská trojice stylově operující na pomezí deep dubstepu a bass music. Živé vokály a elektronická muzika. 

Tajně doufáme, že svůj smysl festival naplní a interpeti tak najdou uplatnění na mezinárodním hudebním trhu. Snad se brzy se všemi setkáme na nějakém z významných festivalů, jejich tvorba totiž za pozornost rozhodně stojí.

text: Lucie Šimůnková, foto: ilustrační

Témata: Nouvelle Prague, showcase, John Wolfhooker, Thom Artway

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít