Metalové léto v Česku: Ženou se k nám Black Sabbath, Iron Maiden, Megadeth i Slayer

Vydáno 12.06.2016 | autor: redakce

V pátek 13. února 1970 vydali Black Sabbath své první album. V té době jste si mohli nechat jedině zdát - pokud jste vůbec byli na světě - že by zavítali i do Československa. Naštěstí už nějakou dobu může tuzemský metalový fanoušek vybírat z téměř neomezené nabídky koncertů a stejné to bude i letos v létě. Připravili jsme pro vás přehled deseti koncertů, které by žádného obdivovatele metalu neměly minout. 

Metalové léto v Česku: Ženou se k nám Black Sabbath, Iron Maiden, Megadeth i Slayer Iron Maiden přiletí v červenci do Česka svým obřím letounem

KORN
15. 6., Aerodrome festival, Tipsport Arena, Praha

Členové skupiny Dolores Clan kdysi prohlásili, že moment, kdy k nám přijedou Korn, bude důkazem toho, že ve světě nastal konec nu-metalu. Zatímco na pražský klan si dnes vzpomene málokdo, Jonathan Davis se svými kumpány křižuje svět vesele dál. Byť jimi proslavený styl už skutečně neudává trendy, i u nás mnohokrát dokázali, že jejich pecky v sobě mají stále dostatek energie. Slibovaný návrat ke starému zvuku se sice na desce The Paradigm Shift nekonal, a to ani navzdory opětovné přítomnosti Briana Welche, ale většina příznivců se stejně nejvíc těší na prověřené songy Blind, Falling Away From Me, Freak On A Leash nebo Got The Life.

Festival v hale: Pražský Aerodrome s Korn a Bring Me The Horizon se přesouvá do Tipsport arényBLACK SABBATH
30. 6., O2 arena, Praha

Zatímco mysl všech školáků zalije pocit absolutního blaha, fanoušci metalu budou mít pocity minimálně rozporuplné. Ti šťastnější alespoň vyrazí s cennou vstupenkou v ruce do hlavního města. Ovšem s pocitem, že jedna z nejdůležitějších kapel rockové historie pomalu končí. A pokud se nestane něco nečekaného, u nás vystoupí definitivně naposledy. Absence Billa Warda určitě zamrzí. Nicméně s ohledem na množství personálních změn, kterými skupina prošla, je úspěchem i to, že zakládající sestava bude zastoupena ze tří čtvrtin. Drtivou většinu setlistu od začátku turné tvoří skladby z prvních tří alb, tedy Black Sabbath, Paranoid a Master Of Reality.

Na co se těšit v červnu: Před prázdninami přijedou Black Sabbath, Paul McCartney, Korn, Muse i Iggy Pop

TRIVIUM
1. 7., Rock Café, Praha

Poslední dvě české návštěvy Trivium byly ve znamení festivalů (2013 Brutal Assault a 2014 Basinfirefest). Aktuální CD Silence In The Snow se rozhodli představit v komornějším klubovém prostředí. Frontman Matt Heafy, jediný zákládající člen současné sestavy, stál u zrodu kapely v roce 2000. Takže byť jsou Trivium stále vnímáni jako ti relativně mladší, o žádné nezkušené nováčky se již dávno nejedná. S tím tak trochu souvisí i výtky části fanoušků, kterým se zdá, že novější tvorba je oproti minulosti zbytečně uhlazená. Což by ovšem neměl být případ živelněji pojatého koncertního provedení.

BULLET FOR MY VALENTINE
3. - 5. 7., Rock For People, Hradec Králové

Skupina se na královéhradecký festival vrací po pěti letech. Matt Tuck se svými spoluhráči vzbuzují rozporuplné reakce. Zatímco někteří - zejména mladší - posluchači vidí ve čtveřici nástupce těch největších metalových kapel, kterým je souzeno vyprodávat stadióny, kritici podobné nadšení většinou ani zdaleka nesdílejí. Nejinak tomu bylo i v případě loňské desky Venom, i když například uznávaný britský magazín Kerrang! nahrávku ocenil velmi lichotivým hodnocením 4/5. Pravda bude nejspíš někde uprostřed. Každopádně se zdá, že kapela zatím zcela nenaplnila značná očekávání vkládaná do BFMV v úvodu jejich kariéry.

