RECENZE: Film The Cure - Anniversary 1978-2018 Live in Hyde Park London vás zavede do první řady senzačního koncertu

Vydáno 12.07.2019 | autor: Aleš Harazim

Chtěli byste vědět, jaké by to bylo, kdybyste se ocitli na výročním koncertu The Cure v londýnském Hyde Parku v první řadě? Tenhle film vám to dokáže docela dobře zprostředkovat. Dokonce tak, že lidé v kině zapomínají, že nejsou na skutečném koncertě.

RECENZE: Film The Cure - Anniversary 1978-2018 Live in Hyde Park London vás zavede do první řady senzačního koncertu RECENZE: Film The Cure - Anniversary 1978-2018 Live in Hyde Park London vás zavede do první řady senzačního koncertu

The Cure

Anniversary 1978-2018 Live in Hyde Park London

Režie:
Tim Pope

137 min

Distributor: Aerofilms

Speciální koncert v Hyde Parku v Londýně byl naplánován téměř na den přesně 40 let od prvního vystoupení The Cure v Crawley, což je město na jihu Anglie ležící 45 kilometrů od Londýna. Tam se začala psát bohatá historie kapely. Na výročním koncertu 1978-2018 se tedy převážně vzpomínalo. Na hity, na začátky. A to všechno natáčel dlouholetý spolupracovník skupiny, Tim Pope, na šestnáct kamer ve 4K rozlišení. Výsledek je teď v kinech.

LIVE: The Cure potvrdili výjimečnou pozici u českých fanoušků

Je zajímavé, že ačkoli se koncert natáčel už v roce 2018, skupina hrála velmi podobný setlist jako před týdnem na festivalu Glastonbury. Ten má svojí logiku, protože The Cure začínají pomalu a postupem času zrychlují, jsou se zapadajícím sluncem intenzivnější a rychlejší. A úplně nakonec v rámci půlhodinového přídavku přicházejí ty největší hity. Prostě to tak funguje a projevovalo se to i u diváků v kinosále.

Zpočátku si všichni lehce poklepávali nohama, ke konci už hlasitě tleskali, pískali a pokřikovali, jako by je měl reprodukovaný Robert Smith slyšet. Až tak dokáže filmový koncert strhnout, zejména s dobrým audio vybavením sálu, kdy slyšíte koncertní hlahol všude kolem vás.

RETRO: Reportáž z koncertu The Cure poprvé v Čechách v roce 1996

Celý film je krásná ukázka toho, jak to i po čtyřiceti letech skupinu baví, ale i toho, jak dokáže člověka pohltit mohutný zvuk jejich songů. Nebo toho, že mají jednu z nejvýraznějších baskytar (Simon Gallup zvolil pro Hyde Park růžovou). Chvíli sice trvá, než se to rozjede, ostatně Robert Smith v jednu chvíli říká, že mu to slunce bere téměř všechnu energii, ale po západu i režisér Tim Pope více stříhá a více si hraje s vizuální stránkou záznamu.

A když nám Robert Smith řekne - “Je sice jinej den, ale what the hell…” - a spustí Friday I’m in Love, má nás prostě v hrsti všechny.

Text: Aleš Harazim

Témata: The Cure, Anniversary 1978-2018 Live in Hyde Park London, Hyde Park, film, recenze

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít