AC/DC nejsou první ani poslední: TOP 6 největších výměn zpěváků v rockové historii

Vydáno 25.04.2016 | autor: Dominik Pavliš

Ani rockoví dinosauři, kteří dobývají světová pódia desítky let, nejsou nezranitelní. V historii rockové hudby už došlo k řadě případů, kdy musela kapela hledat náhradu za svého frontmana. A ačkoliv se osobnosti jako Freddie Mercury, Bon Scott nebo Syd Barrett zastupují nesmírně těžko, skupiny i s náhradníky vyprodávají haly. Aktuálně se v souvislosti s výměnou frontmana nejvíc mluví o AC/DC, dlouholetého zpěváka Briana Johnsona nahradí Axl Rose, který odzpívá i pražský koncert 22. května v Letňanech. 

AC/DC nejsou první ani poslední: TOP 6 největších výměn zpěváků v rockové historii Axl Rose nahradí za mikforonem AC/DC Briana Johnsona

Phil Collins - Genesis (nahradil Petera Gabriela)

Současní popovější Genesis, vedení Philem Collinsem, se diametrálně liší od avantgardní prog-rockové skupiny s Peterem Gabrielem, kterou byli v první polovině 70. let. Gabriel opustil Genesis, aby se mohl věnovat své sólové kariéře. Stalo se tak v roce 1975 po vydání alba The Lamb Lies Down on Broadway. Collins, jehož doprovodné vokály tvořily spolu s Gabrielovým zpěvem fascinující harmonie, převzal post hlavního zpěváka a zároveň hrál na bicí.

RETRO: Peter Gabriel interview - Z tichého človíčka řvoucí umělec

Během několika prvních alb s novým zpěvákem pokračovali zavedenou cestou progresivního rocku a s devátým studiovým zářezem And Then There Were Three přišel komerční úspěch. Mohl za to především singl Follow You, Follow Me. Genesis jezdili turné v různých obměnách členů, ale Peter Gabriel už se k nim nikdy nepřipojil. V roce 2014 však naznačil, že by se něco takového mohlo stát. Komentoval to slovy: "Nikdy neříkám nikdy. Myslím si, že je tu malá šance na reunion, ale je to velmi nepravděpodobné. Jak již hudba Genesis ale mnohokrát dokázala, možné je cokoliv."

Ronnie James Dio - Black Sabbath (nahradil Ozzyho Osbournea)

Stejně jako u Genesis je třeba poznamenat, že za éry Ronnieho Jamese Dia se z Black Sabbath stala dost odlišná kapela, než jakou byla v čele s Ozzym Osbournem. Dio už tak slušně rozjeté Black Sabbath nakopl ještě dvěma heavy metalovými alby, které s nimi stihl vydat. Jedná se o desky Heaven And Hell z roku 1980 a o rok mladší Mob Rules, které zůstávají pověstné díky celkovému zvuku a svou "zuřivostí". Během nahrávání živého alba Live Evil byl Dio vyzván, aby kapelu opustil. Nejednalo se však o zcela nepřátelský rozchod - jako staří přátelé se sešli v roce 2006, aby mohli ve složení Ronnie James Dio na postu frontmana, Tony Iommy - kytara, Geezer Butler – baskytara a Vinny Appice – na bicí - založit kapelu Heaven And Hell se kterou o tři roky později vydali album pojmenované The Devil You Know.

Black Sabbath vydají ještě jedno album. Ke koupi bude pouze na rozlučkovém turné, tedy i v Praze

V Black Sabbath se pak vystřídalo ještě několik zpěváků, než se v roce 1997 vrátil Ozzy Osbourne. Nyní jsou společně na svém posledním turné, které 30. června uvidí i Praha. 

Sammy Hagar - Van Halen (nahradil Davida Lee Rotha)

Píše se rok 1984, Van Halen jsou úspěšnou kapelou v životní formě a zdá se, že je nic nemůže rozdělit. Jenže zdání někdy klame. V roce 1985, po vydání své sólové desky, se David Lee Roth kapele výrazně vzdálil, a tak nezbývá nic jiného než Rotha vyhodit a najít za něj náhradu. Eddie Van Halen okamžitě natáhl ruku po zpěvačce kapely Scandal - Patty Smyth. Své rozhodnutí velmi rychle změnil, když si vzpomněl na někdejšího zpěváka Montrose a tehdejší sólovou hvězdu Sammyho Hagara. Ten si s ostatními členy sedl už od samých začátků a výsledkem jejich práce byla deska 5150 z roku 1986, která odstartovala úspěšnou éru kapely pro následující dekádu.

vložte odkaz, text nemažte

Jak se ale občas stává, ve skupině nastaly hádky a Hagar musel odejít. Jednalo se o jednoho z nejlepších "náhradních" zpěváku v historii rockové hudby. Od roku 2007 už stojí v čele skupiny znovu David Lee Roth. 

Adam Lambert - Queen (nahradil Freddieho Mercuryho)

Queen jsou považováni za jednu z nejvlivnějších hudebních skupin všech dob. Jejich počátky sahají už do roku 1968, kdy začínali jako Smile ve složení Brian May - kytara, Tim Staffell - zpěv a baskytara a Roger Taylor na bicí. Skupina se rozpadla v roce 1970, kdy May s Taylorem založili Queen. V ní byli členy Brian May, zpěvák Freddie Mercury a bubeník Roger Taylor. O pár měsíců později se k nim přidal baskytarista John Deacon a začaly se psát rockové dějiny. Kolem roku 1989 se začalo spekulovat o Freddieho špatném zdravotním stavu. Byl fyzicky i psychicky unaven. Se skupinou ještě natočil album Innuendo a 23. listopadu 1991 oznámil, že trpí AIDS. O den později zemřel. Na jeho poctu znovu vyšel singl Bohemian Rhapsody a dostal se na první příčku britské hitparády.

