7 milníků kariéry Briana Maye: Výroba vlastní kytary, Queen a Freddie Mercury i turné s Kerry Ellis

Vydáno 27.01.2016 | autor: redakce

Brian May je známý především jako kytarista legendárních Queen. Mimo to je ale také zpěvák, producent, byl mu udělen Řád britského impéria a v roce 2007 dosáhl doktorátu z astrofyziky na londýnské Imperial College. A už brzy se představí fanouškům v České republice - začátkem března tu s Kerry Ellis odehraje hned 4 koncerty. 

7 milníků kariéry Briana Maye: Výroba vlastní kytary, Queen a Freddie Mercury i turné s Kerry Ellis Brian May zahraje s Kerry Ellis v České republice hned čtyřikrát

Muzikantem už na gymplu

Brian se narodil roku 1947 jako jedináček Haroldovi a Ruth May v Hamptonu, kde navštěvoval místní gymnázium. Jeho studijní úspěchy byly tehdy výborné. Během studií založil svou první kapelu, nazvanou 1984 (podle stejnojmenného románu George Orwella), společně s basistou Timem Stafellem. Byl neobyčejně talentovaný. V mládí si vlastnoručně za pomoci otce vyrobil kytaru, kde na pražcích použil matčiny perleťové knoflíky. Na tuto kytaru hrál Brian i v časech největší slávy s Queen. Jmenuje se Red special.

Brian May a Kerry Ellis odehrají v České republice 4 koncerty

S Rogerem Taylorem se sešli prvně ve Smile (1968 - 1970)

May zformoval kapelu Smile, jejíž působení trvalo pouze dva roky. Konkrétněji od roku 1968 do roku 1970. Krom Briana byl v sestavě také Tim Staffel coby zpěvák a baskytarista a bubeník Roger Taylor, se kterým později hrál v Queen. Poté, co Staffel odešel, se skupina rozpadla. 

 


Zlatá éra Queen (1970 - 1991)

Queen se dali dohromady roku 1970 v Londýně ve složení Freddie Mercury - zpěv a klavír, Brian May - kytara a zpěv, John Deacon - baskytara a Roger Taylor - bicí a zpěv. Brian pro kapelu napsal mnoho písní a přivedl na svět spousty celosvětových hitů, jako například všem dobře známou hymnickou We Will Rock You, I Want It All, Fat Bottomed Girls či Show Must Go On. Za většinou skladeb Queen stáli právě Brian May a Freddie Mercury.

Změnilo se to až roku 1989 u alba The Miracle. Skupina se tehdy rozhodla, že všechny písně napíšou společně. Dvě skladby, které May stvořil původně pro své debutové sólové album, nakonec skončily v repertoáru Queen. Jedná se o Headlong a I Can't Live Without You. Dohlížel i na Show Must Go On - byla to týmová práce, kde měl každý z kapely svůj podíl, ale Brian byl koordinátor a primární skladatel. 


Hostování, The Brian May Band (1983 – 1998)

Během roku 1983 se někteří členové Queen věnovali svým bočním projektům. V dubnu téhož roku se May v Los Angeles sešel ve studiu s Eddiem Van Halenem, původně bez úmyslu cokoliv nahrávat. Jenže nakonec jejich setkání přineslo minialbum s názvem Star Fleet Project. Přispěl také kytaristovi kapely Genesis, Stevemu Hackettovi, na jeho album Feedback 86, kde ho můžeme slyšet hrát na kytaru ve skladbách Cassandra a Slot Machine. Spolupracoval i se svou druhou ženou Anitou Dobson na její první desce. 

Na konci roku 1992 dal oficiálně dohromady svou kapelu s prostým názvem The Brian May Band (složenou z někdejších členů Black Sabbath, Duran Duran, Kiss…), se kterou vydal o rok později album Live At Brixton Academy.

LIVE: Queen v Praze díky Adamu Lambertovi vzbudili iluzi, že je Freddie stále mezi námi

Ztráta přítele

Velká rána přišla v listopadu roku 1991, když zemřel frontman Queen Freddie Mercury. Za jeho smrt mohla nemoc AIDS. Zpopelněn byl v Kensa Green a má se za to, že byl rozptýlen na břehu Ženevského jezera ve švýcarském Montreux. Později zde byla vytyčena jeho třímetrová socha, jejíž autorkou je česká sochařka Irena Sedlecká. Na jeho počest znovu vyšel song Bohemian Rhapsody a dostal se na první příčku britské hitparády. Brian smrt přítele nesl velice těžce a strávil nějaký čas na klinice v Arizoně. Sám o tom promluvil takto: "Cítím se opravdu velice špatně. Jsem velice zraněný a mám vážné deprese."

Reunion Queen (2004 - současnost)

V roce 2004 přišel čas pro obnovení kapely Queen s Paulem Rodgersem (člen Free a Bad Company). Vystupovali pod názvem Queen + Paul Rodgers a v této sestavě jim to vydrželo pět let. O dva roky později, poté, co Rogers kapelu opustil, zaujal post zpěváka finalista pěvecké show American Idol Adam Lambert, který s ní působí až do současnosti. Loni v únoru mohli jejich schopnosti posoudit i čeští fanoušci, kteří navštívili koncert v pražské O2 areně.

Turné s Kerry Ellis

Momentálně je May na turné se zpěvačkou Kerry Ellis, na kterou narazil na konkurzu k muzikálu Will Rock You. Poté se dali dohromady a začala jejich ceněná spolupráce. Již dříve jí Brian produkoval debutové album Anthems. Jejich dalším společným projektem bylo Born Free Tour - akustické turné, díky němuž chtěla dvojice zvýšit povědomí o své práci pro nadaci Born Free Foundation. V rámci aktuálního turné představují hity Queen a dalších umělců, kupříkladu Beatles, ve zcela nových úpravách. Těšit se můžeme už v březnu. A hned čtyřikrát. 

Termíny českého miniturné Brian May + Kerry Ellis:
3. 3. Ostrava, Gong
5. 3. Zlín, Kongresové centrum
6. 3. Brno, Bobycentrum
8. 3. Praha, Kongresové centrum

Dominik Pavliš

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít