Jorge Blanco interview: Mým vzorem je Freddie Mercury

Vydáno 17.12.2017 | autor: Lucie Šimůnková

Mexický herec a zpěvák Jorge Blanco je hvězdou především teenagerského světa. Může za to hlavní role v seriálu Violeta z produkce Walta Disneye. Seriál po celém světě sledovaly miliony fanoušků. Pětadvacetitelý zpěvák nyní připravuje vydání debutového alba a evropské klubové turné, které bude mít svou zastávku 20. března v Praze. Proč se žánrově zařazuje mezi funk, soul a pop? Kdo je jeho hudební vzor? Proč se jeho doprovodná kapela pojmenovala podle Jamese Browna a kdo je jeho ikona současné hudební branže? To vše v exkluzivním rozhovoru.

Jorge Blanco interview: Mým vzorem je Freddie Mercury Jorge Blanco interview: Mým vzorem je Freddie Mercury

Plánuješ vydat své první debutové album. Jaké bude?
Na album momentálně pilně pracujeme a věřím, že jsme na dobré cestě. Vydali jsme první tři písničky, které jsou dost populární na sociálních sítích. Snažím se najít svůj vlastní zvuk, chci, aby si lidé zapamatovali, že takto zní Jorge. Všechnu hudbu i texty se snažím psát sám. Chci, aby tomu tak bylo i nadále. Jde o vyjádření sebe sama. První ukázky z alba bychom mohli škatulkovat jako fúze popu, soul funku i r'n'b. Určitě chci mít na albu také pomalejší věci, temné skladby i rockové pecky.

Takže jsi nejen interpret, ale i sám sobě skladatel?
Ano, jsem. Neříkám, že na albu budou jen moje písně, ale většina z nich určitě.

LIVE: Queen a Adam Lambert předvedli v Praze megalomanskou show, nechyběla vzpomínka na Mercuryho

Existují pro tebe muzikanti, kteří tě inspirují? Kteří tě formují, ukazují ti směr?
Určitě ano. Moji rodiče v Mexiku vždycky poslouchali anglicky znějící hudbu. Vyrostl jsem tedy na Elvisovi, Jamesi Brownovi a hodně taky na Queen. Freddie Mercury je ikona, byl to fantastický muzikant a osobnost. Pokud bych měl mluvit o těch novějších, tak velmi respektuji Justina Timberlakea. Skvělý zpěvák, výborný tanečník a herec. Kdybych jednou byl jako on, nebudu se zlobit

Spolupracuješ s holandskými Kris Kros Amsterdam. Jak vznikla spolupráce?
Je to svělá spolupráce, obecně mám podobné kolaborace moc rád. Navíc kluci z Kris Kros Amsterdam jsou velcí profíci a v budoucnu o nich ještě hodně uslyšíme. Jejich live DJ sety v amsterdamských klubech jsou legendární. Název djského dua je inspirován slavnou rapovou skupinou z devadestých let. Kluci mají dobré hudební základy.

NEMÁM RÁD SLOVO CELEBRITA

Proslavil jsi se ústřední rolí v disney seriálu Violeta, který je určen především pro teenagery. Když si ale poslechneme tvoje písničky, nedá se o nich uplně říct, že by to byl typický zvuk pro cílovou skupinu mladých posluchačů. Sám říkáš, že chceš dělat hudbu s prvky soulu, funku atd. Dá se říct, že Jorge Blanco hudebník je někdo jiný než představitel role seriálu pro teenagery?
Máš pravdu. Dá se říct, že jsem teenagerská celebrita, i když to slovo celebrita vůbec nemám rád. Nicméně v hudební kariéře se chci posunout o kus dál. Můj záběr v hudebních žánrech je velmi široký. Nechci se omezit na jeden styl. Chci i těm teenagerům nabídnout něco víc, než jen herce ze seriálu. Chci jim nabídnout něco zcela nového a jiného.

Připravuješ turné. Jak vypadají tvoje koncerty? 
Celou evropskou šnůru pojedu s mými kamarády, kapelou The 9th Wonder. Chci říct, a to je dost důležité, že koncerty nejsou jen o mě. Není to tour založená na tom, že na podiu je Jorge Blanco a nějací kluci za ním. Chci, aby si lidi při a po koncertu řekli: "Ten baskytarista je fakt super a slyšel jsi to bubenické sólo?" To je pro mě důležitý. Chci na svých koncertech mít skutečnou kapelu, skutečný nástroje.

Proč kapela The 9th Wonder?
Známe se dlouho. Vlastně jsem ten band spoluzakládal. Seděli jsem a poslouchali nějaký starý záznam koncertu Jamese Browna. No a James zde řekl něco o tom, že nyní uvidíte devátý div světa. Tam jsme si řekli, že to by byl dobrý název pro kapelu. A bylo to...

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: James Brown (14.)

Každý má nějaký cíl. Jaký je ten tvůj?
Musím říct, že tento rok byl naprosto skvělý. Stalo se mnoho fantastických věcí, jel jsem koncertní turné. Můj cíl do budoucna je dělat hudbu, psát hudbu, která bude dělat radost mým fanouškům. Určitě bych si rád získal respekt za to, jakou hudbu dělám, za to, jakou hudbu jsem napsal.

Jaké byly tvé úplné hudební začátky? 
Uplné začátky byly, když mi bylo pět let. Byla to kytara od mé tety, která má hudební vzdělání. Ta mě také naučila první akordy, s ní jsem poprvé zkoušel hrát hudbu. Ve dvanácti letech mi dali rodiče mou první kytaru k Vánocům. Poté následovali první skutečné hudební lekce a psaní prvních písniček.

Jsi původem z Mexika. Kde žiješ nyní?
Před dvěma lety jsem se přestěhoval do Los Angeles. To místo mi vyhovuje. Jsem spokojený. Do Mexika jezdím za rodinou. Popravdě jsem ale pořád na cestách.

V Praze jsi již odehrál jeden koncert v letošním roce. Jaký byl?
Jel jsem tour s kapelou R5. Koncertovali jsme po celé Evropě a musím říct, že koncert v Roxy byl úplně jiný než ty ostatní. Lidi v České republice mají zcela jinou a skvělou energii.

Koncertovali jste v Roxy, kam se v březnu 2018 vrátíš na svůj samostatný koncert. Klub Roxy patří mezi zásadní hudební kluby v Čechách. Víš to?
To je pro mě novinka, ale musím říct, že celý klub má skvělou atmosféru. Jste blízko u publika, to je zase blízko vám. Všechno se propojuje, na koncert se těším. Navíc představíme nové písničky a úplně novou show, na které pracují se svým managementem. Je mi velkou ctí, že můžu hrát v klubu, kde hrálo mnoho známých jmen hudebního světa.

text: Blue Gekko, lš

Témata: Jorge Blanco, Walt Disney, Queen, Freddie Mercury, James Brown, Roxy 

zavřít