Iva Pazderková interview: Moderování Žebříku s Jakubem Kohákem? To bude jízda!

Vydáno 05.12.2016 | autor: Hana Bukáčková

S velmi populární a v poslední době i diskutovanou Ivou Pazderkovou jsme se sešli nejen proto, že společně s Jakubem Kohákem 10. března odmoderuje vyhlášení výsledků ankety Žebřík v Plzni. Zabředli jsme do témat nového alba, televizní show Tvoje tvář má známý hlas, nedávného Českého slavíka i její herecké profese. 

Iva Pazderková interview: Moderování Žebříku s Jakubem Kohákem? To bude jízda! Iva Pazderková na fotografii ke svému novému albu. Foto: Roman Černý

Scházíme se pár dní po vyhlášení Českých slavíků, kdy jste se při vyhlašování druhého místa Tomáše Ortela zvedla a odešla ze sálu, jaký máte na celou věc názor?
Zvedla jsem se proto, že jsem nechtěla kazit atmosféru v sále. Tomáš Ortel mi je naprosto lhostejný, respektive jeho hudba. Ale neztotožňuji se s člověkem, který na rozdíl od toho, co tvrdí, podněcuje rozdělení společnosti. Slavík je odrazem ryzího fanouškovství, sice je to sporné, ale on tu fanouškovskou základnu má. A mě mrzí, že společnost je takto naladěná. Nějakým způsobem jsem se s tím nedokázala vyrovnat tak, že zůstanu v klidu sedět. Měli bychom se naladit na jinou notu, protože strach a agrese nejsou dobrými rádci.

ROCKBLOG: Český slavík = anketa popularity zpívajících celebrit a obskurností. Chybí už jen Olivie Žižková

Co si myslíte o této skomírající anketě, měla by pokračovat, nebo byste byla spíš pro její zrušení?
Je to těžká otázka, zda a jak ji zachovat, ale na druhou stranu mi přijde, že má své oprávněné místo. Umělcům dávají práci lidi, kteří absorbují jejich umění. A měli by mít možnost takhle vyjádřit svou podporu. Člověk dostane instantní sebereflexi. Myslím, si, že tenhle ročník byl díky Ondrovi Sokolovi zábavný. Anketa by si ale zasloužila, aby dostala větší koule.

Nedávno skončila druhá série zábavného pořadu Tvoje tvář má známý hlas. Vy jste byla v obou sériích, předtím jako soutěžící, nyní jako porotkyně a herecká koučka, která role se vám nejvíc líbila?
Jsem herečka, takže mi určitě vyhovovalo více být soutěžící. Na druhou stranu v roli koučky jsem mohla zužitkovat to, čím jsem si v první řadě prošla. A navíc mi tahle pozice ulehčila samotné porotcování, protože jsem měla možnost vidět rozdíl mezi prvním seznámením soutěžícího s přiděleným interpretem a finálním vystoupením o pár dnů později. A to je pokaždé úžasný zážitek. Navíc naživo to bylo asi stokrát silnější než na obrazovce.


Foto: Tomáš Klíma

Během show jste změnila výrazně barvu vlasů, co Vás k tomu vedlo?
Prostě jsem chtěla změnu. A měla jsem jasno. Za poslední rok jsem měla na sobě od modré, šedé, po duhovou snad všechny barvy. Teď padla volba na rezavou, kterou jsem na hlavě neměla tak patnáct let.

MÁM NAD MÓDOU NADHLED

Hezky se oblékáte, připadáte si jako módní ikona?
Ne. (smích) Připadám si spíš jak člověk, co má nad módou zdravý nadhled. Mám ji moc ráda a baví mě, ale přijde mi směšné ji brát smrtelně vážně. Na druhou stranu mám ráda dodržování předepsaného oblečení pro určitý typ příležitostí. Tím, že to dodržíte, vzdáváte úctu lidem, kteří tam jsou, i té akci samotné. Je to určitý rituál snoubený s tradicí a to mě moc baví.

Až díky Tváři jsem vás zaregistrovala jako zpěvačku, nyní vydáváte své druhé album, které už máte pokřtěné, proběhl křest podle vašich představ?
První album jsem ani "nepíárovala", tak to možná bude tím. (smích) Křest byl snad ještě lepší, než jak jsem si ho představovala. Byl to fakt krásný koncert, ze kterého žiju ještě doteď. Moc se to povedlo… ono to snad ani nejde jinak, když kolem sebe mám tak výborné muzikanty. (pozn.redakce: Roman Vícha - bicí, Jan Steinsdörfer – klávesy, Josef Štěpánek – kytary, aranže, Jaromír Honzák – basa, kotrabas) A také na koncert i na desku mám zatím pozitivní ohlasy, z čehož mám obrovskou radost.

 Iva Pazderková pokřtila druhé album v Jazz Docku, zpívá na něm i Tomáš Klus

Deska má netradiční název, který je složeninou všech deseti písniček, co se objevují na albu. Proč jste se rozhodla pro takový dlouhý název?
Tak to bývá, když dlouho vymýšlíte název a pak se na to s odpuštěním vyserete. (smích) Přívlastky jako názvy písní mají tu vlastnost, že ve vás evolukují určité očekávání, i když odpovídají obsahu písně třeba jen okrajově. Například Krabičková zní jako píseň o dietě, ale je to píseň o člověku, který má svůj život v krabičce a bojí se cokoliv do něj pustit. Takže ano, dieta, ale jako metafora. Navíc nemám ráda dlouhé a komplikované názvy.

