Bubeník Nick Menza a jeho životní příběh: Od Megadeth přes jazz až ke smutnému konci na pódiu

Vydáno 28.05.2016 | autor: redakce

Úmrtí bývalého bubeníka americké heavy metalové legendy Megadeth Nicka Menzy bylo přesně v duchu rock'n'rollu - letos 21. května zkolaboval na pódiu během losangeleského vystoupení své skupiny OHM. Nic na tom nemění skutečnost, že se v posledních více než deseti letech věnoval spíše jazzové muzice. Menzovi nepomohla ani rychlá pomoc posluchačů a přivolaných lékařů v klubu. Pravděpodobnou příčinou skonu jednapadesátiletého hudebníka byl infarkt. Očití svědci listu The Guardian sdělili, že se Menza náhle při koncertu zhroutil během třetí písně.

Bubeník Nick Menza a jeho životní příběh: Od Megadeth přes jazz až ke smutnému konci na pódiu Nick Menza miloval koncerty, ale cestování po světě s Megadeth ho zmáhalo

Smrt si říká rock'n'roll (246.) - Nick Menza

"Všichni víme, že Nick Menza byl jedinečný bubeník, ale byl to také důvěryhodný přítel, veselý společník, stejně jako velmi milující táta. Jsem smutný, že jsem ho letos vůbec neviděl," uvedl bývalý kytarista Megadeth Marty Friedman"Okamžitě se mi zastavilo srdce," napsal Mustaine na facebook ve čtyři ráno hned poté, co se od svého syna dozvěděl o smrti svého bývalého spoluhráče.

Zemřel Nick Menza. Bývalý bubeník Megadeth zkolaboval při vystoupení, bylo mu 51 let

DRŽÁK V MEGADETH

Jako člen Megadeth vydržel Menza za bubny nejdéle ze všech bubeníků. V kapele působil od roku 1989. Podílel se mimo jiné na vzniku pěti alb skupiny včetně desky Rust In Peace, která je považována za vrcholný výtvor Megadeth. Hrál i na známém albu Youthanasia, jehož obal způsobil formaci potíže. Je na něm žena, která na prádelní šňůru věší za prsty na nohou batolata. V některých zemích cenzura desku zakázala.Jedním z důvodů jeho odchodu (podle některých verzí vyhazovu) z kapely byla únava z kočovného života hudebníka na nekonečných turné. Menza mluvil o problémech, které přinášel 'normální' život poté, co se vrátil z dlouhých cest domů. "Přijedete domů a jste v šoku... Je to jako jít do války, a pak se zase vracet do společnosti. Ta si žije svým klidným životem, zatímco vy se pohybujete z místa na místo, každý den jiná města, potkáváte různé lidi," uvedl Menza, který měl podle svých slov na turné rád jenom necelé dvě hodiny denně strávené na jevišti.

vložte odkaz, text nemažte

Poté, co v roce 1998 odešel od Megadeth, začal se věnovat jazzu. Do skupiny, kterou problematický zpěvák a kytarista Dave Mustaine založil poté, co byl pro alkoholismus vyhozen z Metalliky, se krátce vrátil v roce 2004. Jako člen Megadeth, kteří jsou označování jako pionýři thrashmetalového hnutí společně se zbytkem "velké thrashové čtyřky" Metallica, Slayer a Anthrax, se Menza v České republice představil v roce 1995 v Malé sportovní hale na pražském Výstavišti. Na dalších tuzemských vystoupeních Megadeth v roce 2010 v Milovicích na Nymbursku na festivalu Sonisphere a o rok později v pražské O2 areně už chyběl.

ZA BUBNY UŽ JAKO DÍTĚ

Syn jazzového hudebníka Dona Menzy začal hrát na bubny už v předškolním věku. Vliv na něho měli hudebníci jako Buddy Rich, Jeff Porcaro nebo Louie Bellson. Profesionální kariéru zahájil ve věku 18 let v kapele Rhoads. V konkurzu do legendárních Slayer ho později porazil bubeník Dave Lombardo. V Megadeth dlouho konkurenci neměl.
Menzův odchod v roce 1998 nebyl zcela bezproblémový. Během turné na podporu alba Cryptic Writings musel být hospitalizován kvůli problémům s kolenem. Kapela nezrušila koncerty, ale najala Jimma Degrassa jako dočasnou náhradu. Později se DeGrasso stal oficiálním bubeníkem Megadeth.

RECENZE: Megadeth změny v sestavě svědčí

Menza uvedl v několika rozhovorech, že zatímco se v nemocnici zotavoval z operace kolena, zavolal mu Mustaine, aby mu řekl, že o jeho služby už nestojí. V návaznosti na reedici celého katalogu Megadeth byl Menza v roce 2004 vyzván, aby se s kapelou smířil. Po zkouškách byl však nahrazen Shawnem Droverem. Mustaine to zdůvodňoval tím, že Menza nebyl fyzicky připraven na chystané americké turné.

STESK PO DAVECH V HLEDIŠTI

Členové Megadeth v současné době přemýšlejí nad způsobem, jak vzdát hold Menzovi a pomoci jeho ženě a dvěma synům. Frontman Mustaine plánuje benefiční koncert, kterého by se mohli zúčastnit bývalí členové skupiny. "Nyní je čas připomenout všem Nicka a jeho skvělé výkony," řekl Mustaine, který však měl s Menzou, stejně jako s většinou členů Megadeth, velké spory. "Na rozdíl od všeobecného názoru jsme si byli s Nickem velmi, velmi blízko," prohlásil Mustaine s tím, že stejně jako jejich náklonnost byla větší, než tomu bývá obvykle, tím hlubší byly jejich rozpory. "Několikrát jsme diskutovali o jeho případném návratu do kapely, ale z různých důvodů k tomu nikdy nedošlo. Byli jsme po celou dobu v kontaktu a on zůstal velkým přítelem," nechal se slyšet Mustaine.

"Stýská se mi po hraní před velkými davy," povzdechnul si Menza v rozhovoru dva týdny před svou nečekanou smrtí. Snad se mu přání splní alespoň v rockovém nebi.

Roman Jireš

zavřít