LIVE: Queen v Praze díky Adamu Lambertovi vzbudili iluzi, že je Freddie stále mezi námi

Pak následovaly koncerty s hostujícími zpěváky, v letech 2005 - 2010 Queen vystupovali s Paulem Rodgersem coby zpěvákem pod názvem Queen + Paul Rodgers. V současné době probíhá spolupráce mezi aktivními členy Queen (Brianem Mayem a Rogerem Taylorem) a někdejším vítězem pěvecké show American Idol - Adamem Lambertem. "Nenahrazuji ho (Freddieho). Snažím se pouze udržet jeho vzpomínku na něj a připomenout lidem, jak úžasný byl, aniž bych ho napodoboval. Snažím se podělit se s publikem o to, jak moc mě inspiroval," říká Lambert. 

Brian Johnson, Axl Rose - AC/DC (nahradili Bona Scotta)

Prvním frontmanem v této pro rockovou historii velmi zásadní kapele byl Dave Evans, který v ní působil od listopadu roku 1973 do zaří 1974. Poté byl nahrazen ikonickým a na první poslech rozpoznatelným frontmanem Ronaldem Belfortem Scottem, jednoduše známým jako Bon Scott. Kapela s ním stihla vydat 7 studiových alb s vysokou koncentrací rockových hitů. Bohužel, 15. února 1980 doplatil na svou vášeň k alkoholu a zemřel. Na jeho úmrtním listě je uvedeno, že šlo o "akutní otravu alkoholem" a "smrt nešťastnou náhodou". 

ROCKBLOG: Kauza AC/DC - předčasná kritika je krátkozraká

Po zoufalém dumání nad tím, kdo by mohl být nástupce Bona, narazili na místního zpěváka Briana Johnsona. Přizvali ho na společný jam a hned bylo jasné, že tato spolupráce nebude vůbec marná. Johnsona ihned přijali za svého a na počest Bona Scotta nahráli album Back In Black, kterého se k dnešnímu dni prodalo více než 40 miliónů kopií. Kytarista Angus Young se zpěvákem Brianem Johnsonem tvořili jednu z nejvýraznějších dvojic v rockovém světě a živě podávali vždy maximální výkony. V této sestavě vydali celkem 10 studiových alb. Zkraje března tohoto roku se začalo spekulovat o tom, že Brian Johnson nebude moci odzpívat plánované americké i evropské turné. Dostal lékařské varování, že jestli bude pokračovat v hraní velkých koncertů, může nenávratně přijít o sluch. Kapela si tak znovu našla náhradníka - je jím Axl Rose z Guns N’ Roses, což spousta fanoušků kritizuje. O tom, jak toto na první pohled lehce úsměvné spojení zafunguje, se čeští fanoušci mohou přesvědčit v neděli 22. května v Praze na letňanském letišti, kde koncert proběhne.

David Gilmour - Pink Floyd (nahradil Syda Barretta)

Působení Pink Floyd se datuje od roku 1964. Do povědomí se dostali díky svému výraznému a experimentálnímu rocku, který byl velmi specifický. Postupem času se žánrově posunuli k progresivnímu rocku a vlastně se tak stali jeho průkopníky. Jejich filozofické texty, zvukové experimenty, inovativní obaly a propracovaná vystoupení z nich udělaly jednu z nejúspěšnějších a nejvlivnějších skupin všech dob. Zpěvák Syd Barrett psal písně ovlivněné americkým a britským psychedelickým rockem, ke kterým přidával bizarní humor sobě vlastní. Debut The Piper At The Gates Of Dawn vyšek roku 1967 a je považován za jedno z nejlepších alb psychedelického rocku. Nárůst popularity spojený s náročným životem na cestách, tlakem vydavatele a častým užíváním drog, zejména LSD, si vybral daň na Sydu Barrettovi. Duševní zdraví zpěváka se zhoršovalo a začal se chovat "podivínsky". Díky tomu se koncerty staly pro kapelu pohromou, a tak bylo třeba najít náhradu.

vložte odkaz, text nemažte

Tou byl kytarista a zpěvák David Gilmour - dobrý kamarád Barretta, se kterým se znal ze školy. Původní myšlenka byla, že Syd bude skládat hudbu a Gilmour ji pak bude hrát na živých vystoupeních. Barrett ale začal skládat tak komplikované písně, že se zbytek kapely rozhodl tuto myšlenku opustit. Barrett přestal používat svou přezdívku Syd, vrátil se ke svému rodnému jménu Roger a žil klidným životem v Cambridge až do roku 2006, kdy 7. července zemřel. Zatímco v předchozích letech byl hlavním zpěvákem Syd Barrett, po jeho odchodu si Gilmour, Waters i Wright rozdělili úlohy, a to jak při psaní textů, tak při zpěvu. Waters psal většinou jazzové melodie s dominantní basovou linkou a symbolickými texty, Gilmour se zaměřil na bluesové jamování s výraznou kytarou a Wright preferoval psychedelické písně zaměřené na klávesy. Celkově stihli Pink Floyd vydat 13 studiových alb, poslední v roce 2014 - The Endless River.

text: Dominik Pavliš

zavřít