IRON MAIDEN
5. 7., Eden Arena, Praha

Přestože Kerry King zkritizoval "Železnou pannu", že žije ze svých dávných úspěchů, většině fanoušků to soudě dle stále parádní návštěvnosti koncertů buď nevadí, nebo tento názor společně s kytaristou Slayer nesdílejí. Jakkoliv může některým příznivcům poslední nahrávka připadat až příliš rozmáchlá, těžko může někdo Harrise a spol. obvinit z toho, že hrají od první desky stále to samé. Na aktuálním turné, které je pojmenované podle posledního alba The Book Of Souls, kapela pravidelně přehrává šest tracků z novinky, což není vůbec málo. K tomu si přidejte hlas Bruce Dickonsona, jednoho z nejlepších metalových frontmanů všech dob. Stále ještě váháte, zda si uděláte výlet do Edenu?

vložte odkaz, text nemažte

VENOMOUS CONCEPT
13. - 17. 7., Obscene Extreme, Trutnov

V sestavě této brutální smečky najdete Dana Lilkera, baskytaristu, který stál u zrodu legendárních Anthrax a v současné době se realizuje v rámci Nuclear Assault. Dalšími výtečníky v této partě jsou Shane Embury nebo Danny Herrera, jejichž základnou jsou Napalm Death. Nemusíte se obávat, že pánové se v rámci svých hlavních kapel dostatečně vyřádí a tato "bokovka" jim poslouží ke zklidnění. To by si museli najít jiný festival. Venomous Concept míchají grindcore a hardcore punk se zběsilostí sobě vlastní. Skupina se po delší době připomněla novým albem Kick Me Silly - VC III. Tato kolekce obsahuje i track nazvaný Fucked In The Czech Repub.

MEGADETH
14. - 17. 7., Masters Of Rock, Vizovice

Masters Of Rock byl vyhledávaný zejména fanoušky melodičtějších odnoží metalu. I letos je ale do programu zařazeno několik kapel, které byste čekali spíš na jiných akcích. Vybrat z pestré nabídky vizovického festivalu jen pár zástupců je složité i jednoduché zároveň. Dave Mustaine okysličil svůj band a novinkou Dystopia dal vzpomenout na to nejlepší z katalogu, který "MegaDave" systematicky rozšiřuje už přes 30 let. Vždyť třeba magazín Metal Hammer album ohodnotil známkou 9/10, chválili jsme ho i u nás na iREPORTu. Podle zveřejněného harmonogramu budou Megadeth festival zavírat a k dispozici dostanou 90 minut.

Bubeník Nick Menza a jeho životní příběh: Od Megadeth přes jazz až ke smutnému konci na pódiuSLAYER
14. - 17. 7., Masters Of Rock, Vizovice

Slayer se do České republiky vracejí po dvou letech. Zatímco aktuální sestavu už měli fanoušci možnost vidět, skladby z loňského alba Repentless uslyší živě poprvé. V programu má čtveřice vyhrazených - stejně jako Megadeth - důstojných 90 minut, takže Tom Araya bude mít dost času nejen na představení písní z posledního CD, ale může patřičně potrápit hlasivky i při klasikách South Of Heaven, Raining Blood nebo Angel Of Death. Přestože Kerry King kritizuje ostatní, ani jeho formace se pochopitelně neubrání tlaku svých příznivců a přehrává letité a mnohokrát slyšené hity.

SATYRICON
10. - 13. 8., Brutal Assault, Josefov

Satyr loni vyděsil své fanoušky oznámením, kterak mu lékaři našli v hlavě nádor. Jelikož Satyricon opět koncertují - v únoru zahráli v Oslu, v březnu ve Švédsku a v plánu jsou i další akce - věřme, že je vše v pořádku. Podle dřívějších prohlášení měli Norové v plánu oslavit 20 let od vydání výtečného CD Nemesis Divina. A jak jinak, než přehrát jej na turné celé, tedy včetně hitu Mother North. Můžeme jen doufat, že od tohoto záměru neupustí ani v rámci zkráceného festivalového vystoupení. Navnadit se můžete zatím jejich loňským živákem Live At The Opera. Nicméně skupina pouze nebilancuje, ale pracuje také na novém albu.

MINISTRY
10. - 13. 8., Brutal Assault, Josefov

Al Jourgensen v minulosti oznámil konec Ministry, který byl později odvolán. Následně byla nahrávka z roku 2013 From Beer To Eternity označena za definitivně poslední. To zatím platí, jelikož studiově se Jourgensen letos realizoval v rámci nového projektu Surgical Meth Machine. Není první ani poslední, komu se do hudebního důchodu nechce. Proč také spěchat? Vždyť Ministry patří mezi nejvýraznější představitele industriálního metalu. Tudíž jsou do jejich koncertu vkládána značná očekávání. Nic na tom nemění ani skutečnost, že do historie kapely se zapsalo tolik hudebníků, že už si na všechny nemůže vzpomenout ani sám frontman.Text: Tomáš Rumler

zavřít