VÍRA JE PRO MĚ DŮLEŽITÁ

Jaké použité přídavné jméno vás vystihuje?
Z těchto samo o sobě asi žádné. Ale momentálně se cítím jako "šťastná unavená".

V písni Šťastná mě překvapil závěr, kdy končíte modlitbou, proč?
Ta píseň je o chvílích strávených na statku u mých prarodičů v Uherském Hradišti, kam jsem jezdila na prázdniny. Babička nás vychovávala v katolické víře a právě ona mě naučila "andělíčka". Tou modlitbou jsme končili každý den, tak jsem ji s babičkou natočila, víra je pro mě důležitá, jakkoliv mám výhrady ke zkostnatělosti katolické církve.


Obal nového alba Ivy Pazderkové

V písni Tvá hostuje Tomáš Klus, jak došlo ke spolupráci?
Když jsem píseň napsala, společně s Josefem Štěpánkem jsme usoudili, že by to byl hezký duet, a vlastně jediný, kdo mě napadl, byl právě Tomáš. Jeho projev a tvorba mě nesmírně baví. Jelikož jsme kamarádi, tak jsem se ho bála oslovit, aby nebyl povinován jako kamarád a aby to nevypadalo, že se chci vozit po jeho úspěchu. On ale píseň poslechl a nádherně ji se mnou nazpíval. Moc si toho vážím.

Vy jste autorkou alba?
Jsem autorkou všech textů i hudby kromě textu k písni Černý šál, jehož autorem je A. S. Puškin, proto ani není v názvu desky.

V některých pasážích mi připomínáte Radůzu, setkala jste se s tímto přirovnáním?
Jéje, to jste druhá, co mi to říká. To je pro mě obrovská lichotka. Ale snad to Radu nenaštve, ona je na rozdíl ode mě geniální muzikantka a textařka, kterou obdivuji, a já jsem takový nadšený amatér.

Pojedete turné k desce?
Udělám maximum pro to, abychom klubové turné jeli, ale důležité je, aby někdo chtěl přijít. (úsměv) Jsem si vědoma toho, že je veliký rozdíl mezi rolemi, ze kterých mě lidé znají, a mezi mnou samotnou. Tahle deska, stejně jako ta první, je čistě autobiografická. Nejbližší koncert mě teď čeká 7. 12. v O2 areně s Pražským výběrem, u kterého už tři roky hostuji. Splněný sen...

VIDEO: Michael Kocáb, Iva Pazderková a Jiří Hrubeš na plese příšer

JEDNOU MĚ LIDÉ ODSTRKOVALI, ABY SE DOSTALI K JÍDLU

Vydala jste netradiční klip k písni Horská, proč právě tato nekonvenční forma?
Původně jsem klip k ní chtěla točit na horách jiným způsobem, ale souhra okolností náš původní záměr změnila. Šli jsme na Sněžku a byla velká mlha, zima a vítr. Při výstupu jsme nádherně namrzli a to nás inspirovalo natočit klip tak, jak je. Beznadějně zmrzlá žena, marně čekající na štěstí.

Budou následovat další klipy?
Určitě k Dospělé. Zrovna včera jsem ho vymyslela. A ráda bych i k Tvé.


Iva Pazderková a Jakub Kohák budou 10. března moderátory vyhlášení výsledků ankety Žebřík v Plzni. Foto: Tomáš Klíma

Na jakém nejzajímavějším místě jste hrála?
Stand up jsem dělala i v čističce. A nikdy nezapomenu ten v Tančícím domě pro jednu firmu, kde zároveň se začátkem mého stand upu otevřeli raut, který byl... přímo za mnou... lidé mě odstrkovali, aby se dostali k jídlu. (smích)

SOUTĚŽ o 3 x 2 VIPka na Žebřík!

Kde vás fanoušci můžou jako herečku vidět?
V Divadle Na Fidlovačce, kde jsme 2. 12. měli premiéru Snu noci svatojánské, mezi má nejoblíbenější představení tam patří i Tři holky jako květ a Babička. A hostuji i v karlínském divadle v Addams Family a samozřejmě jezdím s partou Na stojáka.

10. března budete s Jakubem Kohákem moderovat vyhlášení hudebních cen Žebřík, na co se ve vašem podání mohou příchozí těšit?
Netuším. Já s Jakubem, to nikdy nemůžete vědět, co vás čeká. Asi něco jako psychotronická, neadekvátní, minimalisticky opulentní kakofonická moderace. Prostě se těšte, bude to jízda.

VIDEO: Tomáš Klus byl cenou ze Žebříku nadšen, Ewa Farna dostala i pivo

Co byste vzkázala našim čtenářům a potenciálním hlasujícím?
Ať se jim daří nacházet v hudbě úlevu, katarzi, radost a sdílení. A klidný, láskyplný advent přeju.

text: Hana Bukáčková, foto: Roman Černý (promo), Tomáš Klíma (rozhovor)

Témata: Iva Pazderková, Jakub Kohák, Tvoje tvář má známý hlas, Horská, Tomáš Klus, Pražský výběr, Žebřík

zavřít