LIVE: Titáni thrash metalu Slayer se v Praze loučili. Jejich finální sbohem nenechalo nikoho chladným

Vydáno 26.06.2019 | autor: redakce

Dá se říct, že se američtí thrasheři Slayer rádi vracejí do České republiky. Hráli tady mnohokrát jak na festivalech, tak i na sólových koncertech. Avšak tentokrát měla jejich návštěva zvláštní cíl: v rámci svého světového turné se kapela chtěla rozloučit se svými věrnými fanoušky. Spolu s kolegy z "Velké čtyřky" Anthrax dokázala udělat nezapomenutelnou finální tečku.

LIVE: Titáni thrash metalu Slayer se v Praze loučili. Jejich finální sbohem nenechalo nikoho chladným LIVE: Titáni thrash metalu Slayer se v Praze loučili. Jejich finální sbohem nenechalo nikoho chladným


SLAYER, ANTHRAX
TIPSPORT ARÉNA, PRAHA
25. 6. 2019

V lednu minulého roku jsme se dozvěděli, že Slayer plánují velké celosvětové turné, které by mělo ukončit jejich hudební dráhu. Byla to smutná zpráva, která ale měla svoji pozitivní stránku, protože hned bylo jasné, že nás čeká něco opravdu velkého. A Slayer nezklamali. Jako místo pro rozloučení s českými fanoušky si vybrali Tipsport Arénu, kterou se organizátorům podařilo téměř zaplnit. Předskokany byli neméně věhlasní Anthrax, jejichž vystoupení by se dalo označit za samostatný koncert navíc, který jsme měli možnost slyšet, aniž bychom museli kupovat další lístek. Marketingová strategie 1+1 se opravdu vyplatila.

FOTOREPORT: Slayer při své rozlučce spolu s Anthrax pořádně rozpálili Tipsport arénu

Poslední šňůra, pokud je skutečně myšlena vážně, klade velké nároky na jakoukoli kapelu. Dlouholeté zkušenosti nikdy nezaručí, že každá show bude dokonalá a nezapomenutelná, ale možnost napravit chyby a potěšit zklamané fanoušky v dalším roce už prostě není. Skupina musí vsadit všechno, aby nepoškodila vlastní jméno, na kterém pracovala desítky let. A musíme říct, že Slayer tento závod opravdu vyhráli.Přesně v osm hodin zhasla všechna světla a přes celou arénu se ozvala klasická hitovka Iron Maiden The Number of the Beast. Lepší začátek snad nemůže být. Anthrax začali svoje vystoupení třicet let starou, ale pořád energickou Caught in the Mosh, aby nastolili atmosféru. Na rozdíl od Slayer byl jejich set poměrně krátký, ale bylo by chybou tvrdit, že málo intenzivní. Pražské publikum sice trochu chladně reagovalo na pokusy frontmana Joeyho Belladonny o vyvolání jakékoliv reakce, ale na konci show čekal kapelu bouřlivý potlesk. Anthrax připomněli fanouškům klasický zvuk osmdesátkového thrash metalu a byli za to pořádně odměněni.

Slayer čeká loučení s Prahou: TOP 7 důvodů, proč na ně budeme vzpomínat

Slayer nepotřebovali žádné písně pro ohlášení jejich nástupu: svůj set začali rázným trackem Delusions of Saviour z jejich posledního, ano, opravdu posledního alba Repentless. Oproti Belladonnovi není Tom Araya moc upovídaný - fanoušci se mohli dočkat jen rychlého poděkování mezi skladbami a otázky, jestli všichni vědí, co znamená payback. To však nikomu nevadilo, protože všichni soustředěně fotili a natáčeli kulisy. Je nutné zmínit, že koncertní scénografie byla opravdu pozoruhodná - diváci se kochali obrovskými svítícími obrazy, které se nenápadně měnily během krátkých pauz, hořícími pentagramy a úchvatnou ohnivou show.


ŽÁDNÉ BALADY A POMALÁ TEMPA

Již v popisu události stálo, abychom nečekali žádné akustické balady a pomalá tempa. A Slayer tento slib skutečně dodrželi. Setlist se skládal jak z nových tracků, tak i ze starých písní, které někteří fanoušci poslouchali v mládí. Avšak nálada byla stejná, tempo zůstalo beze změny. "Zabijáci" Slayer dokázali, že i po skoro čtyřiceti letech mohou překvapit a uchvátit svoje fanoušky.

Vystoupení vyvrcholilo kontroverzní písní Angel Of Death doprovázenou ještě větší ohnivou show. Publikum se i po doznění posledních akordů ještě dlouho nemohlo uklidnit, protože nikdo nechtěl uvěřit, že to je opravdu konec. Členové kapely patrně sdíleli stejný pocit.

Následovalo dlouhé loučení, ale nakonec všichni odešli ze scény až na Toma Arayu, který se dlouze díval na řvoucí dav, jako kdyby se chtěl rozloučit s každým fanouškem osobně. Za celou dobu neřekl ani slovo, jen na konci vzal papír s připravenými českými výrazy pro loučení a dal všem českým fandům poslední sbohem. Ano, sbohem, Tome, a díky.

text: Vadim Kuskov, foto: David Webr

Témata: Slayer, Anthrax, Tom Araya

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít