RETRO: Pink Floyd v roce 1994 rozpad vyvraceli. Vyjádřili názor na Waterse a zvali na památné turné

Vydáno 08.09.2023 | autor: iREPORT

Pink Floyd v roce 1994 vyrazili na turné k desce The Division Bell. Prostřednictvím firmy EMI/Monitor jsme se mohli seznámit se zajímavými postřehy zaznamenanými během tiskové konference sestavy v Londýně. Ačkoliv kapela svou činnost v roce 1995 ukončila, v době setkání s novináři spekulace o konci Pink Floyd ještě vyvracela. Vyjádřila se zároveň k Rogeru Watersovi a jeho The Wall a prozradila více o technologiích na svých koncertech.

RETRO: Pink Floyd v roce 1994 rozpad vyvraceli. Vyjádřili názor na Waterse a zvali na památné turné RETRO: Pink Floyd v roce 1994 rozpad vyvraceli. Vyjádřili názor na Waterse a zvali na památné turné

Jste známi svými výpravnými show. Připravujete i na toto turné podobně bombastickou podívanou?
Gilmour: Samozřejmě. Jsme toho názoru, že hudba Pink Floyd už je taková. Ne, že by nemohla obstát sama o sobě, ale pro nás je multimediální. Chceme probudit co nejvíce exkluzivních prožitků v posluchačích. Ano, i toto turné bude ve znamení obří show, ve které se ale jistě hudba neztratí.
Mason: Budou tam věci, které se již v minulosti osvědčily a připravujeme i pár překvapení. Už kdysi jsme zcela propadli filmu a od té doby se stále snažíme začlenit filmovou stránku do naší produkce. Ještě snad mohu prozradit, že se dění bude odehrávat na třech oddělených pódiích. Města a místa byla pečlivě vybírána tak, aby vyhověla těmto požadavkům. A ještě jedna důležitá věc. Koncert nebude striktně vycházet z nového alba. Bude to nové album plus procházka naší minulostí.

Příprava na novou desku a následně turné vám tentokrát zabrala dlouhý čas. Pět let…
Gilmour: Jsme neuvěřitelně líní. (smích) Když jsme dělali světový zátah k albu A Momentary Laps Of Reason, soustředili jsme se pouze na koncerty, to znamená, že v té době nevznikaly žádné nové věci. Ty se pozvolna začaly rodit až po skončení turné a dovolené. Proto se to všechno tak natahovalo.

RETRO: Je to svět Pink Floyd. Kapela na Strahově v roce 1994 bavila více než stotisícový dav

Proslýchá se, že by to mělo být vaše poslední turné…
Gilmour: Nemám ponětí. Nikdo neví, co bude.

Turné sponzoruje Volkswagen. Byli byste schopni jej podniknout i bez sponzoringu této firmy? Kolik vám vzájemná spolupráce vynese?
Gilmour: Určitě bychom byli schopni podniknout celou akci bez této spolupráce, ale jsme velmi spokojeni se stávajícím stavem.

Zajímalo by mě, jakým směrem se Pink Floyd hudebně v současnosti ubírají. Čerpáte také nějaké podněty z punku nebo world music jako jiné kapely?
Gilmour: Opravdu se moc okolo nedíváme, a to už nějaký ten pátek. Pohybujeme se vlastním směrem jako slepci. A vždycky se nám podařilo spatřit světlo světa. Nikdy jsme se nepokoušeli popisovat naši hudbu slovy. To je vaše věc. Po turné nám můžete říct, jakým směrem jdeme. My to takto opravdu nevidíme. Já osobně nerozumím obsahu sousloví hudební směr…

Můžete říct něco o novém albu?
Gilmour: Vyjde s největší pravděpodobností koncem března, začátkem dubna…

Jeho název?
Gilmour: Division Bell.

Ovlivnili jste stovky kapel. Jaký z toho máte pocit?
Wright: Krásný. Je to opravdu něco mírně mesianistického mít silný vliv na ostatní, ale my takhle neuvažovali. Chtěli jsme se realizovat a hudebně sdělovat něco závažného, zásadního.
Mason: Ne vždycky se to podařilo.
Gilmour: Jestli vám jde o to, jestli jsme na to pyšní, tak ano. Ale jestli o to, zda nám to stouplo do hlavy, tak odpovídáme, že nikoliv. (smích). Zcela vážně.

Pane Wrighte, poslední dobou proběhly zprávy, že již nejste stálý člen Pink Floyd.
Wright: Jsem. Jsem šťastný, že mohu být. Měl jste chybné informace.
Gilmour: Sound Pink Floyd bez Rickových kláves? Nemožné! (smích)

Jste v nějakém kontaktu se svým bývalým členem Rogerem Watersem?
Gilmour: Ne.
Mason: Už roky ne.

Jaký je váš vztah k němu?
Gilmour: Vzdálený.
Wright: Já jsem s ním mluvil někdy v osmdesátém druhém. Naposledy.

Budete znovu hrát v Benátkách?
Gilmour: Tentokrát ne.

Má to nějakou spojitost s incidenty, které ve městě proběhly v průběhu vašeho vystoupení?
Gilmour: Nevíme o žádných závažnějších incidentech. Město bylo tehdy na nohou, to ano. Ale magistrát města nám přece nemůže přišít na triko každou zlodějnu, či rvačku, která proběhla při našem vystoupení.

RETRO: Esoterická léčba Pink Floyd na albu The Division Bell

Co váš původní zpěvák a kytarista Syd Barrett, S ním jste v nějakém kontaktu?
Gilmour: Už dlouho ne, ale z jiného důvodu než s Rogerem. (smích) Ne, už dlouho jsme o něm neslyšeli.

Proč myslíte?
Gilmour: Nepíše, netelefonuje. Žije v ústraní a my to respektujeme.

Jaký máte názor na nedávné Watersovy aktivity s projektem The Wall? Bylo to přece vaše společné dílo, které on prezentuje sólově…
Gilmour: Ne, ne, myslím, že The Wall bylo hlavně Rogerovo dílo. A náš názor? Není, myslím, příliš důležitý…
Mason: Ten názor!
Gilmour: Samozřejmě, že ten názor…

Kde budou probíhat poslední přípravy k turné?
Gilmour: V Anglii. A finální generálky na jednom pěkném místě v Texasu.

Uvažujete někdy o odchodu?
Gilmour: Neustále. (smích) Ale vážně, myslíme si, že ještě máme co říct.

Jste známi využíváním nejnovějších technologií jak ve zvuku, tak v multimediální prezentaci svých show. Kam až se dá dojít?
Gilmour: Rozumím vám. Je tu samozřejmě určité nebezpečí sterilizace a syntetizace, ústup člověčenství z hudebního procesu a jeho alarmující nahrazování nejnovější počítačovou technologii. Ale to snad není případ Pink Floyd, nebo ano? Mám za to, že lidský faktor je v naší práci obsažen velmi zřetelně…

Text původně vyšel v Rock Reportu č. 10/1994.

Zpracoval: Jan Petričko, foto: archiv iREPORTu
Témata: Pink Floyd, Richard Wright, David Gilmour, Nick Mason, The Division Bell, Londýn, tisková konference, 1994

zavřít