VIDEOROZHOVOR: DJ Tráva: Hudba je dobrá podle toho, jak dobrý je její záměr

Vydáno 04.02.2016 | autor: iREPORT

Legendární DJ Tráva oslaví v pátek 5. února v pražském klubu Roxy už svoje 51. narozeniny. Poté se představí i němečtí Kollektiv Turmstrasse. "Kdo zaváhá, je trubka," vzkazuje svérázný DJ, který se v rozhovoru rozpovídal i o svých problémech s drogami, těžké autonehodě nebo fašistické hudbě. 

VIDEOROZHOVOR: DJ Tráva: Hudba je dobrá podle toho, jak dobrý je její záměr DJe Trávu jsme zastihli v dobré náladě

"Žiju momentálním okamžikem, myslím si, že budu hrát, dokud mi budou sloužit uši a nohy," uklidňuje DJ Tráva své příznivce. Do důchodu se tedy určitě nechystá.

"Když jsem v nemocnici rok ležel a čuměl do stropu, uvědomil jsem si, co chci a co nechci," říká o své závažné autonehodě z roku 2004. Ta ho na dlouhé měsíce vyřadila z běžného života. "Není žádný tajemství, že v té době jsem byl na drogách. Ten způsob života ve mně způsobil až deprese," přiznává dnes s odstupem.

Elektronická zima v Roxy: Diváky rozehřejí Fred V & Grafix, Kollektiv Turmstrasse nebo London Elektricity

 "Dnešní Djové víc pracují na svým PR, než aby seděli u compu a dělali hudbu," vyjadřuje skepsi k dnešnímu propojení hudby s byznysem. Takový přístup podle něj není správný. Víc o tom řekl v následujícím videu. 

A co si myslí o komercializaci hudební scény? "Každá hudba je dobrá, pokud je dobrý její záměr. Pokud už tu hudbu dělám se špatným záměrem - kvůli výdělku, nasrání lidí nebo potlačování práv jiných, je to špatně," vysvětluje svůj postoj. "Nejde jen o komerci, týká se to třeba i fašistických kapel," dodává pro objasnění.

Legenda české scény DJ Tráva oslavil v Roxy padesátku

V sílu elektronické hudby ale DJ Tráva pořád věří. "Elektronická hudba má šanci nás léčit, třeba rock'n' roll je pro mě mrtvý - ideologicky i spirituálně," říká. "Musí se to ale dělat vnitřně zodpovědně, a ne způsobem 'po nás potopa'." Prozradil nám ještě jednu dobrou zprávu - chystá totiž novou desku. "Myslím si, že bude ještě letos," říká. Co (nejen) o ní prozradil víc, se dozvíte ve videu níže.

Na závěr nezapomněl DJ Tráva pozvat na páteční noc v Roxy. Vedle Trávy se představí i němečtí Kollektiv Turmstrasse. Jejich styl balancuje mezi minimalem, deep housem a atmosférickou elektronikou. Funguje prý skvěle jak při domácím poslechu, tak především v klubovém prostředí. "Kdo zaváhá, je trubka," vzkazuje legendární DJ bez dalších řečí.

Jarda Hudec, foto a video: Jaroslav Noska

zavřít